Głos Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w dyskusji Rady Miasta nad tzw. Strefą Czystego Transportu

W dniu 23 listopada 2022 r. krakowska Rada Miasta jako pierwsza w Polsce przyjęła uchwałę ustanawiającą tzw. Strefę Czystego Transportu, tym samym wykluczając kilkaset tysięcy mieszkańców, których samochody nie będą spełniać arbitralnych norm emisji spalin. Kuriozów i wątpliwości związanych z tym niebezpiecznym precedensem jest więcej, o czym mówili przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w czasie debaty nad projektem uchwały.

Zachęcamy do obejrzenia dwóch wystąpień, które zaprezentowano pod koniec dyskusji nad procedowanym projektem nr 2990, w ramach głosów mieszkańców i strony społecznej – dodajmy głosów, których większość Rady Miasta jednak nie posłuchała. Jako przedstawiciele naszego Stowarzyszenia swoje opinie wygłosili dr Paweł Momro i wiceprezes Sławomir Skiba.

Warto dodać, iż w ramach bloku głosów mieszkańców zdecydowanie dominowała krytyka rzeczonego projektu nr 2990, ustanawiającego tzw. Strefę Czystego Transportu na obszarze całego miasta Krakowa. Suchej nitki na prezydenckiej inicjatywie nie zostawili także przedstawiciele Małopolskiego Buntu, Związku Zawodowego Wolność i Godność oraz kilku mieszkańców, występujących bez przynależności organizacyjnej.

 

Dr Paweł Momro mówił m.in.: „Czy ktoś zastanowił się nad legalnością tego projektu, nad zgodnością z aktami wyższej rangi, takimi jak Konstytucja RP i ustawy? Czy ktoś zbadał zgodność tego projektu z art. 32 Konstytucji i wyrażoną w nim zasadą niedyskryminacji obywateli w życiu politycznym, społecznym czy gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny? To jest w systematyce ustawy zasadniczej artykuł umieszczony w szalenie ważnym rozdziale - o prawach i wolnościach obywatelskich. Co z art. 54 Konstytucji, co z ustawą o elektromobilności? Ta ustawa, co tutaj nie wybrzmiało w sposób zdecydowany, na nikim nie wymusza wprowadzenia „strefy czystego transportu”. Czy zdajecie sobie Państwo sprawę, że możecie przyjąć uchwałę, która okaże się niezgodna z konstytucją i z tą ustawą? Zastanówcie się, czy chcecie być jakobinami nowej rewolucji, która wywróci do góry nogami życie setek tysięcy krakowian? Czy chcecie tego? Bardzo Was o to proszę i apeluję – głosujcie przeciwko”.

 

Prezes Sławomir Skiba natomiast zwracał uwagę na wieloletni już proces ingerencji magistratu i Rady Miasta w kolejne sfery życia mieszkańców, skutkujące głównie cierpieniami tych ostatnich:

„Jesteśmy wypychani z tego miasta. Tuż przed obradami, widziałem tutaj nieopodal, jak Straż Miejska zatrzymywała kogoś, bo chciał komuś dostarczyć pralkę (...) Chcecie Państwo przyjąć projekt, który wpłynie na życie mieszkańców tego miasta – również tych najuboższych. W dobie kryzysu, który teraz przychodzi w ogóle nie chcecie tego brać pod uwagę, nie przedstawiając jakiegokolwiek bilansu zysków i strat ekonomicznych oraz społecznych wynikających z tego eksperymentu społecznego, jaki zamierzacie wdrożyć. Prawa mieszkańców przestają się liczyć. W kilku wystąpieniach powtarzało się sformułowanie: „zróbmy to, a zobaczymy, jakie będą skutki”. Czy to jest roztropne i odpowiedzialne podejście do mieszkańców miasta? Będziecie eksperymentować na żywym organizmie i zobaczycie, co Wam z tego wyjdzie? Szanowni Państwo, jeśli macie odrobinę troski o mieszkańców tego miasta, to apeluję i proszę: zagłosujcie przeciwko temu projektowi, który jest oparty na ideologicznych przesłankach. Tylko i wyłącznie ideologicznych, niemających oparcia w faktach” – mówił Sławomir Skiba.

Zachęcamy do obejrzenia całości wystąpień w filmie linkowanym powyżej.

 

PiotrSkarga.pl

 

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Prezesa SKCh im. Ks. Piotra Skargi Sławomira Olejniczaka, który podsumował dotychczasowe starania naszego środowiska o wprowadzenie do debaty wokół Synodu o synodalności mocnego, katolickiego głosu wiernych przywiązanych do Tradycji i Magisterium Kościoła Katolickiego. Choć sam Synod jeszcze trwa, to jednak jego dwie pierwsze fazy – diecezjalna i krajowa – dobitnie zobrazowały kryzys społecznej recepcji Kościoła. W tym chaosie pojęć, postulatów i problemów nasz głos zdołał się przebić i zyskać zainteresowanie niemałej liczby katolików.
Szczelnie wypełniona sala konferencyjna krakowskiego hotelu INX Design oraz kilka tysięcy osób oglądających na żywo - odcinek specjalny programu "Prawy Prosty Plus" przykuł uwagę dużego grona odbiorców. Nie może to dziwić, wszak goście red. Łukasza Karpiela wytoczyli najcięższe działa wobec bieżącej i przyszłej agendy Rewolucji, realizowanej z coraz większym zapałem także i w Polsce.
Tam trzeba być! Już w czwartek 19 stycznia 2023 r. odbędzie się specjalne wydanie programu publicystycznego "Prawy Prosty Plus". Już sam tytuł odcinka - „Zaraza, wojna i… Co przyniesie rok 2023?” - wskazuje, że będzie to niezwykle ciekawe spotkanie, w którym na żywo będzie można wysłuchać stałych gości programu: red. Witolda Gadowskiego i red. Łukasza Warzechy.
Dlaczego Matka Boża objawiła się w dalekiej Japonii? To jest wielka lekcja dla nas i naszego czasu. Ten ogień to może być metaforyczne piekło, które na nas czeka. Bóg nikogo na piekło nie skazuje, ale to człowiek samo może się na nie skazać. Warto o tym pamiętać, przyglądając się nowym trendom cywilizacyjnym - mówił red. Jerzy Wolak, autor wyjątkowej książki o objawienia w Akita podczas spotkania Klubu "Polonia Christiana" w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia całości wystąpienia.
Przedstawiamy Państwu zapis konferencji specjalnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, zatytułowanej "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?". Konferencja odbyła się w czerwcu 2022 r. i w dużej mierze stanowiła ocenę fazy diecezjalnej Synodu, jak również niezwykle trafną prognozę tego, co miało się wydarzyć w kolejnych miesiącach na szczeblu konferencji episkopatów.