„Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen”. 5 maja prelekcja w Klubie „Polonia Christiana”

2022-05-02
„Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen”. 5 maja prelekcja w Klubie „Polonia Christiana”

Warszawski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na prelekcję pod tytułem „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen”. Gościem spotkania będzie Paweł Chmielewski, autor książki o takim samym tytule i znawca zagadnień z życia Kościoła.

 

Obecność niejasnych struktur i powiązań w różnych organizacjach i instytucjach od wieków intrygowała ludzi i inspirowała do dociekań oraz własnych poszukiwań. „Mafia w Watykanie?” – takie pytanie zadawane jest często przy okazji odsłaniania kulis mówiących o inicjowaniu i podejmowaniu decyzji w Państwie Watykańskim.

Najnowsza książka Pawła Chmielewskiego pod tytułem „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen” traktuje o problemie funkcjonowania otoczenia papieża Franciszka oraz o tym, czym jest i jakie wpływy ma „mafia z Sankt Gallen”.

 

O istnieniu takiej grupy wewnątrz hierarchii kościelnej i jej planach w związku z wyborem następcy św. Jana Pawła II tak pisał portal PCh24.pl w listopadzie 2021 roku:

Pierwotny plan sprowadzał się do wyboru na tron Piotrowy kard. Martiniego, ale już od roku 1996, a więc od zawiązania grupy, arcybiskup Mediolanu zaczął odczuwać pierwsze symptomy choroby Parkinsona. W 2002 roku kardynał ujawnił swój stan zdrowia, przekazując przywództwo kard. Silvestriniemu, który to od roku 2003 kierował manewrami przed najbliższym konklawe. Z kolei kard. Murphy-O’Connor był związany z kard. Jorge Bergoglio, arcybiskupem Buenos Aires. To on zaprezentował grupie kard. Bergoglio jako potencjalnego kandydata, który podjąłby rywalizację z kard. Ratzingerem. Bergoglio otrzymał poparcie „mafii”, ale osobą mającą najwięcej wątpliwości co do tej kandydatury był sam kard. Martini, bazujący na informacjach otrzymanych od jezuitów.

Wobec tych słów tym bardzie interesująco zapowiada się lektura wydanej przez wydawnictwo 3DOM z Częstochowy książki pt. „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen” oraz czwartkowe spotkanie z jej autorem w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie. Poza wykładem red. Pawła Chmielewskiego przewidziano sesję pytań i odpowiedzi.

 

Redaktor Paweł Chmielewski to także autor książki pt. „Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie katolicka wiara”. Znany jest widzom i czytelnikom mediów Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, m.in. z programów telewizyjnych „Na straży” oraz „Jaka jest prawda?”, które prowadzi.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie z red. Pawłem Chmielewskim. Klubowe spotkanie odbędzie się w czwartek 5 maja 2022 r. w sali konferencyjnej (I piętro) Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

 

Obrona dorobku cywilizacji chrześcijańskiej, angażowanie katolików w życie społeczne, pobudzanie religijności, dbanie o dobre imię Polski i ochrona interesu narodowego – to główne kierunki już niemal ćwierćwiecznej działalności naszego środowiska. 28 czerwca Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, jego Darczyńcy i Przyjaciele obchodzą 23. rocznicę powołania stowarzyszenia.
Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej przyjęła we wtorek 24 maja 2022 roku uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030. W opinii Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wdrożenie zapisów dokumentu, w którym pod pretekstem walki z różnego rodzaju formami dyskryminacji przywołuje się przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie zagraża wprowadzeniem do polityk i programów krajowych szkodliwych praktyk forsowania niebezpiecznych przepisów, deregulujących obecny stan prawny w Polsce.
Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...
Abp Fulton J. Sheen – myśliciel, uważny obserwator życia społecznego i religijnego, postać znacząca dzięki swojej wyrazistości poglądów i konsekwencji w ich głoszeniu. Osobę tego wyjątkowego duchownego przybliży nam Jan J. Franczak podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w sali konferencyjnej krakowskiej „Miodosytni” w czwartek 23 czerwca.
- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.