Kard. Canizares przeciwko podnoszeniu wieku dzieci przystępujących do I Komunii Świętej

2010-08-09 00:00:00
Kard. Canizares przeciwko podnoszeniu wieku dzieci przystępujących do I Komunii Świętej

Przeciwko podnoszeniu wieku dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Św. wystąpił na łamach L’Osservatore Romano prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Okazją do tego była przypadająca wczoraj, setna rocznica ogłoszenia papieskiego dekretu Quam singulari Christus amore. Kard. Cañizares Llovera przypomniał, że św. Pius X ustalił wiek Pierwszej Komunii Św. na chwilę, gdy dziecko zaczyna rozumować, czyli około 7 roku życia. Dziś, jak zauważa hiszpański purpurat, zdolność tę osiąga jeszcze wcześniej – informuje Radio Watykańskie

„Pomimo wcześniejszego dojrzewania dzieci do posługiwania się rozumem, dziś coraz częściej opóźnia się zamiast przyśpieszyć chwilę Pierwszej Komunii Św.” – zauważa prefekt watykańskiej Kongregacji. W jego przekonaniu tendencji tej należy się przeciwstawić. Tym bardziej, że współczesne dzieci potrzebują wczesnego spotkania z Jezusem, aby poradzić sobie z coraz trudniejszymi warunkami dorastania.

Kard. Cañizares przypomina, że najmłodsi padają ofiarami kryzysu rodziny. Nierzadko są przedmiotem manipulacji. Żyją w środowisku, które nie pomaga im żyć zgodnie z Bożym zamysłem. W takiej sytuacji nie można opóźniać, lecz przeciwnie należy przyśpieszać Pierwszą Komunię Św. „Powinna temu oczywiście towarzyszyć odpowiednia katecheza, nowe i dynamiczne duszpasterstwo inicjacji chrześcijańskiej” – pisze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kończąc swą refleksję w stulecie dekretu św. Piusa X Quam singulari Christus amore, dodaje: Nie zamykajmy uszu na słowa Jezusa: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”.

Źródło: Radio Watykańskie
Zaledwie w ciągu kilku dni możesz otrzymać od nas poświęcony przez kapłana Cudowny Medalik, aby podarować go swoim bliskim. Do wykonanego na polecenie i na podstawie słów Matki Bożej medalika dołączymy również pobożną Nowennę do Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie kampanii Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi „Dar Maryi” https://darmaryi.pl/ lub zadzwonisz do nas pod numer 12 423 44 23, a Medalik i Nowenna będą Twoje!
Ulicami Krakowa - z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi - już po raz dwunasty przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Hasłem tegorocznego wydarzenia było: „Polska wymiera – w dzieciach nadzieja”. Organizatorzy i uczestnicy podkreślali, że spotykają się w okolicznościach intensywnego ataku politycznego na instytucję rodziny, ale radosna atmosfera marszu podtrzymuje nadzieję, że polska rodzina – Bogiem silna – pokona wszelkie przeciwności.
Krakowski Klub Polonia Christiana oraz portal PCh24.pl zapraszają na ostatnie przed wakacjami spotkanie. Tym razem naszymi gośćmi będą: red. Witold Gadowski, red. Radosław Pogoda, red. Łukasz Warzecha i red. Łukasz Karpiel, którzy w ramach naszego - cieszącego się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem w całej Polsce - cyklu "Prawy Prosty PLUS" z udziałem publiczności dokonają politycznego podsumowania pierwszych sześciu miesięcy 2026 roku.
- Zwracam się z naglącym apelem do ziemi, wzywam prawdziwych uczniów Boga żyjącego i królującego w Niebie, wzywam prawdziwych naśladowców Chrystusa, wzywam Moje dzieci, Moich prawdziwych czcicieli, wzywam wreszcie apostołów czasów ostatnich, wiernych uczniów Jezusa Chrystusa – wołała Matka Boża podczas objawień we francuskim La Salette. Odpowiedzmy na Jej słowa. Nie pozostańmy obojętni!
We czwartek, 18 czerwca, serdecznie zapraszamy na siódme i ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu "Dekalog w prawie i rzeczywistości społecznej", przypominającego nauczanie św. Jana Pawła II z IV pielgrzymki do Ojczyzny (1991).