Holandia: Kościół krytykuje urząd ochrony zabytków

2008-02-04 00:00:00

Kościół katolicki w Holandii skrytykował urząd ochrony zabytków w kraju. Biskup Haarlemu, Josef Punt, zwrócił uwagę na łamach nowego miesięcznika swojej diecezji, że państwo formalnie obejmuje ochroną zabytkowe obiekty kościelne, nie uczestnicząc finansowo w ich utrzymaniu – podaje KAI.



Bp Punt poinformował, że koszty utrzymania i renowacji blisko tysiąca zabytkowych kościołów katolickich w najbliższych latach wyniosą ok. miliarda euro. Według dotychczasowych przepisów o ochronie zabytków wspólnoty religijne mogą wprawdzie starać się o subwencje na ten cel, ale znaczną część kosztów muszą pokryć z własnej kasy.


Dzieje się tak również wówczas, gdy obiekty nie są już wykorzystywane przez Kościół. Bp Punt zaproponował, żeby państwo przejęło wszystkie koszty utrzymania zewnętrznego, natomiast Kościół – wewnętrznego.


Źródło: KAI
Już za niecały miesiąc, 13 czerwca 2026 roku, delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej oraz Instytutu Maryi Królowej Polski, w imieniu wszystkich uczestników kampanii Otrzyjmy łzy naszej Matki z La Salette! złoży w tym francuskim sanktuarium specjalne karty zawierzenia z podziękowaniami oraz prośbami do Matki Bożej. To ostatni dzwonek, aby odpowiedzieć na wezwanie Maryi i złożyć osobisty akt oddania Jej swoich spraw.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza do Torunia na debatę pt. "Syjonizm chrześcijański. Kościół - Izrael - herezja?".
Zapraszamy do udziału w akcji Instytutu Maryi Królowej Polski „Upadnij na kolana, uwielbiaj swego Pana!”. Jeszcze dzisiaj można zgłosić chęć otrzymania pakietu z folderem o uroczystości Bożego Ciała i witrażem-naklejką na okno z wizerunkiem Najświętszego Sakramentu i tym samym mieć pewność, że dotrze on pod wskazany adres przed uroczystością Bożego Ciała (4 czerwca).
Z racji tego, że w tym miesiącu pierwszy piątek miesiąca przypadał na dzień 1 maja, to wyjątkowo w drugi piątek miesiąca - 8 maja - o godz. 15.00, odbędzie się piąta w tym roku, comiesięczna wspólna modlitwa Różańcowa Apostołów Fatimy.
Krakowski Klub Polonia Christiana serdecznie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z prof. Tomaszem Panfilem, które odbędzie się 14 maja 2026 r. (czwartek) o godz. 18:00 w kawiarni Pola Dialogu (obok Kościół Misjonarzy Nawrócenia Świętego Pawła) w Krakowie.