O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

2022-01-14
O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w piątek 21 stycznia w Opolu. Jego temat – „Utopie, dystopie, teorie spiskowe” – pobudza wyobraźnię i inspiruje do zadawania sobie pytań na temat procesów zachodzących we współczesnym świecie, wiodących czasami do abstrakcyjnych i nienormalnych sytuacji.

 

Oceniając wiele podejmowanych współcześnie decyzji mamy prawo zastanowić się, czy w współczesnych państwach uznawanych za demokratyczne proces podejmowania decyzji jest transparentny oraz w jakim stopniu bazują one na przesłankach racjonalnych, a w jakim stopniu spełniają ideologicznie motywowane trendy, burzące dotychczasowy porządek społeczny i gospodarczy.

 

Przyczynkiem do własnych rozważań i samodzielnego wyciągania wniosków będzie z pewnością spotkanie z Zbigniewem Modrzejewskim, które organizuje Klub „Polonia Christiana” w Opolu. Nasz prelegent jest ekonomistą, filozofem i znawcą problematyki niemieckiej, z którą miał okazję zapoznawać się w czasie trzydziestoletniego pobytu w Niemczech.

 

Perspektywa zmian cywilizacyjnych zachodzących w Niemczech jest dla naszego kraju ważna nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale także z powodu widocznych prób przenoszenia tamtejszych procesów na polski grunt.

 

Prelekcja Zbigniewa Modrzejewskiego o utopijnych i dystopijnych wizjach świata pozwoli uczestnikom spotkania przekonać się, które z tych wizji pozostają w sferze fantazji dzieł literackich, a które są transponowane do naszego realnego świata.

 

Zapraszamy na to ciekawie zapowiadające się spotkanie, które przygotowuje opolski Klub „Polonia Christiana”. Zachęcamy do osobistego udziału i do powiadomienia o nim osoby, które mogą być zainteresowane tematem „Utopie, dystopie, teorie spiskowe”.

 

Spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” w Opolu odbędzie się w piątek 21 stycznia 2022 r. w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej). Początek o godz. 18:00.

Przed prelekcją swój krótki występ muzyczny zaprezentują dla Państwa Magdalena i Krzysztof Krakowscy.
Wstęp na prelekcję i występ muzyczny wolny!

Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem. - pisze dr hab. prof. UJ Zenon Piech w liście poparcia dla akcji petycyjnej "Skarga zostaje", którą prowadzi nasze Stowarzyszenie. Publikujemy dla Państwa ten list w całości.
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pan Ireneusza Kratiuka, taty red. Krystiana Kratiuka (redaktora naczelnego portalu PCh24.pl). Składamy szczere kondolencje synowi oraz całej pogrążonej w smutku rodzinie.
Władze Krakowa od dłuższego czasu starają się spełnić oczekiwania "postępowców", którym przeszkadza tradycja i dziedzictwo kultury chrześcijańskiej. Teraz na celowniku ideologicznym znalazła się postać księdza Piotra Skargi, zasłużonego dla Polski patrioty i duchownego. W obronie pomnika stanęło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, które zbiera podpisy pod petycją o porzucenie ideologicznie motywowanego i kosztownego pomysłu usunięcia pomnika z placu św. Marii Magdaleny w Krakowie. Likwidacja pomnika może kosztować podatników miliony, podczas gdy miasto ma przed sobą wiele poważniejszych wydatków.
Bezprecedensowy w dziejach Kościoła Katolickiego proces synodalny to działanie, które grozi wieloma zmianami, mogącymi sprowadzić wspólnotę wiernych na niebezpieczną drogę budowaną na błędach, w jakie wpadł Kościół w Niemczech. Jak mamy rozumieć słowa papieża Franciszka, który na otwarciu procesu synodalnego otwarcie powiedział: Nie potrzebujemy tworzyć nowego Kościoła, potrzebujemy stworzyć odmienny Kościół”? Uczestnicząc w procesie synodalnym i obserwując wydarzenia z nim związane warto poszerzyć swoją wiedzę dzięki lekturze broszury pt. „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?” wydanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.
W świecie, w którym absurd goni absurd, musi nadejść czas refleksji nad przyszłością cywilizacji i poszukiwania sposobu wyjścia z zaułka, w jaki trafiło wiele społeczeństw, de facto sterowanych przez media elektroniczne. Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0”, wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i wielu osobom zaangażowanym w obronę cywilizacji i jej fundamentów.