Konferencja "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?"

Przedstawiamy Państwu zapis konferencji specjalnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, zatytułowanej "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?". Konferencja odbyła się w czerwcu 2022 r. i w dużej mierze stanowiła ocenę fazy diecezjalnej Synodu, jak również niezwykle trafną prognozę tego, co miało się wydarzyć w kolejnych miesiącach na szczeblu konferencji episkopatów.

W naszej dyskusji udział wzięli: ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, red. Paweł Chmielewski, red. Łukasz Karpiel. Nie brakowało w niej nawiązań do publikacji naszego Stowarzyszenia nt. Synodu. Dlatego też przypominamy, iż rzeczony e-book "Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?" można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem:

https://www.piotrskarga.pl/synod-w-polsce-i-droga-synodalna---wazna-broszura-stowarzyszenia-ks--piotra-skargi,15711,i.html?yt

Warto przywołać szczególnie dwie wypowiedzi, które padły z ust prelegentów niniejszej konferencji. W odpowiedzi na pytanie o ocenę propozycji synodalnych zgłoszonych przez episkopaty francuski, niemiecki i holenderski, ks. prof. Paweł Bortkiewicz powiedział:

To może zabrzmi bardzo mocno czy drastycznie, ale ośmielę się tak stwierdzić: kościoły, które odrzucają prawdę stworzenia człowieka mężczyzną i kobietą; które odrzucają ustanowienie aktem stwórczym małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny; kościoły, które odrzucają sam fakt swojej własnej tożsamości i istnienia z woli samego Jezusa Chrystusa i z mocy Eucharystii, którą Chrystus sprawuje, a twierdzą, że sensem istnienia Kościoła jest wola wiernych - to już nie są kościoły katolickie.

Uderza się w wielkie dzwony w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Ale przecież te nadużycia płyną dokładnie z tego, co się postuluje w tej zreformowanej etyce seksualnej. Grzechy nadużyć seksualnych w Kościele wynikają z podporządkowania tych zachowań doznaniom hedonistycznym, zaspokajanym kosztem godności drugiego człowieka, a przecież to się właśnie postuluje w normach tej zreformowanej etyki seksualnej.

Z kolei red. Paweł Chmielewski w ten sposób antycypował dalszy przebieg wypadków. Mowa o dokumentach podsumowujących prace synodalne na szczeblu poszczególnych episkopatów. Dokumentach, które mają dalej stać się podstawą do prac na etapie kontynentalnym Synodu:

Na debacie globalnej, w kolejnej fazie Synodu, zobaczymy, że mamy rewolucyjny dokument z Europy, rewolucyjny dokument z Ameryki Łacińskiej, częściowo rewolucyjny z Ameryki Północnej, częściowo "wsteczny", czyli po prostu konserwatywny z Afryki, no i Azja, która będzie podzielona w tej sprawie. Podsumowując, można być co do tego absolutnie przekonanym, że ten głos kontynentalny ze wszystkich kontynentów będzie wspierał Rewolucję. Polska w tych warunkach będzie częścią tego wsparcia dla głosów rewolucyjnych, także z uwagi na to, że niestety polscy biskupi trochę zawiedli. Nie zaangażowali się w przestrzeganie wiernych przed tymi wszystkim zagrożeniami. Tutaj było ogromne zaskoczenie i nikt nic nie wiedział - co z tą synodalnością zrobić, jak przeprowadzić ten proces. My w Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi potrafiliśmy opublikować obszerną broszurę na ten temat i zrobić wiele innych materiałów, zanim jeszcze biskupi w ogóle wiedzieli, że taka synodalność istnieje. Tutaj pewna marginalizacja polskiego Kościoła i odcięcie od ogólnoświatowej debaty dało się we znaki.


PiotrSkarga.pl

Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, zaprasza nas, aby dołączyć do 10. Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny. To już w niedzielę, 16 czerwca o godz. 11:30. Zbieramy się na Placu Matejki. Jeżeli chcesz Polski wiernej cywilizacji życia, jeśli chcesz Polski, gdzie nie ma wstępu cywilizacja śmierci, dołącz do Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny. Stańmy wspólnie po stronie życia!
Szukamy młodych i ambitnych osób do pomocy w organizacji Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny! Nasz marsz to wspaniała okazja do zamanifestowania oraz obrony uniwersalnych wartości takich jak rodzina i życie. Jeśli chcesz zaangażować się w największe wydarzenie pro-life w Krakowie, jeśli lubisz kontakt z ludźmi i współpracę, by razem stworzyć coś wyjątkowego, jeśli jesteś gotowy pomóc w przygotowaniu tego wydarzenia, to SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, by zostać wolontariuszem!
Nie dajmy się opiłowywać! Mamy swoje prawa - mówi red. Witold Gadowski w krótkim, acz treściwym zaproszeniu, kierowanym do wszystkich Państwa w związku z Marszem Dla Życia i Rodziny w Krakowie. Spotykamy się już 16 czerwca 2024 r. o godz. 11:30 na Placu Matejki, by stworzyć niezapomniane święto i zarazem czytelny znak adresowany do polityków.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia nagrania ze spotkania zrealizowanego w ramach Klubu "Polonia Christiana" w Warszawie. Naszym gościem i zarazem prelegentem był prof. dr hab. Mieczysław Ryba. To ceniony historyk, komentator życia publicznego, autor licznych książek i artykułów naukowych, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, a także członek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski...
Frontalny atak aborcyjnego lobby, które próbuje wykorzystać zmianę rządów w Polsce do legalizacji zabijania dzieci, wymaga naszej obrony – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba. Stawką tej walki, w tym działań takich jak Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie, jest życie wielu tysięcy dzieci...