Chiny: biskup katolicki wypuszczony z więzienia
2007-12-18 00:00:00
Po czterech miesiącach pobytu w areszcie uwolniono biskupa Juliusza Jia Zhiguo. Było to drugie w tym roku zatrzymanie ordynariusza diecezji Zhengding z chińskiego Kościoła "podziemnego" – informuje KAI.
Jak donosi agencja UCAN, 72-letni biskup przybył wieczorem 14 grudnia do katedry, znajdującej się w miejscowości Wuqiu, 270 km na południowy-zachód od Pekinu, w prowincji Hebei, która obejmuje teren jego diecezji.
Według źródeł, na które powołuje się UCAN, w ostatnim czasie zarówno rodzina biskupa, jak też sam przetrzymywany ponawiali prośby o zwolnienie z więzienia, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, a także śmiercią bliskiego krewnego.
Władze poinformowały nieoficjalnie, że w niedługim czasie bp Jia Zhiguo zostanie ponownie zatrzymany, w celu odbycia "sesji doszkalającej". Nie określono jednak czy będzie to miało miejsce przed, czy po świętach.
Źródła zbliżone do ordynariusza diecezji Zhengding, które potwierdziły informację o uwolnieniu duchownego, przyznają, iż decyzja władz, które przedtem nie zwalniały z aresztu ani tuż przed, ani tuż po dużych uroczystościach kościelnych, jest zastanawiająca.
Biskup Jia Zhiguo spędził w więzieniu w sumie ponad 15 lat. Od momentu, gdy w 1980 r. został biskupem "podziemnym", często był aresztowany. Wielokrotnie próbowano nakłonić go do przystąpienia do oficjalnego Kościoła "patriotycznego". Ostatnio przebywał w więzieniu od 5 do 22 czerwca br.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.