Włochy: coraz więcej małżeństw rozpada się

2010-07-23 00:00:00
Włochy: coraz więcej małżeństw rozpada się

We Włoszech rośnie wciąż liczba separacji i rozwodów. Według tamtejszego głównego urzędu statystycznego ISTAT, w 2008 roku było ich odpowiednio o 3,4 proc. i 7,3 proc. więcej niż w 2007. Jeśli w 1995 r. orzeczono 158 separacji i 80 rozwodów na każdy tysiąc nowych związków, to w 2008 liczby te wyniosły odpowiednio 286 i 179.
 
Do separacji dochodzi średnio po piętnastu latach pożycia małżeńskiego, do rozwodu – po 18 (co jest zrozumiałe, ponieważ do uzyskania rozwodu wymagane są trzy lata separacji). W liczbach bezwzględnych sytuacja w 2008 wyglądała następująco: 84 165 separacji i 54 351 rozwodów.

Średni wiek decydujących się na separację to 45 lat u mężczyzn i 41 lat wśród kobiety, a na rozwód – 46 i 43. Do 86,3 proc. separacji i 77,3 proc. rozwodów dochodzi za obopólnym porozumieniem. 62,4 proc. rozwodzących się par ma dzieci.

We Włoszech rozwody zostały zalegalizowane w 1970 roku, a cztery lata później większość wyborców opowiedziała się w specjalnym referendum za ich utrzymaniem.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.