102. numer Przymierza z Maryją

wrzesień/październik 2018

Drodzy Przyjaciele,

 

Starożytna maksyma chrześcijańska mówi: Krzyż stoi, chociaż świat się zmienia (obraca). Krzyż – w opozycji do niestałości świata – jest pewnym i stałym znakiem naszego Zbawienia, niezmiennym drogowskazem do Nieba. Pewną drogą do Zbawienia jest też Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski Kościół. Tak, Kościół jest Święty – mocą sakramentów i niezmiennej nauki. Ale bywa też czasem nazywany grzesznym – poprzez słabość tych swoich członków, którzy tracąc gorliwość, za podszeptem Złego idą na układ z tym światem; rozmywają naukę Kościoła, za nic mają tradycję i zasady moralne. Nic zatem dziwnego, że dziś jest wielu katolików, którzy czują się zdezorientowani. W tym numerze pisma poruszamy ten problem.

 

Jeszcze niedawno – za pontyfikatu naszego rodaka, św. Jana Pawła II, można było usłyszeć opinie, że oto przeżywamy „wiosnę Kościoła”, pełną bujnego rozkwitu. Nie minęły jednak nawet dwie dekady od pełnego nadziei roku jubileuszowego 2000, a ciągle słyszymy o nadużyciach finansowych, molestowaniu seksualnym, pedofilii. Tych haniebnych przestępstw mieli dopuszczać się kapłani – pasterze, którzy powinni być nieskazitelnym wzorem dla swych owieczek. Te czyny – jeśli zostaną udowodnione – muszą być z całą mocą potępione, a ich sprawcy surowo ukarani nie tylko przez władze kościelne, ale i państwowe. Dla takich osób nie powinno być miejsca w stanie kapłańskim! Ale to tylko jedna strona medalu.

 

Drugą stroną są wpływowe środowiska prowadzące negatywną narrację o Kościele. Są to m.in. osoby ze świata mediów, przedstawiciele świata kultury, którzy Kościoła nienawidzą. Nie miejmy złudzeń co do ich intencji. Im nie chodzi o dobro Kościoła i Jego naprawę, lecz o konsekwentne osłabianie Mistycznego Ciała Chrystusa, aż do unicestwienia.

 

Prawdziwa odnowa Kościoła zaczyna się od nawrócenia, żalu za grzechy, powrotu do pierwotnej gorliwości i żelaznej dyscypliny. Święty Wincenty z Lerynu zalecał, by w czasach zamętu sięgać do tego czego nauczano zawsze. By wracać do korzeni. Członkowie naszej redakcji, w tym niżej podpisany, mieli okazję wrócić do korzeni w sensie dosłownym. Odwiedziliśmy Ziemię Świętą, nazwaną przez papieża Pawła VI „piątą Ewangelią”. To doświadczenie przebywania w miejscach uświęconych obecnością naszego Mistrza było przeżyciem duchowym nie z tego świata. To już nie tyle wiara, co pewność Prawdy, która nigdy nie przeminie. Mimo słabości niektórych członków Kościoła i nienawiści jego wrogów…

 

W Jezusie i Maryi

Bogusław Bajor

                                                                                                                                                                                                                                                      

podpis redaktora naczelnego

redaktor naczelny

 

 

Kliknij w baner, aby przejść na stronę pisma „Przymierze z Maryją”.

Jeśli chcesz otrzymać najnowszy numer „Przymierza z Maryją”, wystarczy że podasz nam tutaj swoje dane adresowe. Dzięki temu będziemy mogli wysłać do Ciebie „Przymierze” pocztą tradycyjną. 

 

Zapraszamy także na stronę PrzymierzezMaryja.pl, na której znajdziesz teksty z najnowszego oraz wszystkich archiwalnych numerów pisma.

 

Poniżej prezentujemy spis treści aktualnego „Przymierza z Maryją”:

Spis treści:
Temat numeru
Ziemia Święta - Impresje
Kilka drzew na wzgórzu
Finał akcji Najdroższa Krwi Chrystusa - Wybaw Nas!
Rodzina
Nie daj się depresji!
Listy od Przyjaciół
Listy od Przyjaciół
Nasze kampanie
Nasze kampanie
Wydarzenia
Dlaczego Matka Boża płacze?
Święte wzory
Św. Jan Gabriel Perboyre - misjonarz i męczennik
Słowo kapłana
Kryzys Kościoła: Brak powołań!
Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
Święta Rodzina
Blask Kościoła
Szkaplerz Męki Pańskiej
Lektura duchowa
O godności kapłanów
Stare opowieści
Niezwykłe losy zawadiaki
Strony Maryjne
Mikołowska Matka Miłosierdzia
Problemy
Katolik wobec skandali seksualnych w Kościele
Apostolat Fatimy
15 lat w Apostolacie
Musica Sacra
Muzyczna msza żałobna
UWAGA!
Przymierze z Maryją
WYSYŁAMY
BEZPŁATNIE!