Francja: wielotysięczny ”Marsz dla życia” ulicami Paryża

2008-01-21 00:00:00
Francja: wielotysięczny ”Marsz dla życia” ulicami Paryża

Około 10 tys. ludzi wzięło udział w niedzielnym „Marszu dla życia” ulicami Paryża. Manifestację po raz czwarty zorganizował związek stowarzyszeń o nazwie "30 lat to wystarczy - W marszu dla życia". Wzięły w niej udział delegacje z innych krajów europejskich.


Manifestacja wyruszyła po południu z placu Republiki w kierunku placu Opery paryskiej.

Związek zrzeszający 10 stowarzyszeń antyaborcyjnych powstał na początku 2004 r. z okazji 30-lecia wejścia w życie tzw. "ustawy Veil" [to nazwisko b. francuskiej minister zdrowia - przyp. KAI] zezwalającej na dobrowolne zabicie nienarodzonego dziecka do 14 tygodnia od momentu zapłodnienia.

Manifestanci domagali się poszanowania życia od momentu poczęcia, a także wprowadzenia zakazu aborcji i zniesienia ustaw bioetycznych obowiązujących we Francji. Organizatorzy żądali przede wszystkim unieważnienia "ustawy Veil", która odpowiada za 220 tys. aborcji dokonywanych corocznie we Francji.

Według szacunków związku "każdego dnia pracy usuniętych zostaje 800 mających się narodzić dzieci". – Jesteśmy świadomi, że deputowani będą mogli zmienić tę ustawę jedynie na drodze kolejnych etapów – powiedział agencji AFP rzecznik związku stowarzyszeń, Paul Ginoux Defermon. Punktem odniesienia są dla nich słowa Jana Pawła II, który mówił, że aborcję będzie można stłumić stopniowo. – To oznacza, że będziemy robić małe kroki, ale nie wycofamy się ze zdobytych pozycji – zaznaczył rzecznik. Inicjatywę poparło 6 francuskich hierarchów.

Nie wszystkie stowarzyszenia, zrzeszone w związku mają charakter religijny. Jedno z nich, powstałe w 1970 r., "Laissez les vivre" (Pozwólcie im żyć), a określające się jako "bezwyznaniowe i apolityczne" wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec zezwolenia na praktykę dowolnej aborcji przy pomocy środków medycznych, jaką mogą prowadzić ośrodki planowania rodziny. Zarządzenie umożliwiające tę praktykę zostało wydane w 2007 r.

W marszu wzięli udział przedstawiciele organizacji antyaborcyjnych z Belgii, Włoch, Niemiec i Chorwacji.

Źródło: KAI
Stanowisko Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego zobowiązującego Urząd Stanu Cywilnego do wpisania do polskiego rejestru aktu tzw. małżeństwa jednopłciowego zawartego w Niemczech.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz Krakowski Klub „Polonia Christiana” zapraszają na wyjątkowe spotkanie z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem pt. „Gdzie jest prawdziwy Mesjasz?”.
Obserwując postępujący kryzys rodzin, który przechodzi nasza ojczyzna, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wzywa wszystkich, którym dobro i odrodzenie polskich rodzin leży na sercu, do udziału w kampanii „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!” Razem polećmy się wzorowi ogniska domowego – Świętej Rodzinie z Nazaretu!
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Instytut Ordo Iuris zapraszają na spotkanie pt. „CO Z TĄ SZKOŁĄ? Poznaj prawdę o Reformie 26”, które odbędzie się 19 marca o godz. 18.00 w Hotelu Miodosytnia, przy ul. Świętego Wawrzyńca 6 (obok Bazyliki Bożego Ciała) w Krakowie.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi złożyli w czwartek 12 marca księgę z 10 tysiącami podpisów pod apelem o przyznanie Orderu Orła Białego śp. ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu.