Co oznacza dla wiernych wejście Kościoła na drogę synodalną? 30 września dyskusja w Klubie „Polonia Christiana” w Krakowie

2021-09-23 00:00:00
Co oznacza dla wiernych wejście Kościoła na drogę synodalną? 30 września dyskusja w Klubie „Polonia Christiana” w Krakowie

Proces synodalny zostanie zainicjowany oficjalnie przez Papieża w Rzymie 9 i 10 października, 17 października proces ten zacznie się w Kościołach lokalnych. Jakie będą owoce wejścia Kościoła na drogę synodalną, w którym kierunku pójdą propozycje i postulaty zgłaszane w trójstopniowym procesie synodalnym oraz czym ostatecznie okaże się synod pod nazwą „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”? Wokół tych zagadnień prowadzona będzie debata w czwartek 30 września w ramach Klubów „Polonia Christiana” z udziałem red. Tomasza Rowińskiego („Christianitas”) i red. Pawła Chmielewskiego (PCh24.pl). Tytuł klubowej debaty, organizowanej przez Stowarzyszenie „Polonia Christiana”, brzmi „Synod o synodalności. Szanse i zagrożenia dla Kościoła i wiernych”.

 

Rozpoczynający się w tym roku synod „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”, zgodnie z decyzją Papieża Franciszka, nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz rozłożonym prawie na dwa lata procesem, w którym do zgłaszania uwag i opinii o Kościele zaproszeni zostali wszyscy ochrzczeni. Już sam ten fakt rodzić może niepokój, czy z tych samych założeń wyjdą (i w czasie zgłaszania uwag oraz postulatów będą budowały swoją perspektywę przyszłości Kościoła) osoby podważające dogmaty i Tradycję oraz osoby wierne nauczaniu Jezusa Chrystusa i przekazowi Pisma Świętego.

 

Tym większe podstawy do obaw o kierunek przyszłych działań Kościoła mają zwolennicy zachowania niezmienności naszej wspólnoty wiernych i nie poddawania się modom czy modernistycznym pomysłom zmian. Przykład Kościoła w Niemczech może budzić nasz niepokój, a „droga synodalna” dokonuje się właśnie u naszych sąsiadów za Odrą.

 

W szukaniu recepty na zachowanie tożsamości religijnej oraz społecznej pozycji i sprawowania misji w współczesnym świecie przez Kościół Katolicki pomogą nam rozważania, jakie prowadzić będą dwaj specjaliści tematów związanych z synodalną drogą, zaproszeni do debaty organizowanej w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Krakowie w czwartek 30 września. W tym spotkaniu klubowym głównymi prelegentami będą red. Tomasz Rowiński („Christianitas”) i red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl), którzy będą ze sobą debatować na temat zbliżającego się wielkimi krokami „synodu o synodalności”. Gospodarzem spotkania będzie red. Tomasz Kolanek (PCh24.pl).

 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, które odbędzie się w czwartek 30 września w sali konferencyjnej hotelu Miodosytnia (ul. Świętego Wawrzyńca 6). Początek o godz. 18.00.

 

CHCIELI NAS ZAKOPAĆ, NIE WIEDZIELI ŻE JESTEŚMY ZIARNEM! – już po raz dwunasty w Krakowie odbędą się Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. To już 16 listopada 2025. Zapraszamy! Wydarzeniu patronuje Stowarzyszanie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie.
– Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu: jeżeli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod prawo Jego Miłości. Inaczej, Moje dziecko, nie ostoi się – usłyszała podczas jednego z objawień Rozalia Celakówna, polska mistyczka żyjąca w pierwszej połowie XX w. Między innymi o treści tego objawienia i misji, którą otrzymała ta wizjonerka, możemy przeczytać w książce Proroctwa nie lekceważcie! Przepowiednie dla Polski autorstwa Pawła Kota i Adama Kowalika.
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”