Salwador: mimo niekorzystnych tendencji nadal ponad połowa społeczeństwa to katolicy
2009-10-19 00:00:00
W ciągu ostatnich 11 lat w Salwadorze podwoiła się liczba ewangelików. Grono wyznawców protestantyzmu wzrosło tym samym z 20,6 proc. do 38,2 proc. mieszkańców. Natomiast w tym samym czasie odsetek katolików spadł o pięć procent - z 55,2 do 50,4 proc.
Badania nad religijnością mieszkańców tego najmniejszego w Ameryce Środkowej kraju przeprowadził jezuicki Uniwersytet Ameryki Środkowej (UCA). Pytani o lekcje religii w szkołach Salwadorczycy są niezwykle zgodni. Ponad 90 proc. z nich popiera katolickie wychowanie prowadzone przez katechetów w szkołach.
Zorganizowana przestępczość rządzi w wielu rejonach Salwadoru. Uliczne gangi i ich brutalne wojny należą do codziennych obrazów. Zrujnowana gospodarka od lat przeżywa własny i światowy kryzys. Lewicowy rząd nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa obywatelom, ale pracuje nad ustawodawstwem antyrodzinnym i promocją związków nieformalnych.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.