Na dzień 27 września 2024 r. przypadła 412. rocznica śmierci naszego Patrona – Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Z tej okazji liczna delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej nawiedziła kluczowe krakowskie miejsca związane z księdzem Piotrem Skargą. Dziękując Bogu za owoce życia Kaznodziei Narodu, staramy się jak najczęściej sięgać po mądrość płynącą z Jego dzieł i służby.
Dla ludzi wiary i patriotów dzieła księdza Piotra Skargi są nie tylko wielkim skarbem kultury, ale przede wszystkim wskazówkami i tchną nadzieją. Dla wrogów wiary i Ojczyzny słowa Kaznodziei Narodu są wyrzutem sumienia, dlatego jego twórczość starają się wykreślić z procesu edukacyjnego, a wszelkie pamiątki przypominające o ks. Piotrze Skardze chcą zlikwidować lub usunąć w głęboki cień.
Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku w okolicy Grójca na Mazowszu. Data jego narodzin dla Nieba to 27 września 1612 roku. Co warte podkreślenia, swoim życiem dawał przykład umiłowania Ojczyzny i obrony wiary, położył też wielkie zasługi dla rozwoju edukacji oraz dobroczynności na ziemiach tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Więcej o życiu i działalności Kaznodziei Narodu można przeczytać w dziale Nasz Patron.
To właśnie w Krakowie - w mieście, w którym ks. Piotr Skarga spędził istotną część swojego życia, by właśnie tutaj zakończyć swoją ziemską posługę - każdego roku przeżywamy dzień 27 września w sposób wyjątkowy. Także i tym razem liczna delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na czele z Prezesem Sławomirem Olejniczakiem udała się do Kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz pod pomnik księdza Piotra Skargi, by oddać cześć naszemu Patronowi.
Najpierw udaliśmy się z patriotycznym wieńcem do kościoła, by złożyć go przy ołtarzu bocznym, przy którym spoczywa trumna z ciałem Sługi Bożego księdza Piotra Skargi. Na miejscu odmówiono modlitwy m.in. w intencji rychłej beatyfikacji księdza Piotra. Następnie delegacja Stowarzyszenia złożyła kwiaty pod pomnikiem naszego Patrona na Placu św. Marii Magdaleny.
Przypomnijmy, iż postawiony w 2001 roku pomnik już dwukrotnie był celem ataku i zarazem niedoszłych planów krakowskiego magistratu zabrania go w mniej godne miejsce. Pomimo tych prób, a także dzięki podejmowanym z naszej inicjatywy akcjom na rzecz obrony pomnika, Kaznodzieja Narodu patrzy na przechodniów oraz na wspomniany Kościół św. Piotra i Pawła niezmiennie właśnie tam, w sercu Krakowa, blisko ulicy Grodzkiej. Warto dodać, iż pod tym pomnikiem w środy o godz. 18:00 mieszkańcy Krakowa spotykają się na regularnej wspólnej modlitwie za Ojczyznę.
Sługo Boży księże Piotrze Skargo, módl się za nami!
piotrskarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy