USA: episkopat przestrzega przed liberalizacją aborcji zapowiedzianą przez Obamę

2008-11-14 00:00:00

Biskupi Stanów Zjednoczonych przestrzegli przed skutkami zmiany ustawodawstwa wymierzonego w świętość życia ludzkiego zapowiedzianych przez Baracka Obamę. Jednocześnie wyrazili pragnienie współpracy z nowym prezydentem oraz ze zdominowanym przez demokratów Kongresem na rzecz dobra wspólnego. Zebrani na plenarnej sesji episkopatu w Baltimore wystosowali 12 listopada komunikat podpisany przez kard. Francisa Georga.

W dokumencie stwierdzono, że samo życie ludzkie jest dobrem, zaś państwo ma obowiązek je chronić. Biskupi obawiają się dalszej liberalizacji aborcji na życzenie i wprowadzenia w życie Ustawy o tzw. wolnym wyborze. Przewiduje ona subwencjonowanie i propagowanie przez państwo aborcji. Ma też unieważnić każde prawo na szczeblu stanowym, ograniczające lub w jakikolwiek sposób regulujące kwestię aborcji. Znosi ponadto prawo federalne, które zakazuje tzw. aborcji przez częściowe urodzenie.

W czasie kampanii przedwyborczej Barack Obama uznał wprowadzenie Ustawy o tzw. wolnym wyborze za priorytet swojej administracji. Biskupi są przekonani, że wprowadzenie jej w życie będzie stanowić pogwałcenie sumienia pracowników służby zdrowia. Będzie również wymierzone w katolickie placówki zdrowotne i charytatywne oraz spowoduje kolejne podziały społeczne. Biskupi nie mają wątpliwości, że obowiązkiem Kościoła jest przeciwstawianie się złu. "Pod tym względem cały episkopat jest jednomyślny" – podkreślono w komunikacie.

W dokumencie zaznaczono, że aborcja jest nie tylko zamachem na życie ludzkie. Niszczy ona również ład konstytucyjny i wymierzona jest w dobro wspólne społeczeństwa, które wymaga prawnej ochrony każdego życia ludzkiego. „Agresywna polityka proaborcyjna doprowadzi do alienacji dziesiątków milionów Amerykanów i będzie postrzegana jako atak na swobodne wyznawanie wiary” – przestrzegają biskupi. Jednocześnie wyrażają uznanie tym politykom, którzy niejednokrotnie za cenę wielkich ofiar konsekwentnie bronią świętości i nietykalności życia ludzkiego. „Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi, którzy autentycznie troszczą się o dobro wspólne” – zaznaczyli w swym komunikacie biskupi Stanów Zjednoczonych. Ich obrady zakończą się dzisiaj.

Źródło: KAI
Zaledwie w ciągu kilku dni możesz otrzymać od nas poświęcony przez kapłana Cudowny Medalik, aby podarować go swoim bliskim. Do wykonanego na polecenie i na podstawie słów Matki Bożej medalika dołączymy również pobożną Nowennę do Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz na stronie kampanii Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi „Dar Maryi” https://darmaryi.pl/ lub zadzwonisz do nas pod numer 12 423 44 23, a Medalik i Nowenna będą Twoje!
Ulicami Krakowa - z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi - już po raz dwunasty przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Hasłem tegorocznego wydarzenia było: „Polska wymiera – w dzieciach nadzieja”. Organizatorzy i uczestnicy podkreślali, że spotykają się w okolicznościach intensywnego ataku politycznego na instytucję rodziny, ale radosna atmosfera marszu podtrzymuje nadzieję, że polska rodzina – Bogiem silna – pokona wszelkie przeciwności.
Krakowski Klub Polonia Christiana oraz portal PCh24.pl zapraszają na ostatnie przed wakacjami spotkanie. Tym razem naszymi gośćmi będą: red. Witold Gadowski, red. Radosław Pogoda, red. Łukasz Warzecha i red. Łukasz Karpiel, którzy w ramach naszego - cieszącego się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem w całej Polsce - cyklu "Prawy Prosty PLUS" z udziałem publiczności dokonają politycznego podsumowania pierwszych sześciu miesięcy 2026 roku.
- Zwracam się z naglącym apelem do ziemi, wzywam prawdziwych uczniów Boga żyjącego i królującego w Niebie, wzywam prawdziwych naśladowców Chrystusa, wzywam Moje dzieci, Moich prawdziwych czcicieli, wzywam wreszcie apostołów czasów ostatnich, wiernych uczniów Jezusa Chrystusa – wołała Matka Boża podczas objawień we francuskim La Salette. Odpowiedzmy na Jej słowa. Nie pozostańmy obojętni!
We czwartek, 18 czerwca, serdecznie zapraszamy na siódme i ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu "Dekalog w prawie i rzeczywistości społecznej", przypominającego nauczanie św. Jana Pawła II z IV pielgrzymki do Ojczyzny (1991).