Holandia: kara za używanie dzwonów kościelnych

2007-08-20 00:00:00

Ksiądz katolicki z Tilburga w Holandii, skazany został na karę pięciu tysięcy euro za... poranne używanie dzwonów kościelnych – donosi portal Bibula.com.


Ksiądz Harm Schilder, który przybył przed sześcioma miesiącami do kościoła pw. św. Małgorzaty Marii codzienne rano o godz. 7.15 dzwoni na Mszę św. Praktyka ta nie spodobała się jednak niektórym mieszkańcom miasteczka, którzy zgłosili zażalenie do władz miejskich. Te kilkakrotnie napomniały księdza, a gdy to nie przynosiło skutku, nałożyły wysoką karę, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że począwszy od 16 sierpnia br. będzie ona powiększana za każdorazowe poranne użycie dzwonów kościelnych.


Jak informuje Bibula.com, diecezja Den Bosch wezwała księdza Schildera do zaprzestania używania dzwonów lub do przedsięwzięcia kroków zmierzających do ich wyciszenia w celu „przeciwdziałania dalszej eskalacji wydarzeń”. Diecezja rozważa też wymianę dzwonów na mniejsze i mniej głośne.


Prowadzona przez księdza Schildera strona internetowa kościoła św. Małgorzaty Marii, przypomina, że prawo nie zabrania używania dzwonów kościelnych, a zwracając się do mieszkańców Tilburga pisze: „Modlimy się w kościele za Was”. Na poranną Mszę św. uczęszcza od 5-15 osób – podaje bibula.com.


Źródło: Bibula.com
– Do Apostolatu Fatimy należę od kilku miesięcy. Dlaczego podjąłem taką decyzję? Bo uważam, że Maryja nas do tego wzywa – mówi pan Stanisław, pochodzący z województwa lubelskiego.
– Jej medalik rozdawać, gdzie tylko się da: dzieciom, by zawsze go na szyi nosiły, i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod Jej opieką miała dosyć sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhających na nią w naszych czasach – pisał sto lat temu o. Maksymilian Kolbe. Biorąc sobie te słowa do serca, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię „Dar Maryi”, propagującą Cudowny Medalik. Weź w niej udział!
Instytut Myśli Pro-Life wraz ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową tematycznie konferencję „The Ethical Frontiers of Biomedical Science”. Już 18 października w Krakowie – wstęp wolny!
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą – powiedziała Najświętsza Maryja Panna do św. Brygidy Szwedzkiej. Do tej obrończyni i pocieszycielki dusz naszych zmarłych cierpiących w czyśćcu kierujemy naszą najnowszą kampanię „Światło Pamięci – Twoja modlitwa za bliskich zmarłych”. Pomóż swoim bliskim zmarłym, zostając jej uczestnikiem.
W miesiącu październiku, kojarzonym szczególnie z Modlitwą Różańcową, nie może zabraknąć comiesięcznego spotkania modlitewnego. W gronie Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi spotkamy się na wspólnym Różańcu już w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, 3 października 2025 r. o godz. 15.00.