Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

2022-02-05 00:00:00
Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

Przypomnijmy, że Związek Polaków na Litwie to już druga organizacja skupiająca Polaków z Litwy, która zabrała zdecydowany głos w obronie Księdza Piotra Skargi – duchownego i patrioty zasłużonego dla Litwy, wchodzącej w okresie życia Kaznodziei Narodu w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Apel przyjęty przez Związek Polaków na Litwie 4 lutego br. podpisał lider polskiej społeczności w tym kraju, prezes ZPL, a zarazem lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. Waldemar Tomaszewski jest jednym z jedenastu europosłów, jakich wybiera się z terenu Litwy.

- Niegodziwym jest już sam fakt powstania pomysłu usunięcia pomnika jednego z najważniejszych staropolskich pisarzy, osoby duchownej. Może to prowadzić do wyrzeczenia się naszego dziedzictwa i kultury, do niechlubnych trendów kosmopolityzmu nie pojedynczych osób, ale całego Narodu – tymi słowami wskazano zagrożenie, jakie niesie sama kompromitująca decyzja władz miasta Krakowa.

 

Podtrzymywanie przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ideologicznie motywowanej decyzji budzi sprzeciw wszystkich, którzy potrafią obiektywnie docenić wkład pracy i poświęcenie, z jakim Ksiądz Piotr Skarga służył Bogu i Ojczyźnie.

W swoim apelu z 4 stycznia Związek Polaków na Litwie jasno udowadnia, za jakie dzieła powinniśmy być wdzięczni Kaznodziei Narodu: Propozycja usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi budzi oburzenie Polaków na Litwie również z tego względu, że jest to próba skasowania z pamięci historycznej postaci pierwszego rektora założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej – dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego. W 1900 roku, kiedy na mocy testamentu królowej Jadwigi obchodzono 500-lecie odnowienia przez króla Jagiełłę Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy Wilna przekazali wydziałowi filozoficznemu tej uczelni berło z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Biorąc pod uwagę związki Krakowa z Wilnem i Litwą, tym bardziej niezrozumiałe dla naszych rodaków z Wileńszczyzny jest snucie przez władze Krakowa planów usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika postaci łączącej dwa uniwersyteckie miasta, a dzisiaj dwa państwa. Tym bardziej może dziwić fakt, że pod takimi planami podpisuje się Jacek Majchrowski –  prezydent Krakowa, który sam jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

 

Wcześniej, 13 stycznia br., oświadczenie krytykujące pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi w Krakowie opublikowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie. W oświadczeniu Wspólnoty Miłosierdzia Bożego stwierdzono: W XXI wieku, gdy podważane są tradycyjne wartości i kruszony jest fundament cywilizacji chrześcijańskiej, cechy osobiste i dzieła życia dokonane przez księdza Piotra Skargę powinny być fundamentem zbliżenia obywateli Polski i Litwy, mających wspólną historię i wspólne wyzwania na przyszłość.

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.