Filipiny: kościół katolicki obrzucony granatami

2010-08-31 00:00:00

Zemsta ze strony filipińskiej grupy muzułmańskiej Maranao mogła być motywem obrzucenia grantami kościoła katolickiej parafii pw. Wincentego Ferrery w Kalilangan. W wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę rano w prowincji Bukidnon, w środkowej części wyspy Mindanao, rannych zostało dwóch wiernych, którzy siedzieli podczas Mszy św. w ostatnich ławkach, nieopodal wejścia do świątyni. O zdarzeniu poinformował bp Jose Araneta Cabantan, ordynariusz diecezji Malaybalay.


Na szczęście jeden z granatów nie eksplodował. Został potem bezpiecznie zdetonowany przez policjantów, którzy brali udział w nabożeństwie. Dzięki ich pomocy, udało się uniknąć paniki i uspokoić przerażonych parafian. Mszę św. dokończono przed kościołem.

Z relacji świadków wynika, że granaty wrzuciło do środka dwóch nastolatków, którzy przyjechali razem na motocyklu.

Cała sprawa, według policji, może być aktem zemsty na chrześcijanach w związku z wypadkiem, do którego doszło niedawno. Pod kołami autobusu zginął wówczas nieletni chłopiec z ludu Maranao.

Źródło: KAI
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.