Indie: rząd chce zaostrzyć kary za selektywną aborcję
2007-12-18 00:00:00
Surowsze grzywny i kary więzienia mają grozić osobom związanym z dokonywaniem selektywnej aborcji w Indiach. Propozycje rządu, który chce zaostrzyć przepisy Ustawy o Prenatalnych Technikach Diagnostycznych i walczyć z szeroko stosowaną w Indiach praktyką zabijania selektywnej aborcji, z zadowoleniem przyjął Kościół katolicki. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat w Indiach dokonano aborcji 10 mln dziewczynek – informuje KAI.
Proponowane zmiany przewidują kary finansowe w wysokości do 5 tys. rupii (10 razy więcej niż obecnie) i kary więzienia do 7 lat. Każdy, kto poinformuje władze o przypadkach aborcji, może liczyć na nagrodę. Również szpitale, w których uśmierca się dzieci nienarodzone, znajdą się pod ściślejszą niż dotąd kontrolą.
– Smutne jest to, że selektywnej aborcji dokonują zawodowi lekarze, których przeznaczeniem jest leczyć ludzi. Kościół, który walczy z wszelkimi formami aborcji i dyskryminacji płciowej, z zadowoleniem przyjął propozycję ustawodawczą rządu – powiedział Metropolita Bombaju kard. Oswald Gracias agencji Asia News.
Hierarcha zwrócił uwagę, że prawdziwym wyzwaniem jest walka ze społecznym przyzwoleniem na praktyki aborcyjne. – Kościół poprzez posługę w placówkach medycznych konsekwentnie promuje ideę szacunku dla osoby na wszelkich etapach życia – zaznaczył. Kard. Gracias podkreślił, że nawet w najbardziej oddalonych zakątkach indyjskiej wsi, kościelne komisje uczą personel medyczny tego, że nienarodzone dzieci mają prawo do życia.
Kościół katolicki w Indiach prowadzi ponad 5 tys. ośrodków medycznych, w większości oddziałów położniczych zapewniających opiekę nawet najbiedniejszym mieszkańcom kraju. Utrzymuje także sierocińce, żłobki oraz szkoły wszystkich stopni.
Możliwość określania płci dziecka przed urodzeniem, choć od 1994 r. jest to w Indiach nielegalne, powoduje, że wiele rodzin indyjskich decyduje się na selektywną aborcję. Rodziny te za wszelką cenę chcą mieć potomstwo płci męskiej, więc przy milczącej aprobacie dużej części społeczeństwa wiele kobiet dokonuje aborcji na córkach. Korzenie niechęci i niskiej oceny dziewcząt tkwią głęboko w tradycji hinduistycznej. Wyznawca hinduizmu jest bowiem przekonany, że osiągnie zbawienie dopiero wtedy, gdy spłodzi syna. W wielu przypadkach rodzina kobiety naciska na dokonanie aborcji, gdyż boi się przyszłego ciężaru finansowego. Powszechną praktyką jest wymaganie olbrzymiego posagu od rodziny kobiety, która chce wyjść za mąż.
Ostatni raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) mówi o 7 tys. selektywnych aborcji dokonywanych codziennie w Indiach. Statystyki podają też, że populację kraju zaczyna charakteryzować coraz wyraźniejsza dominacja mężczyzn. Na 1000 obywateli Indii płci męskiej przypada obecnie 927 kobiet.
Dr Pascoal Carvalho z diecezjalnego Komitetu Ludzkiego Życia podkreśla, że istnieje ścisły związek pomiędzy selektywną aborcją a takim czynnikami jak zamożność, wykształcenie, umiejętność planowania rodziny i postęp medyczny.
Carvalho jednocześnie krytykuje też zagraniczne fundacje, które uzależniają swoją pomoc finansową od działań mających na celu kontrolę liczby urodzin.
Źródło: KAI
Ponad 500 czerwonych róż złożyli w sanktuarium w Cascii Przyjaciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi na zakończenie kolejnej edycji kampanii „Święta Rito, przyjdź nam z pomocą!”. Pachnące i świeże bukiety, złożone z ulubionych kwiatów tej Świętej, były wyrazem wdzięczności za otrzymane dzięki św. Ricie łaski oraz symbolem powierzanych jej próśb. Teraz rozpoczynamy następną edycję naszej akcji i zapraszamy wszystkich do wzięcia w niej udziału.
CHCIELI NAS ZAKOPAĆ, NIE WIEDZIELI ŻE JESTEŚMY ZIARNEM! – już po raz dwunasty w Krakowie odbędą się Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. To już 16 listopada 2025. Zapraszamy! Wydarzeniu patronuje Stowarzyszanie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie.
– Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu: jeżeli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod prawo Jego Miłości. Inaczej, Moje dziecko, nie ostoi się – usłyszała podczas jednego z objawień Rozalia Celakówna, polska mistyczka żyjąca w pierwszej połowie XX w. Między innymi o treści tego objawienia i misji, którą otrzymała ta wizjonerka, możemy przeczytać w książce Proroctwa nie lekceważcie! Przepowiednie dla Polski autorstwa Pawła Kota i Adama Kowalika.
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.