Włoski biskup lekceważy decyzję Papieża

2007-09-17 00:00:00

Biskup Caserty w środkowych Włoszech Raffaele Nogaro nie zastosował się do papieskiego motu proprio i zabronił rektorowi sanktuarium św. Anny odprawienia planowanej na wczorajszy wieczór Mszy łacińskiej. Ksiądz zastosował się do zakazu biskupa - donosi "Rzeczpospolita". Dziennik podkreśla, że biskup nie ma prawa zabraniać księżom odprawiania Mszy łacińskiej, jeśli życzą sobie tego wierni.

Bp Nogaro tłumaczył, że czuje się odpowiedzialny za poprawność teologiczną i liturgiczną w diecezji, a dokument (który powstał z osobistej inicjatywy papieża) liberalizujący ograniczenia dotyczące mszy trydenckiej z tej odpowiedzialności go nie zwalnia. Jego zdaniem Msza łacińska nie jest odpowiednim instrumentem nawiązywania relacji z Bogiem, a "mamrotanie po łacinie niczemu nie służy i dezorientuje wiernych". Stwierdził też, że Msza łacińska sprowadza się do epatowania wiernych "niezrozumiałymi układami choreograficznymi" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta przypomina, że bp Nogaro znany jest we Włoszech z kontrowersyjnych opinii. Hierarcha stwierdził m.in., że księża nie powinni błogosławić trumien włoskich żołnierzy przywożonych z "niesprawiedliwej wojny" w Iraku. Biskup Caserty zezwala także na organizowanie islamskich i prawosławnych uroczystości religijnych w budynkach diecezji.

(źródło: Rzeczpospolita)
2 października, we wspomnienie św. Rity, polscy czciciele tej świętej żony, matki i zakonnicy złożą w jej sanktuarium we włoskiej Cascii bukiet róż. Jak wielka będzie wiązanka, którą ozdobimy poświęcone jej miejsce? Zależy także od Ciebie. To już ostatni moment, aby włączyć się do naszej kampanii „Święta Rito przyjdź nam z pomocą!” i powierzyć wstawiennictwu św. Rity wszystkie swoje sprawy. Każdy może włączyć się do naszej akcji; absolutnie każdy – również Ty!
Tego nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie z redaktorem naczelnym „Do Rzeczy” Pawłem Lisickim, które odbędzie się już w środę 10 września o godz. 18:00. Porozmawiamy o problematyce dwóch fascynujących książek naszego gościa, dotykających herezji chrześcijańskiego syjonizmu i mitu „starszych braci w wierze”.
Początek września to w wielu polskich domach moment nowych wyzwań, obowiązków, powrotu do pracy po urlopach. Ten intensywny czas dobrze jest przeżyć z różańcem w dłoni. W tym celu w pierwszy piątek września nasze Stowarzyszenie wraz z Apostolatem Fatimy organizuje wspólną Modlitwę Różańcową. Zapraszamy do udziału – osobiście lub drogą internetową.
„Demoralizacja to nie edukacja!” – pod tym, oczywistym u progu nowego roku szkolnego hasłem, przejdziemy ulicami królewskiego Krakowa w niedzielę 7 września.
– Niedziela, to „dzień Pański”, dzień Boży, a nie dzień nasz, w którym by nam wolno było robić, co chcemy i spędzić go wedle swego upodobania – powiedział prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. Zatem jak najwięcej naszych działań – nie tylko uczestnictwo we Mszy Świętej – powinno być skupionych na Bogu. Jednym z nich może być lektura duchowa, która wzniesie nas ku Bogu, taka jak książka Proroctwa nie lekceważcie! Przepowiednie dla Polski wydana przez nasze Stowarzyszenie.