Trzech biskupów przystąpiło do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę
2011-08-16 00:00:00

Podczas obchodów Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze trzech polskich biskupów podpisało deklarację przystąpienia do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę – informuje Fronda.pl.
14 sierpnia deklarację przystąpienia do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę podpisał bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski. Dzień później zrobił to abp Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński oraz prymas senior kard. Józef Glemp.
Podczas kazania, wygłoszonego podczas Sumy Pontyfikalnej abp. Dzięga, nawiązując do dzieła Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę zwrócił się do Bogarodzicielki: „Pomóż nam Maryjo zjednoczyć się w tej modlitwie Narodowej przed Tobą, z różańcem w dłoni. Tylu wiernych Twoich, prostych ludzi już podąża tą drogą duchowego zmagania o wiarę w naszym narodzie, o umocnienie ducha narodowego i o poddanie się Polski prawu Twojego Syna. To prawo nie jest, bowiem sprzeczne z żadnym godziwym prawem stanowionym przez ludzi, ono je dopełnia i nadaje jeszcze głębszy sens godziwym normom ludzkiego Prawa. Spraw, więc Matko i Królowo niech błogosławione i owocne będą te modlitwy, także wy siostry i bracia nie lękajcie się, kto ma serce dla Polski, kto ufa w moc wstawiennictwa Maryi. Weźcie różańce w dłonie i módlcie się w tych intencjach. Niech różaniec opasuje naszą Ojczyznę. Niech będzie wołaniem przez Maryję o tchnienie Ducha Świętego i odnowę oblicza tej ziemi.”
Zaangażowanie w Krucjatę sprowadza się do odmawiania codziennie przynajmniej jednej dziesiątki różańca w intencji Polski wiernej Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Podpisane zobowiązanie do takiej modlitwy wysyła się na adres sekretariatu (krucjatarozancowazaojczyzne.pl) Krucjaty, który zlicza osoby wspierające to dzieło. Obecnie liczba modlących się przekracza tysiąc osób. Można także wspierać dzieło Krucjaty poprzez post, duchowe ofiary oraz zamawianie Mszy Świętych za Ojczyznę – czytamy na portalu Fronda.pl.
Inspiracją dla inicjatorów Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę był modlitewny zryw Węgrów, którzy w 2006 roku na wezwanie Episkopatu przystąpili do ogólnonarodowej modlitwy o ratunek dla kraju pogrążonego w kryzysie moralnym i ekonomicznym pod rządami socjaldemokratów. Po czterech latach Węgrzy otrzymali łaskę w postaci klęski wyborczej lewicy i szansy na przebudowę kraju zgodnie z wola Bożą.
Źródło: Fronda.pl
Klub „Polonia Christiana” w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe spotkanie z Jarosławem Wąsowiczem, kapelanem Prezydenta RP Karol Nawrocki, które odbędzie się 19 lutego o godz. 18.00 w chrześcijańskiej kawiarni „Pola Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 (obok Kościoła Misjonarzy Nawrócenia Świętego Pawła).
W historycznych murach Akademii Zamojskiej — jednego z najważniejszych ośrodków polskiej myśli akademickiej oraz formacji elit Rzeczypospolitej — odbędzie się 4 marca 2026 roku konferencja naukowa zatytułowana „Konserwatywna Rosja. Fantasmagoria czy rzeczywistość?”. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz Akademie Zamojską stanowi próbę pogłębionej, rzetelnej i krytycznej refleksji nad zjawiskiem rosyjskiego konserwatyzmu — jego genezą, istotą oraz realnym znaczeniem dla polityki wewnętrznej Federacji Rosyjskiej i jej oddziaływania na wyobraźnię intelektualną części elit Zachodu.
Zapraszamy na spotkanie z Jan Strumiłowski, które odbędzie się 25 lutego o godz. 17.00 w kawiarni Stacja Dialog, mieszczącej się w budynku dworca Wrocław Główny przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 105 we Wrocławiu.
Do rozpoczęcia Wielkiego Postu pozostało jeszcze tylko kilka dni, a następujące po nich tygodnie zadecydują o naszym duchowym przygotowaniu na właściwe przeżycie Triduum Męki Pańskiej oraz Świąt Zmartwychwstania Chrystusa. Aby dobrze wykorzystać ten szczególny czas warto sięgnąć po „Wielkopostne wyzwanie” – wyjątkową zdrapkę na każdy dzień Wielkiego Postu. Nie zwlekaj i odbierz pakiet jeszcze przed Środą Popielcową. W prezencie otrzymasz tradycyjną kartkę wielkanocną wraz z ozdobną kopertą, którą możesz wysłać wraz z życzeniami do bliskiej osoby.
W czasach, gdy Wielki Post coraz częściej bywa jedynie tradycją, pojawia się narzędzie, które potrafi obudzić serce i przywrócić sens duchowej drogi. „Wielkopostne wyzwanie” — wyjątkowa zdrapka duchowa — prowadzi każdego dnia do głębszego spotkania z Bogiem, łącząc nowoczesną formę z pięknem katolickiej tradycji. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć ten święty czas naprawdę, a nie tylko symbolicznie.