Apel do rodaków i nowa inicjatywa działaczy katolickich z różnych stron Polski

2024-01-31 00:00:00
Apel do rodaków i nowa inicjatywa działaczy katolickich z różnych stron Polski
Działacze katoliccy, których łączy zaangażowanie w inicjatywy społeczne i modlitewne, takie jak Marsze w obronie św. Jana Pawła II, czy też Marsze Dla Życia i Rodziny, przyjęli wspólny dokument w formie apelu do wszystkich rodaków. Pod wezwaniem podpisał się również przedstawiciel naszej organizacji. Publikujemy pełną treść apelu wraz z opisem nowej inicjatywy modlitewnej, podjętej przez jego autorów.

Apel powstał z inicjatywy Beaty i Dariusza Walusiaków. Jego pierwotne brzmienie opracowano podczas spotkania grup działaczy katolickich na Jasnej Górze, w styczniu br. Czytamy w nim m.in. o potrzebie podjęcia masowego, ogólnonarodowego wysiłku modlitewnego w intencji Ojczyzny. Wysiłek ten, w formie Modlitwy Różańcowej, jest dziś szczególnie potrzebny wobec masowych apostazji wśród młodzieży oraz działań dechrystianizacyjnych, podejmowanych przez wrogów polskości w Polsce oraz poza jej granicami.

Autorzy apelu czynią też pewien istotny gest, przenosząc istniejącą już w Krakowie inicjatywę modlitewną na poziom ogólnopolski. Mowa o publicznych różańcach, które od dwóch lat odmawiane są w grodzie Kraka pod pomnikiem księdza Piotra Skargi, na Placu św. Marii Magdaleny. To pomnik patrona naszego środowiska, który wielokrotnie próbowano usunąć z tego miejsca. W obronie pomnika skutecznie prowadziliśmy działania protestacyjne. W 2022 r. O tej sprawie pisaliśmy wielokrotnie na naszej stronie internetowej (m.in. w tekście podsumowującym te działania, opublikowanym po decyzji władz o pozostawieniu pomnika), w mediach prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie, a także w mediach zewnętrznych, mobilizując opinię publiczną do oporu przeciwko zakusom władz miasta i zarazem do modlitwy za Ojczyznę. Powstał wówczas Społeczny Komitet Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi, na czele którego stanął wspomniany Dariusz Walusiak.

Teraz w formule ogólnopolskiej inicjatywy modlitewnej powracamy jako sygnatariusze poniższego apelu. Wzywamy w nim wszystkich ludzi sumienia do regularnej Modlitwy Różańcowej oraz do grupowania się w jej ramach wedle miejsca zamieszkania. Warto przypomnieć, że modlitwy w Krakowie niezmiennie odbywają się w każdą środę o godz. 18:00 pod pomnikiem ks. Piotra Skargi (Plac św. Marii Magdaleny, przy ul. Grodzkiej). W ostatnich dniach do inicjatywy przystąpiły już zorganizowane grupy wiernych:
 • w poniedziałki: Warszawa, Wrocław,
 • w czwartki: Głogów.

Więcej informacji na temat powyższych miast oraz dane dotyczące kolejnych grup, które przystąpiły do regularnej modlitwy, podamy wkrótce.

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu.Jasna Góra, 28.01.2024

 

My, wierni Kościoła rzymskokatolickiego, organizatorzy  Marszów dla Życia i Rodziny, organizatorzy ubiegłorocznych marszów w obronie  papieża św. Jana Pawła II,  zgromadzeni na Jasnej Górze u stóp Maryi Królowej Polski,  wzywamy  Rodaków do

 WIELKIEJ NARODOWEJ MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ W INTENCJI OJCZYZNY.   

Apel nasz kierujemy z miejsca, gdzie bije duchowe serce Polski, gdzie wielokrotnie  Polacy w chwilach zagrożenia  padali na kolana przed świętym wizerunkiem Ukochanej Matki  błagając o ratunek.  Tak  było w czasach potopu szwedzkiego, czy też w obliczu bolszewickiej nawały ze wschodu w roku 1920.  Tu szukaliśmy pocieszenia w czasie komunistycznej niewoli. Tu także wielokrotnie pielgrzymował Jan Paweł II, który z tego miejsca wołał do nas:

Tu, na Jasnej Górze (…) zawsze byliśmy wolni (…). Tutaj też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu: naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha – naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć!”


Dziś na naszych oczach wypełniają się słowa Jezusa skierowane w 1873 r. do Służebnicy  Bożej  Wandy Malczewskiej: „Ojczyzna wasza będzie wolna od ucisku wrogów zewnętrznych, ale opanują ją wrogowie wewnętrzni. Przede wszystkim będą się starać  wziąć w swoje ręce młodzież szkolną, dowodzić będą, że religia w szkołach jest niepotrzebna, że można ją zastąpić innymi naukami, że spowiedź i inne praktyki religijne  oraz kontrola Kościoła nad szkołami   jest zbyteczna, bo ogranicza samodzielność myślenia ucznia. Krzyże i obrazy religijne będą chcieli usunąć z sal szkolnych … Jeżeli naród podda się tym zakusom i pozbędzie się wiary, straci przywróconą Ojczyznę.” 

W  imię Boga Wszechmogącego , apelujemy do wszystkich naszych rodaków – módlmy się za Kościół, módlmy się za Polskę, za nasze rodziny i polską młodzież. Prośmy o jedność naszego narodu, o duchowe odrodzenie, o Wiarę w Boga, niezłomną Nadzieję i Miłość wzajemną.


Niech naszym orężem w walce o Chrystusową Polskę będzie RÓŻANIEC.

Módlmy się na ulicach i placach polskich miast i wsi za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Jerzego Popiełuszki,  bł. Rodziny Ulmów, sługi Bożego ks. Piotra Skargi i wielu, wielu innych.

Bądźmy wierni Bogu, Krzyżowi Świętemu i Ewangelii.

Organizatorzy ubiegłorocznych marszów w obronie św. Jana Pawła II:

 • Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz - Poznań
 • Małgorzata i Jan Żaryn  - Warszawa
 • Beata i Dariusz Walusiak - Kraków
 • Joanna Metzger - Warszawa
 • Bożena Sławińska - Warszawa
 • Komitet „Wrocław dla życia” – Wrocław
 • Stanisław Oborski – Warszawa
 • Paweł Ozdoba – Warszawa
 • Anna i Kazimierz Murawscy – Warszawa
 • Magdalena i Maciej Pawliccy – Warszawa
 • Barbara i Michał Konarscy – Warszawa
 • Paweł i Małgorzata Kwaśniakowie - Skierniewice
 • Przemysław i Anna Oborscy – Warszawa
 • Joanna Werstler-Wojtaszek – Żary
 • Ryszard Wesołowski – Ciechanów
 • Katarzyna Malcharczyk – Katowice
 • Agnieszka i Marcin Skowrońscy – Kalisz
 • Piotr Kucharski - Krakowski Marsz Dla Życia i Rodziny, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi

piotrskarga.pl
Nasz Klub w Jarosławiu, wraz ze Stowarzyszeniem „Nasza Bezpieczna Przyszłość”, organizuje ciekawe wydarzenie! Przywracamy pamięć o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie powraca z kolejnym ciekawym wykładem. Zapraszamy na spotkanie z prof. Robertem Ptaszkiem (KUL), zatytułowane: „Fideizm. Groźne konsekwencje wiary bez rozumu”. Z wybitnym znawcą filozofii, wielokrotnym gościem naszych Klubów i konferencji spotkamy się - w nowej lokalizacji - już w środę 28 lutego.
Nasze środowisko w Szczecinie, po niezwykle udanych zeszłorocznych spotkaniach w ramach „klubowego” cyklu, powraca z nowym zaproszeniem, związanym z pewną nowością wydawniczą na rynku książek katolickich. Szczeciński Klub "Polonia Christiana" zaprasza bowiem na spotkanie z ks. dr. Romanem Piwowarczykiem, zatytułowane tak jak jego odkrywcza publikacja: „Arka Noego odnaleziona”.
To niezwykle gorliwy, wierny Bogu i Polsce, patron naszej Ojczyzny. Mimo wielkiego życiorysu i różnych cudownych wydarzeń rozgrywających się już po jego śmierci, Andrzej Bobola dla wielu Polaków wciąż jest postacią nieodgadnioną. Zmieniamy to za sprawą kampanii pobożnościowych, a także ciekawych spotkań tematycznych. Na dwa takie spotkania zapraszamy już w lutym!
- Od października ubiegłego roku w różnych miejscowościach Podkarpacia odbyło się już blisko 20 spotkań poświęconych świętemu Szarbelowi. Zainteresowanie kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufem Antunem Machlufem, czyli świętym Szarbelem, jest naprawdę olbrzymie. Warto poznać historię i dzieła życia tej wyjątkowej postaci. Najbliższe prelekcje odbędą się w Żołyni i w Radomyślu Wielkim – informuje Jacek Kotula, znany na Podkarpaciu działacz na rzecz obrony chrześcijaństwa i życia dzieci nienarodzonych.