Polskie dzieci będą zabijane w Czechach?

2008-06-02 00:00:00
Polskie dzieci będą zabijane w Czechach?

Jeżeli czeski parlament przyjmie nową ustawę o służbie zdrowia w proponowanym przez liberalne środowiska kształcie, grozi nam pojawienie się polsko-czeskiej turystyki aborcyjnej – donosi „Nasz Dziennik”. Jak informuje gazeta, w Czechach trwają obecnie prace nad zmianą ustawy o służbie zdrowia, które dotyczą m.in. poszerzenia dostępności aborcji w tym kraju.

Część przygotowywanych zmian w ustawie o ochronie zdrowia, dotyczących warunków tzw. sztucznego przerywania ciąży, umożliwi przeprowadzanie aborcji cudzoziemkom, głównie Polkom, praktycznie bez żadnych ograniczeń – uważa Radim Ucháč, przewodniczący organizacji Hnuti pro Zivot (Ruch dla życia), największej organizacji pro-life w Czechach.

Zaproponowane przez czeski rząd nowe przepisy mają w swoim założeniu umożliwić praktycznie nieograniczony dostęp do aborcji kobietom przybywającym do Republiki Czeskiej zza granicy. Jeżeli te skandaliczne projekty zostaną przyjęte przez czeski parlament, polskie przepisy nie uchronią dzieci poczętych Polek, które będą mogły je legalnie zabijać u południowych sąsiadów – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

W praktyce może to oznaczać – ostrzega „NDz” – że polskie prawodawstwo, chroniące życie ludzkie, w dość dużym stopniu zostanie osłabione. Jeżeli projekty czeskiego rządu zostaną przyjęte przez parlament, należy spodziewać się nacisku na legalizację zabijania dzieci poczętych w Polsce.

Obowiązujące obecnie w Czechach prawo dopuszcza zabijanie dzieci poczętych w dwóch przypadkach: na życzenie kobiety, jeśli nie istnieją przeszkody zdrowotne, ale przed 12. tygodniem ciąży, a także jeśli ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, ewentualnie, jeżeli u dziecka stwierdzono poważne wady genetyczne. W jednym z paragrafów wyraźnie zastrzeżono, że „świadczenia” te nie są dostępne dla cudzoziemek, które tymczasowo przebywają w Czechach.

Nowe przepisy, proponowane przez deklarującą się jako partia prawicowa - ODS (Občansko Demokratická Strana), są znacznie zliberalizowane. Aborcja przed 12. tygodniem ciąży ma być dostępna dla każdej kobiety, który ukończyła 16 lat, bez podania powodu. Zaś dla dziewczynek, które nie przekroczyły tego wieku, dozwolona będzie ona za zgodą prawnego opiekuna. Przy tym jeśli lekarz stwierdzi zagrożenie życia lub zdrowia matki, taka zgoda nie będzie wymagana – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Proponowany projekt całkowicie znosi zakaz dokonywania aborcji u kobiet przybywających zza granicy. Nowe przepisy stwierdzają w punkcie 11.4: "Przy przeprowadzaniu sztucznego przerwania ciąży u cudzoziemek postępuje się tak samo jak u obywatelek Czeskiej Republiki".

Jeszcze za wcześnie, by przesądzać, iż ustawa w takim kształcie trafi pod obrady – zastrzega w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Marek Benda, poseł z konserwatywnego skrzydła ODS. Przeciwko takiej liberalizacji przepisów mają zamiar protestować również wchodzący w skład koalicji rządzącej chadecy. Jednak istnieją obawy, że nie będzie to na tyle silny opór, by móc odrzucić skandaliczne zapisy.

Źródło: „Nasz Dziennik”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.