Film „Via Dolorosa - Droga zbawienia” na antenie TVP Polonia 9 maja

2021-05-09
Film „Via Dolorosa - Droga zbawienia” na antenie TVP Polonia 9 maja

Widzowie TVP Polonia już po raz kolejny będą mieli okazję obejrzeć film pt. „Via Dolorosa - Droga zbawienia”, zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. „Via Dolorosa” to dokument, który posługuje się obrazami współczesnymi, ale pełni oddaje znany nam z Pisma Świętego przekaz i pomaga w zrozumieniu tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkim wzbogaceniem wyjątkowego dokumentu jest komentarz Ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego, który przenosi nas w atmosferę czasów, gdy na Ziemi Świętej był obecny Jezus Chrystus.

 

Zrozumieć i przeżyć

 

Emisja filmu została zaplanowana na 9 maja 2021 w TVP Polonia o godz. 12.50, tuż po transmisji Regina Coeli z Watykanu. Po raz pierwszy widzowie TVP Polonia mogli zobaczyć ten film w Wielki Czwartek i Wielki Piątek tego roku. Wędrując dzięki twórcom filmu po miejscach związanych z naszym Zbawicielem, przeżyjemy głębiej tajemnicę, która ostatecznie przyniosła światu radosną nowinę.

 

„Via Dolorosa” to dzieło poświęcone Drodze Krzyżowej, męczeńskiej śmierci Pana Jezusa i Jego zmartwychwstania, ale niesie w sobie przekaz ważny także dzisiaj dla każdego z nas – przekaz o zwycięstwa Jezusa na Krzyżu. Oglądając ten dokument i skupiając się na stacjach Drogi Krzyżowej mamy okazję dokonać głębokiej refleksji nad tym, co daje nam nasza wiara.

 

Widząc, jak dziś wygląda Golgota, Boży Grób czy inne miejsca związane z męczeńską śmiercią Zbawiciela, możemy lepiej przeżyć i przemyśleć wydarzenia, jakie zmieniły świat ponad dwa tysiące lat temu.

W drodze po Jerozolimie będziemy mieli wyjątkowego przewodnika, Ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego, znawcy zagadnień dotyczących Ziemi Świętej, którego historyczno – teologiczny komentarz jest cennym dopełnieniem przekazu płynącego z tego filmu.

 

Dzielimy się wspólnym sukcesem

 

Film wyreżyserowany przez Michała Wikieła i wyprodukowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi został doceniony i wyróżniony podczas XXXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „NIEPOKALANA 2020” pod patronatem m.in. ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romualda Kamińskiego oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego.

Oglądając film „Via Dolorosa” warto wiedzieć, że jego wyjątkowość polega m.in. na zaangażowaniu się w jego powstanie zarówno Twórców, jak i Darczyńców. Film powstał dzięki 1073 Darczyńcom, którzy wsparli Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi pieniędzmi na tę wartościową produkcję. Sukcesem wszystkich – Darczyńców i Autorów filmu – jest więc specjalne wyróżnienie dla filmu na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2020”.

Tym większą radością dla Darczyńców i Autorów filmu „Via Dolorosa” będzie dotarcie z radosną nowiną o zwycięstwie Jezusa Chrystusa do widzów TVP Polonia. Możliwość podzielenia się z widzami TVP ciekawym przekazem o fundamencie naszej wiary cieszy i dodaje sił w trudnych czasach dla chrześcijaństwa.

Szanowny Panie Prezydencie, w związku z publikacjami prasowymi, dotyczącymi zamiaru likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi, umieszczonego w 2001 roku na Placu Świętej Marii Magdaleny w Krakowie, przekazujemy Panu Prezydentowi stanowisko naszego Stowarzyszenia wobec bulwersującej i niczym nieuzasadnionej decyzji, której autorstwo jest przypisywane podległym Panu Prezydentowi urzędnikom. Dla Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, noszącego imię wielkiego Polaka i Kaznodziei Narodu, powrócenie do odrzuconej trzynaście lat temu koncepcji likwidacji pomnika jest wielkim zaskoczeniem i napawa nas smutkiem.
Z wielkim niepokojem i oburzeniem przyjęliśmy informacje, iż w krakowskim magistracie podjęto decyzję o usunięciu z przestrzeni publicznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa pomnika Księdza Piotra Skargi – Sługi Bożego, Kaznodziei Narodu, zasłużonego dla Ojczyzny Patrioty i Patrona naszego Stowarzyszenia. Ewentualna realizacja przez władze miasta tej skandalicznej decyzji tworzy sytuację niepotrzebnego konfliktu i podziałów w wymiarach społecznym, religijnym i kulturowym.
Do Wrocławia zapraszamy na środę 27 października, na pokaz filmu pt. „Ordo Iuris. Kto za nimi stoi?”. Natomiast na czwartek 28 października warto zarezerwować czas na spotkanie z dr. Mariuszem Błochowiakiem z „Ordo Medicus” w Poznaniu, gdzie będzie można wiele dowiedzieć się o przemilczanych w mass mediach informacjach o tzw. pandemii koronawirusa. Gospodarzami obydwu spotkań będą miejscowe Kluby „Polonia Christiana”.
Redaktor Rafał Ziemkiewicz niedawno osobiście przekonał się, że trend ograniczenia wolności – przed którym często ostrzegał – dotknął także jego – został zatrzymany za poglądy na londyńskim lotnisku Heathrow odwożąc córkę na studia w Anglii. Znany pisarz i publicysta właśnie wydał książkę pt. „Strollowana rewolucja”, która trafia na rynek w rewolucyjnym dla świata okresie. Znany z ciętych ripost i figur retorycznych redaktor będzie na pewno ciekawym prelegentem i dyskutantem na poniedziałkowym (25 października, godz. 17.00) spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie.
Zmiany kulturowe po II wojnie światowej, infiltracja lewicowej myśli do hierarchów i duchownych Kościoła Rzymskiego i jego protestantyzacja (szczególnie na Zachodzie), odchodzenie od moralności chrześcijańskiej i otwarcie się na grzech – tak wiele tematów zawartych w kilkudziesięciominutowym filmie, którego powstanie będzie służyć stanięciu w prawdzie i obronie wspólnoty katolickiej, nie tylko w Polsce. Film ten powstał dzięki Przyjaciołom i Darczyńcom Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, pragnącym mieć swój wkład w obronę i odnowę Kościoła.