Uczciliśmy pamięć Patrona naszego Stowarzyszenia – księdza Piotra Skargi

2024-09-27 00:00:00
Uczciliśmy pamięć Patrona naszego Stowarzyszenia – księdza Piotra Skargi

Na dzień 27 września 2024 r. przypadła 412. rocznica śmierci naszego Patrona – Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Z tej okazji liczna delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej nawiedziła kluczowe krakowskie miejsca związane z księdzem Piotrem Skargą. Dziękując Bogu za owoce życia Kaznodziei Narodu, staramy się jak najczęściej sięgać po mądrość płynącą z Jego dzieł i służby.

Dla ludzi wiary i patriotów dzieła księdza Piotra Skargi są nie tylko wielkim skarbem kultury, ale przede wszystkim wskazówkami i tchną nadzieją. Dla wrogów wiary i Ojczyzny słowa Kaznodziei Narodu są wyrzutem sumienia, dlatego jego twórczość starają się wykreślić z procesu edukacyjnego, a wszelkie pamiątki przypominające o ks. Piotrze Skardze chcą zlikwidować lub usunąć w głęboki cień.

 

Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku w okolicy Grójca na Mazowszu. Data jego narodzin dla Nieba to 27 września 1612 roku. Co warte podkreślenia, swoim życiem dawał przykład umiłowania Ojczyzny i obrony wiary, położył też wielkie zasługi dla rozwoju edukacji oraz dobroczynności na ziemiach tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Więcej o życiu i działalności Kaznodziei Narodu można przeczytać w dziale Nasz Patron.

 

To właśnie w Krakowie - w mieście, w którym ks. Piotr Skarga spędził istotną część swojego życia, by właśnie tutaj zakończyć swoją ziemską posługę - każdego roku przeżywamy dzień 27 września w sposób wyjątkowy. Także i tym razem liczna delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na czele z Prezesem Sławomirem Olejniczakiem udała się do Kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz pod pomnik księdza Piotra Skargi, by oddać cześć naszemu Patronowi.

 

Najpierw udaliśmy się z patriotycznym wieńcem do kościoła, by złożyć go przy ołtarzu bocznym, przy którym spoczywa trumna z ciałem Sługi Bożego księdza Piotra Skargi. Na miejscu odmówiono modlitwy m.in. w intencji rychłej beatyfikacji księdza Piotra. Następnie delegacja Stowarzyszenia złożyła kwiaty pod pomnikiem naszego Patrona na Placu św. Marii Magdaleny.

 

Przypomnijmy, iż postawiony w 2001 roku pomnik już dwukrotnie był celem ataku i zarazem niedoszłych planów krakowskiego magistratu zabrania go w mniej godne miejsce. Pomimo tych prób, a także dzięki podejmowanym z naszej inicjatywy akcjom na rzecz obrony pomnika, Kaznodzieja Narodu patrzy na przechodniów oraz na wspomniany Kościół św. Piotra i Pawła niezmiennie właśnie tam, w sercu Krakowa, blisko ulicy Grodzkiej. Warto dodać, iż pod tym pomnikiem w środy o godz. 18:00 mieszkańcy Krakowa spotykają się na regularnej wspólnej modlitwie za Ojczyznę.

 

Sługo Boży księże Piotrze Skargo, módl się za nami!

 

 

piotrskarga.pl

 

Obecny kryzys Kościoła od czasów Soboru Watykańskiego II charakteryzuje się doktrynalną i liturgiczną dwuznacznością, niejasnością i współistnieniem sprzecznych doktryn i praktyk liturgicznych, co jest właśnie podstawową cechą modernizmu, którego ten sam Sobór Watykański II był częściowo katalizatorem – powiedział w swoim wystąpieniu na XXI Kongresie Konserwatywnym w Krakowie Bp. Athanasius Schneider, tegoroczny Laureat Nagrody im. Księdza Piotra Skargi.
Już w czwartek 24 października do szczecińskiego Klubu „Polonia Christiana” zawita prezes Instytutu Ordo Iuris z wykładem zatytułowanym „Europejski rozbiór Polski – czas zamachu na Konstytucję i sprzedaż suwerenności”. Zapraszamy - wstęp wolny!
Zniszczenia dokonane przez powódź, jaka dotknęła niedawno południe Polski, wymagają poświęcenia i pomocy każdego z nas. Członkowie oraz pracownicy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na miejscu, w Kłodzku, pomagali ojcom franciszkanom w likwidacji skutków zalania budynków klasztornych. Prowadzona jest także przez stowarzyszenie zbiórka funduszy, która pomoże jak najszybciej przywrócić normalny tryb życia zakonnego.
Już w poniedziałek 14 października w warszawskim Pałacu Prymasowskim odbędzie się konferencja poświęcona tematom kluczowym z perspektywy każdego katolika. „Debata o stanie Wiary w perspektywie Dwutysiąclecia Dzieła Odkupienia” – pod tym tytułem przeprowadzimy dyskusję z udziałem JE ks. bp. Athanasiusa Schneidera, red. Grzegorza Górnego i red. Krystiana Kratiuka. Zapraszamy do przybycia!
Przed nami kolejne spotkanie w gronie Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi na wspólnej modlitwie różańcowej!