Klub „Polonia Christiana” i Prohibita zapraszają na spotkanie z dr. Jakubem Wozinskim

2022-11-25 00:00:00
Klub „Polonia Christiana” i Prohibita zapraszają na spotkanie z dr. Jakubem Wozinskim
„Wielki kapitał a sprawa polska” - pod takim tytułem już w piątek 2 grudnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu. Naszym prelegentem będzie znany m.in. z wyróżniających się publikacji w piśmie „Polonia Christiana” dr Jakub Wozinski. Zapowiada się niezwykle ciekawy wykład i dyskusja, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Czy ludzie stojący za wielkim międzynarodowym kapitałem mają wpływ na obecną Polską sytuację? Prawie każdy świadomy człowiek bez cienia wątpliwości odpowie, że tak. Czy jest to pozytywny wpływ? Tu również większość osób, dla których los naszej Ojczyzny jest ważny, odpowie prawie jednomyślnie – jest to negatywny wpływ.

Jeśli chce się jednak poważnie zgłębić ten temat, należy zadać sobie jeszcze więcej pytań i szukać na nie odpowiedzi:

- Jak wielki jest to wpływ?

- W których obszarach funkcjonowania i istnienia naszego państwa ten wpływ się najbardziej zaznacza?

- Czy wpływ międzynarodowego, wielkiego kapitału to kwestia jedynie ostatnich lat, czy może jest to zjawisko obecne w Polsce od wieków?

Na te i inne pytania dotyczące wpływu wielkiego kapitału na Polskę współczesną oraz Polskę we wcześniejszych wiekach odpowie nasz wyjątkowy gość i ekspert w tej dziedzinie – dr Jakub Wozinski.

 

Nasz prelegent jest doktorem filozofii, tłumaczem i publicystą. Jego artykuły ukazały się do tej pory w takich pismach jak: „Do Rzeczy”,, "Polonia Christiana"  i „Najwyższy Czas!”. Jest autorem książek: Historia pisana pieniądzem (2013), To NIE musi być państwowe (2014), Dzieje kapitalizmu (2016) oraz Liberalizm to nie wolność (2019) Jest pasjonatem odkrywania i opisywania zazwyczaj pomijanych przez główny nurt historiografii związków przyczynowo-skutkowych, w szczególności w zakresie historii gospodarczej.

 

Spotkanie będzie miało związek również z ukazaniem się w wydawnictwie Prohibita najnowszej książki Jakuba Wozinskiego – drugiego tomu książki Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski.

Jest to ciąg dalszy świetnie przyjętej przez czytelników książki o historycznych dziejach Polski napisanej przez pryzmat szlaków handlowych, rodzącego się na przełomie XVI i XVII wieku światowego systemu finansowego i interesów geopolitycznych. W tym tomie Jakub Wozinski pochyla się nad czasami prowadzącymi do całkowitego zniknięcia Polski ze światowych map przedstawiając zupełnie nowatorskie tezy przyczyn upadku „Hiszpanii północy”, jak określana była swego czasu I Rzeczypospolita.

Dodatkowo, autor na tle dziejów upadającej Rzeczypospolitej dowodzi, że Zachód od kilku wieków jako główną metodę osiągania gospodarczego wzrostu stosuje zabieg, który sprowadza się do żerowania na niewiedzy mas oraz nieustannym psuciu siły nabywczej pieniądza kosztem innych narodów.

 

Spotkanie odbędzie się w sali nr 2 hotelu Europeum przy ul. Kazimierza Wielkiego 27a we Wrocławiu, w piątek 2 grudnia 2022 r. o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny!


Klub „Polonia Christiana” we Wrocławiu

- Różnimy się dzisiaj od współczesnego świata zachodniego wyłącznie tym, że pozostaliśmy wierni wielu zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, której tam już po prostu nie ma – stwierdził podczas dwudniowej konferencji środowisk konserwatywnych „Zderzenie Kulturowe w UE 2022” Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl. Dokąd zmierza Europa i dlaczego ma w niej nie być miejsca dla wartości chrześcijańskich – takie pytania nasuwają się po spotkaniu środowisk konserwatywnych, które odbyło się 26 i 27 listopada w Warszawie.
W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Krakowie rozpoczyna się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zainaugurowana będzie Mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jako jeden z podmiotów wspierających wędrówkę Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu.
„Adwent w Tradycji Kościoła” – to temat spotkania z ks. Marcinem Kostką FSSP, jakie organizuje Klub „Polonia Christiana” w Krakowie w czwartek 1 grudnia w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia”. Zachęcamy do skorzystania z możliwości wgłębienia się w znaczenie Adwentu i wykorzystania tego okresu ważnego w kalendarzu Kościoła Katolickiego w sposób godny i odbudowujący naszą duchowość.
Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na dwa spotkania z wybitnym kapłanem – rekolekcjonistą, kaznodzieją i kierownikiem duchowym ojcem Piotrem Idziakiem SJ. Ich tematem będzie medytacja ignacjańska w teorii i praktyce. Warto zapamiętać te dwie daty – 1 grudnia i 8 grudnia – i skorzystać z tego wyjątkowego zaproszenia.
Procedowana w Radzie Miasta Krakowa uchwała o objęciu całego miasta tzw. Strefą Czystego Transportu budzi wielkie kontrowersje i sprzeciw osób, widzących absurdalność pseudoekologicznych rozwiązań, które uderzają w właścicieli pojazdów, głównie w tych biedniejszych. Negatywnie o pomyśle władz Krakowa wypowiedzieli się już radni z Dzielnicy II Grzegórzki (jednej z centralnych dzielnic miasta), przyjmując w związku z tym specjalną uchwałę.