O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

2022-01-14
O utopiach, dystopiach i teoriach spiskowych na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Opolu

Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w piątek 21 stycznia w Opolu. Jego temat – „Utopie, dystopie, teorie spiskowe” – pobudza wyobraźnię i inspiruje do zadawania sobie pytań na temat procesów zachodzących we współczesnym świecie, wiodących czasami do abstrakcyjnych i nienormalnych sytuacji.

 

Oceniając wiele podejmowanych współcześnie decyzji mamy prawo zastanowić się, czy w współczesnych państwach uznawanych za demokratyczne proces podejmowania decyzji jest transparentny oraz w jakim stopniu bazują one na przesłankach racjonalnych, a w jakim stopniu spełniają ideologicznie motywowane trendy, burzące dotychczasowy porządek społeczny i gospodarczy.

 

Przyczynkiem do własnych rozważań i samodzielnego wyciągania wniosków będzie z pewnością spotkanie z Zbigniewem Modrzejewskim, które organizuje Klub „Polonia Christiana” w Opolu. Nasz prelegent jest ekonomistą, filozofem i znawcą problematyki niemieckiej, z którą miał okazję zapoznawać się w czasie trzydziestoletniego pobytu w Niemczech.

 

Perspektywa zmian cywilizacyjnych zachodzących w Niemczech jest dla naszego kraju ważna nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale także z powodu widocznych prób przenoszenia tamtejszych procesów na polski grunt.

 

Prelekcja Zbigniewa Modrzejewskiego o utopijnych i dystopijnych wizjach świata pozwoli uczestnikom spotkania przekonać się, które z tych wizji pozostają w sferze fantazji dzieł literackich, a które są transponowane do naszego realnego świata.

 

Zapraszamy na to ciekawie zapowiadające się spotkanie, które przygotowuje opolski Klub „Polonia Christiana”. Zachęcamy do osobistego udziału i do powiadomienia o nim osoby, które mogą być zainteresowane tematem „Utopie, dystopie, teorie spiskowe”.

 

Spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” w Opolu odbędzie się w piątek 21 stycznia 2022 r. w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1 (róg ul. Krakowskiej). Początek o godz. 18:00.

Przed prelekcją swój krótki występ muzyczny zaprezentują dla Państwa Magdalena i Krzysztof Krakowscy.
Wstęp na prelekcję i występ muzyczny wolny!

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. o. Eugeniusza Kwiatkowskiego OFM, wiernego syna św. Franciszka z Asyżu, misjonarza, kapelana armii USA, niestrudzonego spowiednika, egzorcysty, kierownika duchowego, opiekuna chorych, cierpiących i ubogich, pokornego i świętego kapłana.
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.