Maryja z Guadalupe gromi herezję!

W programie „Czas Maryi” Valdis Grinsteins, publicysta katolicki i podróżnik, który był gościem red. Łukasza Karpiela, wyjaśniał istotę objawienia się Matki Bożej Aztekowi o imieniu Jaun Diego na wzgórzu Tepeyac w 1531 roku. Od 1999 „Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe” czczona jest jako Patronka obu Ameryk, a wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim przypada 12 grudnia.

 

W programie „Czas Maryi” Valdis Grinsteins odnosi się do sytuacji w kraju Azteków w czasie objawienia Matki Bożej. Chrystianizacja mieszkańców imperium, w którym w pogańskim kulcie składano ofiary z tysięcy ludzi, odmieniła ziemie dzisiejszego Meksyku, a Guadalupe jest dzisiaj największym sanktuarium maryjnym na świecie, odwiedzanym rocznie przez 12 mln wiernych.

 

Wzgórze, od którego rozpoczęło się nawrócenie i chrystianizacja krwawego, barbarzyńskiego imperium Azteków, leży obecnie w granicach miasta Meksyk (Mexico City). Według przekazów, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. O wyjątkowości tego obrazu świadczy przetrwanie trzęsień ziemi, pożaru kościoła, wojny domowej w Meksyku w XIX wieku i antyreligijnych reżimów, jakie rządziły tym krajem.

 

Dla naukowców niemożliwe do wyjaśnienia jest m.in. to, że przez pięć wieków naturalny materiał, z którego wykonany jest obraz, nie ulega zniszczeniu, temperatura płótna wynosi 36,6 stopni Celsjusza oraz to, że po odkryciu przez naukowców z NASA tętna w obrazie jego puls wynosi 115 uderzeń na minutę. Co ciekawe, wizerunek Matki Bożej z Guadalupe przedstawia ją w sukni noszonej przez kobiety na Bliskim Wschodzie, z fryzurą i ozdobami, jakich nie znali Aztekowie.

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.