My chcemy Boga – polscy katolicy chcą zniesienia restrykcji w kościołach

2020-05-12
My chcemy Boga – polscy katolicy chcą zniesienia restrykcji w kościołach

Polscy katolicy poprzez serwis Protestuj.pl apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie restrykcji wobec wiernych, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Petycję podpisało już blisko 30 tysięcy osób. To jednak nie koniec. Organizatorzy zaznaczają, że grono bardzo szybko się powiększa i już niedługo spodziewać możemy się dotarcia do kolejnej okrągłej liczby. Do protestu dołączyć można klikając w ten link.

 

Rząd, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, rozpoczął luzowanie obostrzeń, które wprowadził w związku z panującą praktycznie na całym świecie pandemią koronawirusa. Życie w Polsce powoli zaczyna wracać do normy. Obywatele mogą swobodniej się przemieszczać, uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, udać się na zakupy do galerii handlowych, a już wkrótce otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i studia tatuażu.

Katolicy dostrzegają w planach rządu rażącą niesprawiedliwość. Nadal nie mogą w pełni uczestniczyć w celebracji niedzielnych mszy świętych. Absurdalne ograniczenie do jednej osoby znajdującej się na powierzchni piętnastu metrów kwadratowych sprawia, że w obrzędach brać udział może jedynie małe grono wiernych. Problem jest szczególnie widoczny na wsiach, gdzie kościoły są mniejsze, często jeden przypada na kilka miejscowości, a wiernych oczekujących na sakramenty niejednokrotnie jest więcej niż w ośrodkach miejskich.

Sygnatariusze petycji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wskazują, że bezterminowe i arbitralne limity dotyczące ilości wiernych w świątyniach są sprzeczne z zasadą wolności religii gwarantowaną każdemu przez art. 53. ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także rażąco wykraczają poza zakres działań niezbędnych do podjęcia w ramach ochrony zdrowia i życia obywateli.

Pod petycją podpisało się już ponad 28 000 obywateli. Oni, podobnie jak arcybiskup Stanisław Gądecki, nie wyobrażają sobie, „by nowa normalność miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej i w innych obrzędach religijnych”.

Przypomnijmy, że obowiązkiem katolików jest przystąpienie do spowiedzi oraz komunii świętej w okresie Wielkanocy, który w tym roku trwać będzie do 7 czerwca. Wielu z nich czekało na tę chwilę do okresu Wielkiego Tygodnia. Na ten czas przypadły jednak najostrzejsze restrykcje, które związane były z początkowym stadium rozwoju pandemii. Tymczasem obecnie, gdy notowanych przypadków jest mniej, obywatele zaczynają dopominać się o swoje podstawowe prawa.

Efektem jest nieustannie powiększająca się liczba sygnatariuszy petycji do prezesa Rady Ministrów. Organizatorzy wierzą, że nacisk, który wywrą na rząd, który wiele razy odwoływał się do wartości katolickich, a wielu polityków mieni się członkami Kościoła, pozwoli w krótkim czasie zakończyć restrykcje i bez problemów przywrócić życie duchowe w naszym kraju.

Petycję można podpisać na stronie: Protestuj.pl.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zaprasza na długo wyczekiwany XVII Kongres Konserwatywny. W zeszłym roku, z uwagi na rządowe obostrzenia, zmuszeni byliśmy do odwołania stacjonarnego spotkania w podkrakowskich Niepołomicach. Postanowiliśmy jednak dochować tradycji i zorganizować Kongres korzystając z transmisji online.
Z radością informujemy, że akcja „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, łącząca wsparcie odbudowy kościoła w zniszczonym przez trzęsienie ziemi miasteczku Nursja oraz propagowanie noszenia Medalika Św. Benedykta, zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki pomocy okazanej przez naszych Darczyńców ojcowie benedyktyni przeprowadzili niezbędne prace renowacyjne świątyni, fasady i dzwonnicy.
Jak poinformował portal PCh24.pl, jeszcze dziś mają trafić do Sejmu podpisy złożone pod projektem ustawy dotyczącej wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i zastąpienia jej nowym aktem. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” zebrał ponad 150 tys. podpisów, przy wymaganych 100 tysiącach.
Niech Bożonarodzeniowy okres będzie okazją do dzielenia się Dobrą Nowiną, płynącą z narodzin Świętej Dzieciny w Betlejem i napełnia nas siłą na przetrwanie trudnych chwil oraz pozwoli nam uwolnić się od smutków, jakich nie szczędził nam mijający 2020 rok.
Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem-Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr. hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia 2020 r. w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie z inicjatywy zarządu SKCh.