Brazylia: episkopat krytykuje regulacje prawne nie szanujące życia ludzkiego

2008-03-03 00:00:00

Konferencja Episkopatu Brazylii (CNBB) potwierdziła stanowisko Kościoła sprzeciwiające się uzyskiwaniu komórek macierzystych pochodzących z ludzkich embrionów. W najbliższy czwartek, 5 marca, w Sądzie Najwyższym odbędzie się rozprawa na temat wejścia w życie artykułu 5 prawa dotyczącego tzw. biobezpieczeństwa, który zezwala, aby do badań i terapii używać komórek macierzystych pozyskanych z ludzkich zarodków – informuje KAI.

Był to jeden z podstawowych tematów zebrania Rady Stałej CNBB, która obradowała w dniach 27 – 29 lutego br. Podczas konferencji prasowej na zakończenie zebrania Rady Stałej przewodniczący brazylijskiego episkopatu przypomniał stanowisko Kościoła dotyczące tej kwestii.

Kościół po raz kolejny staje w obronie życia. Jest to pozycja podstawowa i fundamentalna dla Kościoła. Nie oznacza ona występowania przeciwko nauce, przeciw postępowi, lecz przede wszystkim broni życia – powiedział abp Geraldo Lyrio Rocha. Hierarcha dodał, że Kościół jest przeciwny wykorzystywaniu ludzkich embrionów do pozyskiwania komórek macierzystych.

Arcybiskup poinformował, że biskupi wysłali do Sądu Najwyższego petycję w tej sprawie. Zdaniem abp Rocha użycie komórek macierzystych pozyskanych z ludzkich embrionów do leczenia niektórych chorób to ratowanie jednego człowieka poprzez zabicie innego. - To nie jest wyjście – zaznaczył brazylijski hierarcha.

Sekretarz Generalny CNBB bp Dimas Lara Barbosa przypomniał, że tegoroczna Kampania Braterstwa wybrała za temat „Braterstwo i Ochrona Życia” i tym samym pragnie otoczyć ochroną całość życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreślił, że od momentu poczęcia życie powinno być bronione również przez świeckie instytucje i rząd. Według biskupa prawo biobezpieczeństwa jeśli zostanie przyjęte otworzy drogę do legalizacji aborcji.

Źródło: KAI
Zaledwie w ciągu kilku dni możesz otrzymać od nas poświęcony przez kapłana Cudowny Medalik, aby podarować go swoim bliskim. Do wykonanego na polecenie i na podstawie słów Matki Bożej medalika dołączymy również pobożną Nowennę do Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie kampanii Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi „Dar Maryi” https://darmaryi.pl/ lub zadzwonisz do nas pod numer 12 423 44 23, a Medalik i Nowenna będą Twoje!
Ulicami Krakowa - z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi - już po raz dwunasty przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Hasłem tegorocznego wydarzenia było: „Polska wymiera – w dzieciach nadzieja”. Organizatorzy i uczestnicy podkreślali, że spotykają się w okolicznościach intensywnego ataku politycznego na instytucję rodziny, ale radosna atmosfera marszu podtrzymuje nadzieję, że polska rodzina – Bogiem silna – pokona wszelkie przeciwności.
Krakowski Klub Polonia Christiana oraz portal PCh24.pl zapraszają na ostatnie przed wakacjami spotkanie. Tym razem naszymi gośćmi będą: red. Witold Gadowski, red. Radosław Pogoda, red. Łukasz Warzecha i red. Łukasz Karpiel, którzy w ramach naszego - cieszącego się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem w całej Polsce - cyklu "Prawy Prosty PLUS" z udziałem publiczności dokonają politycznego podsumowania pierwszych sześciu miesięcy 2026 roku.
- Zwracam się z naglącym apelem do ziemi, wzywam prawdziwych uczniów Boga żyjącego i królującego w Niebie, wzywam prawdziwych naśladowców Chrystusa, wzywam Moje dzieci, Moich prawdziwych czcicieli, wzywam wreszcie apostołów czasów ostatnich, wiernych uczniów Jezusa Chrystusa – wołała Matka Boża podczas objawień we francuskim La Salette. Odpowiedzmy na Jej słowa. Nie pozostańmy obojętni!
We czwartek, 18 czerwca, serdecznie zapraszamy na siódme i ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu "Dekalog w prawie i rzeczywistości społecznej", przypominającego nauczanie św. Jana Pawła II z IV pielgrzymki do Ojczyzny (1991).