Jak dobrze przeżyć Adwent? Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z ks. Marcinem Kostką FSSP

2022-11-24 00:00:00
Jak dobrze przeżyć Adwent? Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie z ks. Marcinem Kostką FSSP

„Adwent w Tradycji Kościoła” – to temat spotkania z ks. Marcinem Kostką FSSP, jakie organizuje Klub „Polonia Christiana” w Krakowie w czwartek 1 grudnia w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia”. Zachęcamy do skorzystania z możliwości wgłębienia się w znaczenie Adwentu i wykorzystania tego okresu ważnego w kalendarzu Kościoła Katolickiego w sposób godny i odbudowujący naszą duchowość.

 

Ksiądz Marcin Kostka FSSP jest Przełożonym Domu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w Krakowie oraz Naczelnikiem Harcerstwa Rzeczpospolitej Polskiej. To duchowny zasłużony dla środowiska tradycji katolickiej w Krakowie, posługuje również m.in. w Poznaniu, Wrześni, Nowym Targu i Myślenicach. Wielkim dorobkiem księdza Marcina Kostki FSSP jest praca formacyjna z młodzieżą, prowadzona w duchu kształtowania charakterów otwartych na cnoty chrześcijańskie.

Ksiądz Kostka własnym wysiłkiem zbudował prężnie działającą organizację harcerską pod nazwą Harcerskie Drużyny Specjalnościowe, w której pełni funkcję komendanta, a formacja tego harcerstwa nawiązuje do najpiękniejszych wzorów wychowania patriotycznego, w tym do etosu rycerstwa. Przełożony Domu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w Krakowie głosi również rekolekcje i wykłady w całym kraju, publikuje w prasie dla katolików, m. in w wydawanych przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi „Przymierzu z Maryją” i magazynie „Polonia Christiana”. Jest ponadto autorem materiałów edukacyjnych, m.in. o księdzu Gurgaczu, kapelanie podziemia, zamordowanym przez komunistów. Za ogromną pracę religijną i patriotyczną został w 2021 roku uhonorowany Nagrodą im. Ks. Piotra Skargi.

Na organizowanym 1 grudnia w Krakowie spotkaniu klubowym ks. Marcin Kostka FSSP będzie opowiadał o miejscu Adwentu w Tradycji Kościoła i ważności dobrego przygotowania się na święta Bożego Narodzenia.

- Żaden okres liturgiczny nie jest łatwy do przeżycia. W Adwencie potrzeba wyciszenia, skupienia, a tego tak mało dookoła nas. Wystawy sklepowe, śpiewy kolęd czy piosenek świątecznych w czasie robienia zakupów czy chodzenia po centrach handlowych zatracają sens oczekiwania, bo po co czekać, skoro to już mam wszystko wokół siebie. Nie dajmy się zwariować. I chociaż w domu pielęgnujmy te tradycyjne zwyczaje Adwentowe. Pamiętajmy, że jaki Adwent, takie święta. Jeśli będziemy odpowiednio przygotowani, to Boże Narodzenia stanie się w naszej rodzinie przeżyciem, z którego łask będziemy czerpać w chwilach trudności, konfliktów i problemów – mówił w przeprowadzonej w 2013 roku rozmowie z portalem PCh24.pl ksiądz  Sebastian Heliosz, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach – Murckach.

Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia skorzystajmy z okazji spotkania się i rozmowy z ks. Marcinem Kostką FSSP, kapłanem wyjątkowym, prowadzącym swoich słuchaczy drogą wiary i służby Ojczyźnie.

Klubowe spotkanie z ks. Marcinem Kostką FSSP odbędzie się w czwartek, 1 grudnia, w Krakowie w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ulicy św. Wawrzyńca 6 (obok kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu, najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: ul. Św. Wawrzyńca lub Plac Wolnica) o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Krakowski Klub „Polonia Christiana” zachęca też do dobrego przygotowania się w czasie Adwentu do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz do podawania informacji o możliwości spotkania się z zasłużonym kapłanem Państwa znajomym.

PiotrSkarga.pl

- Różnimy się dzisiaj od współczesnego świata zachodniego wyłącznie tym, że pozostaliśmy wierni wielu zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, której tam już po prostu nie ma – stwierdził podczas dwudniowej konferencji środowisk konserwatywnych „Zderzenie Kulturowe w UE 2022” Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Dokąd zmierza Europa i dlaczego ma w niej nie być miejsca dla wartości chrześcijańskich – takie pytania nasuwają się po spotkaniu środowisk konserwatywnych, które odbyło się 26 i 27 listopada w Warszawie.
W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Krakowie rozpoczyna się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zainaugurowana będzie Mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jako jeden z podmiotów wspierających wędrówkę Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu.
„Wielki kapitał a sprawa polska” - pod takim tytułem już w piątek 2 grudnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu. Naszym prelegentem będzie znany m.in. z wyróżniających się publikacji w piśmie „Polonia Christiana” dr Jakub Wozinski. Zapowiada się niezwykle ciekawy wykład i dyskusja, na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na dwa spotkania z wybitnym kapłanem – rekolekcjonistą, kaznodzieją i kierownikiem duchowym ojcem Piotrem Idziakiem SJ. Ich tematem będzie medytacja ignacjańska w teorii i praktyce. Warto zapamiętać te dwie daty – 1 grudnia i 8 grudnia – i skorzystać z tego wyjątkowego zaproszenia.
Procedowana w Radzie Miasta Krakowa uchwała o objęciu całego miasta tzw. Strefą Czystego Transportu budzi wielkie kontrowersje i sprzeciw osób, widzących absurdalność pseudoekologicznych rozwiązań, które uderzają w właścicieli pojazdów, głównie w tych biedniejszych. Negatywnie o pomyśle władz Krakowa wypowiedzieli się już radni z Dzielnicy II Grzegórzki (jednej z centralnych dzielnic miasta), przyjmując w związku z tym specjalną uchwałę.