Włochy: lekarze nie chcą zabijać dzieci nienarodzonych
2008-04-23 00:00:00
We Włoszech z każdym rokiem maleje liczba aborcji - donosi Informacyjna Agencja Radiowa. Według najnowszego raportu ministerstwa zdrowia - dotyczącego ubiegłego roku - 70 proc. włoskich lekarzy odmawia udziału w procederze uśmiercania dzieci nienarodzonych z powodu sprzeciwu sumienia.
W roku 2007, w upoważnionych do tego placówkach publicznej służby zdrowia, przeprowadzono 127 tys. „zabiegów” zabijania dzieci poczętych. O trzy procent mniej niż w roku 2006 i aż o 42 procent mniej niż w rekordowym pod tym względem 1982 r., gdy było aż 235 tysięcy aborcji – informuje IAR.
Jak podkreśla agencja, w jeszcze większym tempie rośnie liczba lekarzy, którzy nie chcą przykładać ręki do „przerywania ciąży”: w 2003 roku temu było ich nieco ponad 50 procent, w roku ubiegłym już 70 procent. Z prawa do sprzeciwu sumienia korzysta także połowa włoskich anestezjologów.
Źródło: polskieradio.pl
Trzeba jednak zaznaczyć, ze coraz bardziej popularna staje się tzw. aborcja farmakologiczna z wykorzystaniem medykamentów uniemożliwiających rozwój poczętego życia. Być może poprawiające się statystyki wynikają właśnie ze stosowania tzw. środków wczesnoporonnych. Warta odnotowania jest natomiast informacja o właściwej postawie większości lekarzy, którzy sprzeciwiają się udziałowi w zabójstwie poczętego człowieka.
Klub Polonia Christiana w Krakowie zaprasza na spotkanie z ks. prof. Piotrem Roszakiem, które odbędzie się 12 lutego w kawiarni chrześcijańskiej „Pola Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie (obok Kościoła Misjonarzy Nawrócenia św. Pawła).
W czasach, gdy Wielki Post coraz częściej bywa jedynie tradycją, pojawia się narzędzie, które potrafi obudzić serce i przywrócić sens duchowej drogi. „Wielkopostne wyzwanie” — wyjątkowa zdrapka duchowa — prowadzi każdego dnia do głębszego spotkania z Bogiem, łącząc nowoczesną formę z pięknem katolickiej tradycji. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć ten święty czas naprawdę, a nie tylko symbolicznie.
Twój Anioł Stróż czeka na Ciebie – weź udział w naszej kampanii „Aniele Stróżu, czuwaj nade mną!” i powierz się opiece swojego niezawodnego opiekuna. Odbierz poświęcone przez kapłana obrazki z jego wizerunkiem oraz broszurę z kartą na podziękowania i prośby. Aby wziąć udział w tej ogólnopolskiej akcji zadzwoń do nas pod numer 12 423 44 23 lub wypełnij krótki formularz na stronie www.aniolstroz.org.
Przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi złożyli wieńce pod pomnikiem oraz przy sarkofagu Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Stało się to 2 lutego 2026 rok – w 490. Rocznicę urodzin Kaznodziei Narodu Polskiego. W uroczystości udział wziął ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie małżeństwa – może w tym roku czeka nas jedna lub więcej z tych uroczystości… Warto dobrze się do nich przygotować i już zawczasu zadbać o odpowiedni upominek, który wręczymy w tym wyjątkowym dniu osobie przyjmującej taki sakrament. Aby otrzymać go od nas wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie www.TradycyjneSakramenty.pl lub zadzwonić pod numer 12 423 44 23.