Jak obronić cywilizację chrześcijańską? – XVI Kongres Konserwatywny

2019-10-15
Jak obronić cywilizację chrześcijańską? – XVI Kongres Konserwatywny

Już po raz szesnasty, 12 października na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się Kongres Konserwatywny. W tym roku, z racji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, główny temat sięgał do korzeni naszej inicjatywy, zwłaszcza jej podstaw ideowych, jakimi są dzieła brazylijskiego myśliciela katolickiego, prof. Plinia Correi de Oliveira.

Jednym z najważniejszych gości XVI Kongresu Konserwatywnego był Pan Leonard Przybysz, którego śmiało możemy nazwać „ojcem-założycielem” naszego Stowarzyszenia. W roku 1990 został wysłany do Polski przez profesora Oliveirę z misją stworzenia krajowej filii Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności. Jego starania zostały zwieńczone powstaniem Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, którego prezes, Sławomir Olejniczak, powiedział w sobotę na przemówieniu otwierającym Kongres: – Bez tej osoby nie byłoby tu dzisiaj nas.

 

20-lecie istnienia SKCh to idealna okazja do podsumowania dotychczasowej działalności. Prezes Sławomir Skiba przypomniał, że to właśnie dzięki Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi powstały takie ważne organizacje katolickie w Polsce, jak Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris czy Centrum Życia i Rodziny, organizator słynnych Marszów dla Życia i Rodziny, a także podobne Stowarzyszenia w innych katolickich państwach europejskich, m. in. na Słowacji czy w Chorwacji.

Najważniejszym dziełem prof. Plinia Correa de Oliveiry była książka Rewolucja i Kontrrewolucja, opisująca długotrwały proces walki z cywilizacją chrześcijańską oraz sposoby przeciwstawienia się jej. Dlatego w tym wyjątkowym, jubileuszowym roku tematem Kongresu Konserwatywnego było pytanie: Jak obronić cywilizcję chrześcijańską? Pierwszej odpowiedzi na nie udzielił w homilii podczas Mszy Świętej inaugurującej Kongres w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników przy niepołomickim Rynku ks. prałat Roman Kneblewski: – Jesteśmy kościołem walczącym! Wiara nie może być tylko na własny użytek, ona musi być apostołowaniem! Do szabel bracia!

 

Co roku na Kongresie Konserwatywnym wręczane jest specjalne wyróżnienie, Nagroda im. Księdza Piotra Skargi, przyznawana tym, którzy szczególnie zasłużyli się w propagowaniu wartości, do obrony których zostało powołane Stowarzyszenie. Tym razem otrzymał ją red. Jan Pospieszalski, za odważne demaskowanie w pracy dziennikarskiej promotorów skrajnych ideologii uderzających w Kościół, małżeństwo, rodzinę, porządek społeczny w naszej ojczyźnie i w człowieka jako takiego. Wytrawny dziennikarz oraz wielki przyjaciel naszego Stowarzyszenia powiedział po odebraniu nagrody: – W całej Europie Polska ma opinię kraju bardzo katolickiego, maryjnego, różańcowego etc. Ale obawiam się, że bez pracy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi nie byłoby tego. To, że wciąż jesteśmy na tle innych krajem bardzo katolickim, to w dużym stopniu wasza zasługa.

 

Na tegorocznym Kongresie nie zabrakło oczywiście również tematów nadzwyczaj aktualnych, takich jak ataki na Kościół w Polsce czy postępująca rewolucja homoseksualna dokonywana przez tzw. środowiska LGBT. Bardzo ciekawy wykład na ten temat wygłosił Łukasz Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl. Zadał swoim słuchaczom retoryczne pytanie: – Mamy możliwość wykazać się męstwem, nastawać w porę i nie w porę, ponosić konsekwencje. Czy może być coś piękniejszego niż cierpieć za prawdę? Z nieco innego punktu widzenia ujął tę sprawę nasz gość, prof. Grzegorz Kucharczyk, analizując kondycję współczesnego Kościoła w Polsce, kryzys prawdy oraz zniechęcenie wobec walki ze złem, które dopada zarówno duchownych, jak i świeckich.

 

Szukając precyzyjnej odpowiedzi na główne pytanie-hasło XVI Kongresu Konserwatywnego, prezes Sławomir Olejniczak mówił do zgromadzonych: – Dechrystianizacja to proces, w którym nie ma determinizmu, konieczności dziejowej, którą mamili ludzkość reprezentanci rozmaitych szkół filozoficznych czy też rewolucjoniści. To ludzie kształtują swoją historię a krwawych przewrotów dokonywały konkretne osoby; jakobini, bolszewicy, a teraz głosiciele rewolucji obyczajowej i genderowej. Naszym moralnym obowiązkiem jest więc powstrzymywanie dechrystianizacji, dla zbawienia własnego i innych.


Więcej na temat XVI Kongresu Konserwatywnego można przeczytać na portalu PCH24.pl.

 

Zachęcamy także do obejrzenia relacji wideo z relacji wideo z tego wydarzenia oraz do wysłuchania świadectwa Jana Pospieszalskiego, wygłoszonego przy odbiorze Nagrody im. Księdza Piotra Skargi.

 

www.PiotrSkarga.pl

Dzwonnica klasztoru świętego Benedykta w Nursji, która ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi w 2016 roku, została odbudowana! Stało się to między innymi dzięki wsparciu uczestników naszej akcji Święty Benedykcie – broń mnie ode złego! Za każdego, kto włączył się w tę kampanię, 22 maja w klasztorze w Nursji została odprawiona Msza Święta.
Księga z wyrazami poparcia złożonymi przez wiernych w ramach akcji zorganizowanej na platformie protestuj.pl trafiła do rąk abp. Andrzeja Dzięgi. Pamiątkową księgę przekazali członkowie zarządu Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi: Sławomir Olejniczak i Sławomir Skiba.
Dobiegła końca druga edycja kampanii „Twoja róża u świętej Rity w Cascii”. Tym razem wierni z Polski przekazali do Sanktuarium świętej Rity aż 3880 róż. Za wszystkich uczestników akcji, 21 maja, w wigilię wspomnienia orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych, została odprawiona Msza Święta.
W 2019 roku Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło zbiórkę środków na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Z radością możemy ogłosić, że pierwsza z nich, w miejscowości Kowic, jest już gotowa!
Polscy katolicy poprzez serwis Protestuj.pl apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie restrykcji wobec wiernych, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Petycję podpisało już blisko 30 tysięcy osób. To jednak nie koniec.