Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

2021-11-09
Różaniec na szaniec – listopadowe modlitwy w polskich miastach

W piątek 12 listopada w Krakowie i w Tarnowie oraz w sobotę 13 listopada w Olkuszu odbędą się publiczne modlitwy różańcowe. Ukojenie płynące z tej wyjątkowej modlitwy zagości na ulicach małopolskich miast, dając radość i nadzieję wiernym Kościoła Katolickiego.

 

O potrzebie jak najczęstszego odmawiania różańca czytamy m.in. w opisie objawień fatimskich – gdy 13 października 1917 roku Matka Boża zalecała Łucji codzienną modlitwę na różańcu. Moc tej modlitwy miała pomóc w nawróceniu świata. Upowszechnienie modlitwy różańcowej wiązało się jednak z okresem znacznie wcześniejszym w dziejach chrześcijaństwa – z powrotem rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku, m.in. z Ziemi Świętej.

Powszechność odmawiania tej modlitwy nie słabnie także dzisiaj. W tym roku, w niedzielę 17 października zorganizowana została ogólnokrajowa akcja modlitewna przez wspólnotę Nieustającego Różańca oraz inicjatywę Męskiego Różańca. W przygotowanie i przeprowadzenie „Procesji Różańcowych za Polskę” 17 października zaangażowały się liczne lokalne środowiska świeckich wiernych, skupione m.in. w takich organizacjach, jak Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, Wojownicy Maryi, Akcja Katolicka, Żołnierze Chrystusa, Straż Narodowa, Mężczyźni św. Józefa, Bractwo Przedmurza, Mężczyźni św. Jan Pawła II, Koła Żywego Różańca, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II. 

Nagłośnieniem tej inicjatywy zajęły się media związane ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi.- Dzisiejszy mężczyzna w sytuacji, kiedy jesteśmy atakowani i siły zła chcą zmienić nasze podejście do życia, odebrać nam Boga, czuje w sobie agresję, ale z drugiej strony jest też bezsilność, bo nie ma możliwości podjęcia fizycznej walki, jak kiedyś. Ale mam broń, Różaniec, i ta walka odbywa się dziś przede wszystkim na duchowej płaszczyźnie. Stajemy przeciwko przejawom złego ducha, a z nim możemy walczyć tą bronią, którą otrzymaliśmy od Maryi, która zdeptała głowę węża. Uczestnicząc w Męskim Różańcu, nie czujemy się bezsilni, odnajdujemy jedność siłę i wspólną wiarę w modlitwę, które może odmienić oblicze świata – mówił dla portalu PCh24.pl na początku października br. Dariusz Walusiak, jeden z koordynatorów inicjatywy Męskiego Różańca, dziennikarz i reżyser.

 

W najbliższy weekend zachęcamy do włączenia się w publiczne odmawianie różańca w Krakowie, Tarnowie oraz w Olkuszu. Inicjatywy modlitw pod wspólnym mottem „Różaniec na szaniec” odbędą się:

- w Krakowie w piątek 12 listopada o godzinie 19.30, na Rynku Głównym przy kościele sw. Wojciecha;

- w Tarnowie w piątek 12 listopada o godzinie 15.00, na Placu Katedralnym;

- w Olkuszu w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00, na olkuskim Rynku.

 

Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.

Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.
„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.
„Nie taki opozycjonista. Ks. H. Gulbinowicz w rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – to temat dwóch spotkań z dr. hab. Rafałem Łatką, na jakie zapraszamy w ramach Klubów „Polonia Christiana” do Warszawy (18 listopada) i Gdyni (19 listopada).
Wielkopolska, Ziemia Lubuska i Małopolska – tak geograficznie lokują się nowe inicjatywy publicznych modlitw różańcowych. Wielka duchowa siła różańca od wieków jest wsparciem dla wiernych w trudnych chwilach i sposobem podziękowania za dary, jakimi nas obdarza Stwórca.
Mieszkańców Rzeszowa i wszystkich pragnących włączyć się w modlitwę różańcową zachęcamy do udziału w spotkaniu modlitewnym „Różaniec na szaniec”. Modlitwa odbędzie się w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00 w centrum Rzeszowa, na skrzyżowaniu al. Łukasza Cieplińskiego i al. Józefa Piłsudskiego. Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.