Chiny: rodziny wielodzietne bez kredytów?
2007-09-18 00:00:00
Rodziny w chińskich miastach, mające więcej niż jedno dziecko, będą miały kłopoty z uzyskaniem kredytu bankowego - ogłosił rząd. Nowe prawo wymierzone jest głównie w młode bogate małżeństwa, których nie odstraszają kary finansowe związane z posiadaniem licznego potomstwa - ocenia Associated Press.
Na oficjalnej stronie Narodowej Komisji Planowania Populacji i Rodziny stwierdzono, że przypadki pogwałcenia prawa dotyczącego dozwolonej liczby dzieci w rodzinie, będą natychmiast rejestrowane w systemie do weryfikacji kredytowej w największym państwowym banku chińskim.
Aby ograniczyć wzrost populacji w 1978 r. Deng Xiao-Ping wprowadził politykę kontroli urodzeń. Chińskie prawo pozwala na posiadanie tylko jednego dziecka mieszkańcom miast, małżeństwa wiejskie mogą zaś mieć dwoje dzieci pod warunkiem, że pierwsze dziecko jest dziewczynką.
Polepszający się standard życia, szczególnie w chińskich miastach, sprawił, że wiele małżeństw decyduje się na większą liczbę dzieci mimo kar finansowych, jakie za to grożą. Niedawno władze wschodniej prowincji Zhejiang ogłosiły, że będą wskazywać i publicznie piętnować te rodziny, które ignorują prawo do posiadania tylko jednego dziecka.
W Chinach żyje 1.3 mld ludzi - 20 procent całej ludzkiej populacji. Rząd ogłosił, że do 2020 liczba mieszkańców Chin nie przekroczy 1.45 mld.
W wielu regionach kraju kobiety poddawane są przymusowej aborcji i sterylizacji. W wielu przypadkach dochodzi do uśmiercania dziewczynek, żeby męscy potomkowie mogli przedłużyć trwanie rodu.
Oficjalne dane chińskie mówią o 7 mln aborcji dokonywanych rocznie. Zdaniem specjalistów jest ich w rzeczywistości znacznie więcej.
(źródło: KAI)
– Do Apostolatu Fatimy należę od kilku miesięcy. Dlaczego podjąłem taką decyzję? Bo uważam, że Maryja nas do tego wzywa – mówi pan Stanisław, pochodzący z województwa lubelskiego.
– Jej medalik rozdawać, gdzie tylko się da: dzieciom, by zawsze go na szyi nosiły, i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod Jej opieką miała dosyć sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhających na nią w naszych czasach – pisał sto lat temu o. Maksymilian Kolbe. Biorąc sobie te słowa do serca, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię „Dar Maryi”, propagującą Cudowny Medalik. Weź w niej udział!
Instytut Myśli Pro-Life wraz ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową tematycznie konferencję „The Ethical Frontiers of Biomedical Science”. Już 18 października w Krakowie – wstęp wolny!
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą – powiedziała Najświętsza Maryja Panna do św. Brygidy Szwedzkiej. Do tej obrończyni i pocieszycielki dusz naszych zmarłych cierpiących w czyśćcu kierujemy naszą najnowszą kampanię „Światło Pamięci – Twoja modlitwa za bliskich zmarłych”. Pomóż swoim bliskim zmarłym, zostając jej uczestnikiem.
W miesiącu październiku, kojarzonym szczególnie z Modlitwą Różańcową, nie może zabraknąć comiesięcznego spotkania modlitewnego. W gronie Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi spotkamy się na wspólnym Różańcu już w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, 3 października 2025 r. o godz. 15.00.