USA: studenckie organizacje religijne nie mogą ograniczać członkostwa do osób praktykujących

2010-06-30 00:00:00

Sąd Najwyższy w USA orzekł, że studenckie organizacje religijne nie mogą zabronić wstępowania w swoje szeregi osobom, które nie praktykują religii.


Sąd rozstrzygał w sprawie Christian Legal Society przeciw Martinezowi w związku z odmową zarejestrowania organizacji religijnej przez Hastings College of Law w San Francisco. Organizacja CLS nie zgodziła się na to, aby w jej szeregi przyjmować osoby, które prowadzą styl życia sprzeczny z nauczaniem moralnym. Liberalni sędziowie SN w ogóle nie wzięli pod uwagę faktu, że organizacje religijne mają konstytucyjne prawo do określania tego, kto może do nich przynależeć, jaka ma być ich misja i kto może nimi kierować. 

Sprawie przyglądały się liczne środowiska, w tym w szczególności homoseksualiści.

Sąd podjął decyzję głosami 5 sędziów „za” przy 4 „przeciw.” Sędziowie liberalni uznali, że wierzenia religijne są dyskryminujące i porównali je do poglądów rasistowskich. Stwierdzili, że władze uczelni Hastings College of The Law w San Francisco miały prawo odmówić rejestracji organizacji Christian Legal Society, gdyż ta nie przestrzegała antydyskryminacyjnej polityki uczelni, która zabrania dyskryminacji kogokolwiek m.in. z powodu religii. Uczelni nie podobał się zapis regulaminu, który ograniczał członkostwo w organizacji religijnej jedynie do osób, które przestrzegają zasad moralnych. 

Amerykańskie Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości, które reprezentowało przed sądem liczne studenckie organizacje chrześcijańskie uznało orzeczenie sądu za skrajnie rozczarowujące. Przedstawiciele Centrum stwierdzili, że jest ono szkodliwe i narusza konstytucyjne prawa dotyczące wolności religijnej. 

Sędziowie, którzy uznali prawo organizacji religijnych do decydowania o zasadach członkostwa, obejmowania kierowniczych stanowisk itp. są oburzeni decyzją pozostałych sędziów, którzy naruszyli zasadę wolności religijnej.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.