Duchowe wsparcie św. Michała dla uchodźców z Ukrainy

czerwiec 2022
Duchowe wsparcie św. Michała dla uchodźców z Ukrainy

Duchowe wsparcie św. Michała dla uchodźców z Ukrainy

Kilka milionów uchodźców, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną rozpoczętą przez Rosję przeciw Ukrainie, znalazło w naszym kraju dach nad głową, wyżywienie i różnorodną pomoc. W czasach zamętu równie ważne jest jednak wsparcie duchowe, dające wiarę i nadzieję na lepszą przyszłość i ostateczne zakończenie tragedii. Dlatego Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi rozpoczęło akcję, w ramach której można bezpłatnie zamówić i podarować Ukraińcom obrazki z św. Michałem, widniejącym w herbie stolicy Ukrainy – Kijowa.

 

Rosyjska agresja na Ukrainę przypomniała nam, że szatańskie idee są wciąż obecne w doktrynach politycznych i ideologicznych w XXI wieku. Tragedie rodzin dotkniętych wojną to także załamania psychiczne, często też utrata wiary i poszukiwania, które mogą zwieść na złą drogę. Potrzeba duchowego wsparcia jest więc równie ważna, jak pomoc w wymiarze materialnym i takie działania podjęło Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Nasza akcja bezpłatnego zamawiania i dystrybucji obrazków z wizerunkiem św. Michała Archanioła wśród uchodźców z Ukrainy miała na celu zachęcenie naszych sąsiadów zza Buga, przebywających w Polsce, do modlitwy o pokój dla Ukrainy i świata oraz porażkę zła, niszczącego wszystko i wszędzie, gdziekolwiek się to zło pojawiło.

 

Akcja „Święty Michale wspomagaj Ukrainę!” to nawiązanie do postaci wielkiego świętego, mającego wyjątkowe znaczenie dla wierzących Ukraińców, właśnie w czasie, gdy kraj ten potrzebuje pomocy w każdym wymiarze. Święty Michał jest archaniołem przyzywanym w walce przeciw siłom zła, od wieków związany jest z terenami dzisiejszej Ukrainy, od 1569 był w herbie województwa kijowskiego była biała postać św. Michała Archanioła na czerwonym polu. W przyjętym w 1995 roku herbie Kijowa znowu widnieje Archanioł Michał z mieczem i z tarczą z krzyżem.

 

Wybór św. Michała do akcji „Święty Michale wspomagaj Ukrainę!” był więc przemyślany i celowy. Na odwrocie obrazka z wizerunkiem św. Michała zawarta jest modlitwa w języku ukraińskim i po łacinie, pozwalająca uciekać się do wielkiego patrona Kijowa i Rusi Kijowskiej z prośbą o ochronę Ukrainy przed złem ucieleśnionym w zbrodniach wojennych i przed wpływem zgubnych ideologii, niszczących ducha narodu ukraińskiego.

Starania Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zaowocowały rozdaniem ponad 4,2 tys. obrazków na granicy, w miastach skupiających rzesze uchodźców, a także za pośrednictwem zaprzyjaźnionych kapłanów i działaczy społecznych, wspomagających akcję naszego stowarzyszenia.