Indie: biskupi żądają śledztwa w sprawie pogromów chrześcijan w Orisie
2008-01-02 00:00:00
Katolicki episkopat Indii zażądał od władz wszczęcia federalnego dochodzenia w sprawie antychrześcijańskich rozruchów w stanie Orisa. Wezwano centralne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo do strzeżenia prawa i porządku w zagrożonych zajściami rejonach, jako że lokalna policja nie była w stanie zapanować nad sytuacją – informuje KAI.
Według biskupów, poszkodowanym w zajściach należy się też słuszne odszkodowanie. Według wstępnych obliczeń w czasie bożonarodzeniowych zamieszek pięcioro chrześcijan straciło życie, a straty materialne sięgnęły 700 tys. dolarów.
Tymczasem w indyjskim Kościele trwa oktawa modlitw o pokój oraz w intencji chrześcijańskich wspólnot Orisy. Rozpoczęła się ona w niedzielę 30 grudnia pokojowym marszem ulicami Delhi. Jego uczestnicy wyrażali także dezaprobatę dla bezradności władz i bezkarności sprawców zamieszek.
Protest w tej sprawie skierowała na ręce prezydent Indii Pratibhy Patil Indyjska Konferencja Sióstr Zakonnych. Zwrócono w nim uwagę, że hinduistyczni bojówkarze nie wahali się atakować także bezbronnych kobiet, w tym zakonnic. Przypomniano jednocześnie, że indyjska konstytucja gwarantuje chrześcijanom wolność wyznawania wiary.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025