Trzymajmy się razem! Nowy numer ”Polonii Christiana” już dostępny!

2016-03-14 00:00:00
Trzymajmy się razem! Nowy numer ”Polonii Christiana” już dostępny!

„Trzymajmy się razem!” – taki apel zdobi okładkę kolejnego, już 49., numeru najlepszego ilustrowanego magazynu dla katolików „Polonia Christiana”. Autorzy pisma zastanawiają się, czy promowana od lat przez prawicę koncepcja Międzymorza rzeczywiście jest możliwa.

 

Zawołanie z okładki odnosi się do wiodącego tematu najnowszego numeru, mianowicie – Konfederacji Międzymorza. Z jednej strony, jak pisze Jerzy Wolak, „Polska ma naturalny potencjał, polityczne możliwości, moralny obowiązek i misję od Boga, aby przyjąć na swe barki ciężar przywództwa” w obszarze między Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. Jednak, jak zauważa Piotr Doerre, pojawia się oczywista wątpliwość, czy jako kraj pozbawiony przez ostatnie dwa stulecia podmiotowości i skazany na egzystowanie jako strefa buforowa pomiędzy Niemcami a Rosją, jest w stanie wybić się na niepodległość, stając się przywódcą bloku państw.

 

Na czym więc budować wspólnotę państw w naszej części Europy? Krystian Kratiuk twierdzi, że na strachu przed islamskimi imigrantami i zachodnim zepsuciem. Roman Motoła udowadnia zaś, że marzenia o ważkiej roli, jaką powinna spełniać w regionie Polska, nie są mrzonkami polskich romantyków-mesjanistów, ale przede wszystkim oczekiwaniem innych narodów! Publicyści zauważają też, że żadnych planów geopolitycznych nie wolno snuć bez Boga – nie szanując Jego praw i obietnic.

 

Analizy publicystów „Polonia Christiana” stają się tym ciekawsze w kontekście poprzedzających je tekstów Grzegorza Brauna i Stanisława Michalkiewicza. Autorzy ci z nieufnością spoglądają na obecną sytuację w kraju i na świecie, a na ich podstawie snują niepokojącą opowieść z gatunku (jeszcze!) political ficition, która powinna być przestrogą zarówno dla rządzących, jak i wyborców. To rzadkie na polskiej prawicy realistyczne, a nie wierno-poddańcze podejście do rządów Prawa i Sprawiedliwości.

 

Zainteresowania redaktorów „Polonii Christiana” jak zwykle wykraczają jednak poza granice Polski. Valdis Grinsteins zabiera czytelników w podróż do współczesnej Korei Południowej, Jan Gać przedstawia historię i zabytki hiszpańskiego León, a Andrzej Solak przenosi się na Kubę roku 1961, aby przypomnieć tragiczną historię inwazji w Zatoce Świń.

 

Ponadto w najnowszym numerze stałe punkty programu, m.in. felietony Grzegorza Brauna, Tomasza A. Żaka i Andrzeja Pilipiuka, wyimek z myśli wielkiego katolickiego filozofa Plinia Correi de Oliveiry, a także kącik kulinarny Adama Dworakowskiego, dzięki któremu przypominamy sobie różnice pomiędzy preclami, bajglami i obwarzankami.

 

Papierowe wydanie tradycyjnie można zamówić na stronie Internetowej Księgarni Kontrrewolucji. Za pośrednictwem serwisu EPCh24.pl można bezpłatnie pobrać fragment magazynu oraz zakupić go w wersji elektronicznej.

– Jej medalik rozdawać, gdzie tylko się da: dzieciom, by zawsze go na szyi nosiły, i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod Jej opieką miała dosyć sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhających na nią w naszych czasach – pisał sto lat temu o. Maksymilian Kolbe. Biorąc sobie te słowa do serca, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię „Dar Maryi”, propagującą Cudowny Medalik. Weź w niej udział!
Instytut Myśli Pro-Life wraz ze Stowarzyszeniem Ks. Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową tematycznie konferencję „The Ethical Frontiers of Biomedical Science”. Już 18 października w Krakowie – wstęp wolny!
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą – powiedziała Najświętsza Maryja Panna do św. Brygidy Szwedzkiej. Do tej obrończyni i pocieszycielki dusz naszych zmarłych cierpiących w czyśćcu kierujemy naszą najnowszą kampanię „Światło Pamięci – Twoja modlitwa za bliskich zmarłych”. Pomóż swoim bliskim zmarłym, zostając jej uczestnikiem.
W miesiącu październiku, kojarzonym szczególnie z Modlitwą Różańcową, nie może zabraknąć comiesięcznego spotkania modlitewnego. W gronie Przyjaciół i Dobrodziejów Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi spotkamy się na wspólnym Różańcu już w najbliższy pierwszy piątek miesiąca, 3 października 2025 r. o godz. 15.00.
Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczcili pamięć swojego patrona i zarazem jednego z najwybitniejszych kapłanów w historii Rzeczpospolitej. Wielki kaznodzieja Sługa Boży ksiądz Piotr Skarga zmarł dnia 27 września 1612 roku.