Konferencja "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?"

Przedstawiamy Państwu zapis konferencji specjalnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, zatytułowanej "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?". Konferencja odbyła się w czerwcu 2022 r. i w dużej mierze stanowiła ocenę fazy diecezjalnej Synodu, jak również niezwykle trafną prognozę tego, co miało się wydarzyć w kolejnych miesiącach na szczeblu konferencji episkopatów.

W naszej dyskusji udział wzięli: ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, red. Paweł Chmielewski, red. Łukasz Karpiel. Nie brakowało w niej nawiązań do publikacji naszego Stowarzyszenia nt. Synodu. Dlatego też przypominamy, iż rzeczony e-book "Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?" można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem:

https://www.piotrskarga.pl/synod-w-polsce-i-droga-synodalna---wazna-broszura-stowarzyszenia-ks--piotra-skargi,15711,i.html?yt

Warto przywołać szczególnie dwie wypowiedzi, które padły z ust prelegentów niniejszej konferencji. W odpowiedzi na pytanie o ocenę propozycji synodalnych zgłoszonych przez episkopaty francuski, niemiecki i holenderski, ks. prof. Paweł Bortkiewicz powiedział:

To może zabrzmi bardzo mocno czy drastycznie, ale ośmielę się tak stwierdzić: kościoły, które odrzucają prawdę stworzenia człowieka mężczyzną i kobietą; które odrzucają ustanowienie aktem stwórczym małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny; kościoły, które odrzucają sam fakt swojej własnej tożsamości i istnienia z woli samego Jezusa Chrystusa i z mocy Eucharystii, którą Chrystus sprawuje, a twierdzą, że sensem istnienia Kościoła jest wola wiernych - to już nie są kościoły katolickie.

Uderza się w wielkie dzwony w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Ale przecież te nadużycia płyną dokładnie z tego, co się postuluje w tej zreformowanej etyce seksualnej. Grzechy nadużyć seksualnych w Kościele wynikają z podporządkowania tych zachowań doznaniom hedonistycznym, zaspokajanym kosztem godności drugiego człowieka, a przecież to się właśnie postuluje w normach tej zreformowanej etyki seksualnej.

Z kolei red. Paweł Chmielewski w ten sposób antycypował dalszy przebieg wypadków. Mowa o dokumentach podsumowujących prace synodalne na szczeblu poszczególnych episkopatów. Dokumentach, które mają dalej stać się podstawą do prac na etapie kontynentalnym Synodu:

Na debacie globalnej, w kolejnej fazie Synodu, zobaczymy, że mamy rewolucyjny dokument z Europy, rewolucyjny dokument z Ameryki Łacińskiej, częściowo rewolucyjny z Ameryki Północnej, częściowo "wsteczny", czyli po prostu konserwatywny z Afryki, no i Azja, która będzie podzielona w tej sprawie. Podsumowując, można być co do tego absolutnie przekonanym, że ten głos kontynentalny ze wszystkich kontynentów będzie wspierał Rewolucję. Polska w tych warunkach będzie częścią tego wsparcia dla głosów rewolucyjnych, także z uwagi na to, że niestety polscy biskupi trochę zawiedli. Nie zaangażowali się w przestrzeganie wiernych przed tymi wszystkim zagrożeniami. Tutaj było ogromne zaskoczenie i nikt nic nie wiedział - co z tą synodalnością zrobić, jak przeprowadzić ten proces. My w Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi potrafiliśmy opublikować obszerną broszurę na ten temat i zrobić wiele innych materiałów, zanim jeszcze biskupi w ogóle wiedzieli, że taka synodalność istnieje. Tutaj pewna marginalizacja polskiego Kościoła i odcięcie od ogólnoświatowej debaty dało się we znaki.


PiotrSkarga.pl

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.