Uczciliśmy pamięć Patrona naszego Stowarzyszenia – księdza Piotra Skargi

2024-09-27 00:00:00
Uczciliśmy pamięć Patrona naszego Stowarzyszenia – księdza Piotra Skargi

Na dzień 27 września 2024 r. przypadła 412. rocznica śmierci naszego Patrona – Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Z tej okazji liczna delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej nawiedziła kluczowe krakowskie miejsca związane z księdzem Piotrem Skargą. Dziękując Bogu za owoce życia Kaznodziei Narodu, staramy się jak najczęściej sięgać po mądrość płynącą z Jego dzieł i służby.

Dla ludzi wiary i patriotów dzieła księdza Piotra Skargi są nie tylko wielkim skarbem kultury, ale przede wszystkim wskazówkami i tchną nadzieją. Dla wrogów wiary i Ojczyzny słowa Kaznodziei Narodu są wyrzutem sumienia, dlatego jego twórczość starają się wykreślić z procesu edukacyjnego, a wszelkie pamiątki przypominające o ks. Piotrze Skardze chcą zlikwidować lub usunąć w głęboki cień.

 

Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku w okolicy Grójca na Mazowszu. Data jego narodzin dla Nieba to 27 września 1612 roku. Co warte podkreślenia, swoim życiem dawał przykład umiłowania Ojczyzny i obrony wiary, położył też wielkie zasługi dla rozwoju edukacji oraz dobroczynności na ziemiach tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Więcej o życiu i działalności Kaznodziei Narodu można przeczytać w dziale Nasz Patron.

 

To właśnie w Krakowie - w mieście, w którym ks. Piotr Skarga spędził istotną część swojego życia, by właśnie tutaj zakończyć swoją ziemską posługę - każdego roku przeżywamy dzień 27 września w sposób wyjątkowy. Także i tym razem liczna delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na czele z Prezesem Sławomirem Olejniczakiem udała się do Kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz pod pomnik księdza Piotra Skargi, by oddać cześć naszemu Patronowi.

 

Najpierw udaliśmy się z patriotycznym wieńcem do kościoła, by złożyć go przy ołtarzu bocznym, przy którym spoczywa trumna z ciałem Sługi Bożego księdza Piotra Skargi. Na miejscu odmówiono modlitwy m.in. w intencji rychłej beatyfikacji księdza Piotra. Następnie delegacja Stowarzyszenia złożyła kwiaty pod pomnikiem naszego Patrona na Placu św. Marii Magdaleny.

 

Przypomnijmy, iż postawiony w 2001 roku pomnik już dwukrotnie był celem ataku i zarazem niedoszłych planów krakowskiego magistratu zabrania go w mniej godne miejsce. Pomimo tych prób, a także dzięki podejmowanym z naszej inicjatywy akcjom na rzecz obrony pomnika, Kaznodzieja Narodu patrzy na przechodniów oraz na wspomniany Kościół św. Piotra i Pawła niezmiennie właśnie tam, w sercu Krakowa, blisko ulicy Grodzkiej. Warto dodać, iż pod tym pomnikiem w środy o godz. 18:00 mieszkańcy Krakowa spotykają się na regularnej wspólnej modlitwie za Ojczyznę.

 

Sługo Boży księże Piotrze Skargo, módl się za nami!

 

 

piotrskarga.pl

 

26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.