Elbląg uczci 80 rocznicę powstania NSZ

2022-09-16 00:00:00
Elbląg uczci 80 rocznicę powstania NSZ

Patriotyczne środowiska w Elblągu w sobotę 17 września organizują uroczyste obchody 80-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Pamięć o formacji walczącej z okupantami w czasie II wojny światowej i po wejściu na teren Rzeczpospolitej żołnierzy sowieckich, niosących na bagnetach niewolę i terror skierowany przeciwko polskiemu społeczeństwu, jest naszym honorem i obowiązkiem.

 

Elbląskie uroczystości obchodów 80. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych będą okazją do zaprezentowania patriotycznych postaw i uczczenia pamięci o żołnierzach formacji, o której przez lata nocy komunistycznej nie wolno było w Polsce Ludowej dobrze mówić. Wydarzenie to odbędzie się już w najbliższą sobotę, 17 września o godz. 15:00, w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.

 

W programie przygotowanym przez mieszkańców Elbląga znajdzie się wiele lokalnych akcentów, wśród których szczególnie warto zwrócić uwagę na przedstawienie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po wojnie zamieszkali w Elblągu. Tę prezentację przygotowała Pani Grażyna Wosińska, elbląska dziennikarka zajmująca się tematyką historyczną.

 

Poruszający serca będzie też z pewnością wywiad z Panem Andrzejem Stryjewskim, który opowie o swoich losach dziecka żołnierza NSZ, czyli – jak nazywali komuniści – „dziecka bandyty”. Pan Andrzej Stryjewski odpowie na pytania dotyczące swego ojca – sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. Sierżant Wiktor Stryjewski, ojciec Pana Andrzeja, otrzymał najwyższy wyrok wydany przez komunistyczne sądy - 38-krotną karę śmierci!

 

Sobotnie obchody 80-lecia NSZ w Elblągu pozwolą również zapoznać się z życiem i działalnością pułkownika Ignacego Oziewicza (pierwszego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych) oraz z historią Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy NSZ.

Duchowym przeżyciem uroczystości będzie program artystyczny, w którym wystąpi m.in Norbert „Smoła” Smoliński z zespołu Contra Mundum. Wykona on m.in. utwór  pt. „Już dopala się ogień biwaku”, a towarzyszyć mu będą dzieci z elbląskiej szkoły podstawowej. Zaprezentowane zostaną ponadto dwie graficzne wystawy: „Droga do NSZ” oraz „Wybitne postaci NSZ”.

Jeszcze jeden lokalny akcent w części artystycznej aż do samego wydarzenia ma pozostać niespodzianką – warto więc przybyć na rocznicowe obchody i uczcić pamięć o tych, którzy oddali swoje życie Polsce.

 

Uroczystości obchodów 80. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych w Elblągu to oddolna, społeczna inicjatywa, której patronuje „Polonia Christiana”, a partnerem uroczystości jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do poinformowania przyjaciół, rodziny oraz znajomych o tym wyjątkowym wydarzeniu. Wstęp na uroczystość jest bezpłatny.

Wciągająca opowieść historyczno-teologiczna o franciszkańskich wojownikach, z odniesieniami do współczesności – to właśnie rdzeń autorskiej prelekcji, na którą serdecznie zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Elblągu. Wygłosi ją rekolekcjonista i pisarz ojciec Wawrzyniec Maria Waszkiewicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Anielskiej. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Jakie są źródła technocentrycznej ideologii transhumanizmu? Dlaczego tak wielki kapitał kierowany jest na rozwój technologii mających wytworzyć inteligentną alternatywę dla człowieka? I przede wszystkim - czym grozi dalszy rozwój sztucznej inteligencji i jakie ryzyka się z nim wiążą - o tych sprawach będzie mówił gość najbliższego spotkania warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” - o. dr Michał Ziółkowski MI.
Gdy 16 lat temu na ulice Warszawy wyruszył pierwszy „Marsz dla Życia i Rodziny” trudno byłoby uwierzyć, że w polskich miastach może dojść do masowych wystąpień zwolenników zabijania dzieci poczętych, że plakaty broniące życia poczętego będą dewastowane, a w mediach będą królować permisywne postawy i ataki na chrześcijaństwo. Dlatego po sukcesach tegorocznych pokojowych demonstracji na ulicach polskich miast nie możemy przerywać walki o przetrwanie rodzin i wartości cementujących nasz naród od ponad tysiąca lat. W obronie cywilizacji życia liczy się każdy umysł i każda para rąk.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi nie zapomina o swoim Czcigodnym Patronie. W przypadającą na dzień 27 września rocznicę śmierci Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi delegacja Stowarzyszenia na czele z prezesem Sławomirem Olejniczakiem złożyła wieńce z kwiatów pod pomnikiem ks. Piotra Skargi oraz przy Jego sarkofagu.
W naszym krakowskim Marszu dla Życia i Rodziny zdecydowanie warto pójść – dla siebie, dla bliskich, a przede wszystkim - dla naszych dzieci i wnuków. Jeśli jednak ktoś jeszcze zastanawia się nad uczestnictwem w tym patriotycznym święcie rodzin, które rozpocznie się już w niedzielę 25 września o godz. 12 na Placu Matejki, poniższe argumenty rozwieją wszelkie wątpliwości.