Prezes S. Olejniczak: W obliczu epidemii nadal budzimy sumienia Polaków

2020-03-21
Prezes S. Olejniczak: W obliczu epidemii nadal budzimy sumienia Polaków

Szanowni Darczyńcy, Dobrodzieje i Przyjaciele Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi!


W obliczu epidemii koronawirusa i przymusowej izolacji wielu z nas, pragnę zapewnić, że Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi niezmiennie kontynuuje swoją działalność. Wciąż pracujemy, aby wypełniać naszą misję budzenia sumień Polaków. Zdajemy sobie sprawę, że nasza misja jest teraz – w tych nadzwyczajnych warunkach pandemii – szczególnie istotna, gdyż w sytuacji zagrożenia życia i zachwiania ziemskiego porządku katolicy zaczynają się zastanawiać nad sensem tego, co do tej pory robili. Czy nie zapomnieli przypadkiem o Bogu i Jego Opatrzności, pokładając nadzieję w dobrach i radościach tego świata, które tak łatwo przemijają na naszych oczach?

Pragnę również zwrócić Państwa uwagę na pewną niezwykłą okoliczność – otóż epidemia zastała nas w dobie Wielkiego Postu – o którym również i w naszym kraju przez ostatnie lata tak wielu ludzi zapominało. Może się więc wydawać, że Pan Bóg doświadcza nas w ten szczególny sposób również po to, abyśmy przypomnieli sobie, czym naprawdę jest Wielki Post, do jak ważnych świąt nas przygotowuje i jak dobrze przeżyć ten okres. Skoro część z nas ma teraz więcej czasu, zachęcam Państwa zarówno do lektury duchowej jak i pogłębionej modlitwy – również w intencji naszego Stowarzyszenia. Łączmy się codziennie o godz. 15.00 na Koronce do Miłosierdzia Bożego i 20.30 na Różańcu Świętym w intencji przezwyciężenia pandemii koronawirusa.

Zachęcam Państwa także do korzystania z mediów wydawanych przez SKCh – nasi dziennikarze i publicyści w obliczu wyjątkowej sytuacji nie tylko nie zawiesili działalności, ale pracują ze zdwojoną siłą – zapraszam do zamawiania dwumiesięczników Przymierze z Maryją (www.PrzymierzezMaryja.pl) i Polonia Christiana, oraz do codziennych odwiedzin portalu PCh24.pl, na którym znajdą Państwo nie tylko aktualne informacje oraz najlepszą katolicką publicystykę, ale także to, czego potrzebujemy teraz najbardziej – nieustającą nadzieję, zachętę do pokładania ufności w Bogu, której owocem jest zachowanie duchowego spokoju w obliczu narastającej społecznej niepewności.

Niech Matka Najświętsza, którą nazywamy Królową Polski, Stolicą Mądrości i Uzdrowieniem Chorych, wyprosi u Swego Syna Jezusa Chrystusa niezbędne łaski dla wszystkich Państwa.

 
podpis graficzny

Sławomir Olejniczak

Prezes Stowarzyszenia Kultury
Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi

Dzwonnica klasztoru świętego Benedykta w Nursji, która ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi w 2016 roku, została odbudowana! Stało się to między innymi dzięki wsparciu uczestników naszej akcji Święty Benedykcie – broń mnie ode złego! Za każdego, kto włączył się w tę kampanię, 22 maja w klasztorze w Nursji została odprawiona Msza Święta.
Księga z wyrazami poparcia złożonymi przez wiernych w ramach akcji zorganizowanej na platformie protestuj.pl trafiła do rąk abp. Andrzeja Dzięgi. Pamiątkową księgę przekazali członkowie zarządu Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi: Sławomir Olejniczak i Sławomir Skiba.
Dobiegła końca druga edycja kampanii „Twoja róża u świętej Rity w Cascii”. Tym razem wierni z Polski przekazali do Sanktuarium świętej Rity aż 3880 róż. Za wszystkich uczestników akcji, 21 maja, w wigilię wspomnienia orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych, została odprawiona Msza Święta.
W 2019 roku Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło zbiórkę środków na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Z radością możemy ogłosić, że pierwsza z nich, w miejscowości Kowic, jest już gotowa!
Polscy katolicy poprzez serwis Protestuj.pl apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie restrykcji wobec wiernych, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Petycję podpisało już blisko 30 tysięcy osób. To jednak nie koniec.