Hiszpania: SN uznał kurs ”wychowania do obywatelstwa” za zgodny z prawem

2009-02-23 00:00:00

Sąd Najwyższy ogłosił wyrok w sprawie kursu „wychowanie do obywatelstwa i prawa człowieka”. Sąd postanowił, że kurs nie narusza konstytucyjnego prawa rodziców do kierowania wychowaniem moralnym swoich dzieci. W związku z tym rodzice nie mogą, powołując się na klauzulę o sprzeciwie sumienia, odmówić posyłania dzieci na zajęcia - informuje portal LifeSiteNews.com.

Sąd postanowił również, że kurs „wychowanie do obywatelstwa i prawa człowieka” nie może być wykorzystywany do „indoktrynacji” i „prozelityzmu” prezentując tylko wybrany punkt widzenia odnośnie kwestii moralnych.

„W społeczeństwie demokratycznym instytucje oświatowe nie powinny być jedynymi podmiotami rozstrzygającymi w kontrowersyjnych sprawach moralnych” – stwierdzili sędziowie. Dodali również, że te kwestie należą do sfery wolnej debaty w społeczeństwie obywatelskim, w którym wertykalna relacja nauczyciel - uczeń nie istnieje. Ponadto kwestie takie powinny być rozstrzygane w sumieniu każdej osoby.

„Nauczyciele - orzekł sąd - muszą ograniczyć się do wyjaśniania kontrowersyjnych spraw i informowania o nich w sposób neutralny, pozbawiony indoktrynacji”. Sędziowie stwierdzili ponadto, że przedmiot ten nie upoważnia żadnej administracji, placówek oświatowych, ani samych nauczycieli do narzucania czy też zaszczepiania jakichś szczególnych poglądów odnośnie moralności, które są kontrowersyjne dla społeczeństwa hiszpańskiego.

Chociaż nauczyciele nie będą mogli narzucać jakichś poglądów, to jednak będą mogli prezentować argumenty na rzecz homoseksualnego zachowania oraz relatywizmu moralnego.

Zasadniczym celem kursu jest wyrobienie u uczniów „krytycznej oceny społecznego i seksualnego podziału pracy oraz rasistowskich, ksenofobicznych, seksistowskich i homofobicznych uprzedzeń społecznych”. Ponadto zadaniem nauczycieli jest doprowadzenie do zmiany poglądów uczniów na kwestie homoseksualizmu. Niektórzy twierdzą, że założenia programowe pozostawiają niewiele miejsca na „obiektywną” prezentację kontrowersyjnych poglądów.

SN dotychczas wydał orzeczenia w sprawie 4 spraw dotyczących nauczania przedmiotu „wychowanie do obywatelstwa”. Rodzice odmawiający posyłania dzieci na zajęcia, zwłaszcza z regionów autonomicznych, zapowiedzieli że odwołają się do krajowego Trybunału Konstytucyjnego.

Minister edukacji Mercedes Cabrera, nie kryjąc swojego zadowolenia z decyzji SN, wezwała nauczycieli do prezentowania kontrowersyjnych kwestii w taki sposób, by nie preferować żadnego z poglądów. Jednocześnie zagroziła rodzicom sprzeciwiającym się nauczaniu przedmiotu w szkole, że nieposyłanie dzieci na kurs oznaczać będzie łamanie ich praw, a to może mieć poważne konsekwencje.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
CHCIELI NAS ZAKOPAĆ, NIE WIEDZIELI ŻE JESTEŚMY ZIARNEM! – już po raz dwunasty w Krakowie odbędą się Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. To już 16 listopada 2025. Zapraszamy! Wydarzeniu patronuje Stowarzyszanie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie.
– Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu: jeżeli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod prawo Jego Miłości. Inaczej, Moje dziecko, nie ostoi się – usłyszała podczas jednego z objawień Rozalia Celakówna, polska mistyczka żyjąca w pierwszej połowie XX w. Między innymi o treści tego objawienia i misji, którą otrzymała ta wizjonerka, możemy przeczytać w książce Proroctwa nie lekceważcie! Przepowiednie dla Polski autorstwa Pawła Kota i Adama Kowalika.
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”