W ostatnich tygodniach w Wenezueli dokonano licznych profanacji statuetek i wizerunków Matki Bożej, a także niektórych świętych. Akty wandalizmu wzburzyły społeczeństwo, które podejrzewa, że odpowiedzialne za nie są radykalne bojówki związane z władzą.
Wandale zniszczyli przede wszystkim rzeźby i obrazy „Divina Pastora”, przedstawiające Matkę Bożą trzymającą w jednej ręce dzieciątko Jezus, a w drugiej owieczkę. Matka Boża pod tą postacią jest szczególnie czczona w Ameryce Łacińskiej.
W ub. weekend wandale zniszczyli część twarzy statuetki Matki Bożej w zachodnim stanie Lara, rozbili dzieciątko Jezus i owieczkę.
Oprócz kilkudziesięciu takich profanacji, których dokonano w ciągu ostatnich kilku tygodni, zniszczono wiele posągów świętego Jose Gregorio Hernandeza, oraz rzeźbę „Dziewicy z Coromoto”. Profanacji uległy także wizerunki Matki Bożej, które w wielu miejscach spryskano czerwoną farbą.
– To są naprawdę straszne profanacje, które obrażają uczucia katolickiego narodu Wenezueli – ubolewał ostatnio prałat ks. Jesus Gonzalez de Zarate ze stanu Lara, który wypowiadał się dla lokalnej stacji telewizyjnej.
Mieszkańcy Wenezueli mimo zapowiedzi władz, że rozprawią się z wandalami, nie sądzą, aby kiedykolwiek odnaleziono sprawców i wymierzono im karę, gdyż o te akty podejrzewają bojówki lewicowe związane z prezydentem Chavezem.
Chociaż prezydent Hugo Chavez często podkreśla swój katolicyzm i używa języka religijnego w przemówieniach, od czasu przejęcia władzy ciągle walczy z hierarchię kościelną. Nigdy nie wybaczył katolickim duchownym poparcia zamachu stanu w 2002 r., który na krótko odsunął go od władzy.
Źródło: Reuters, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy