W programie „Czas Maryi” Valdis Grinsteins, publicysta katolicki i podróżnik, który był gościem red. Łukasza Karpiela, wyjaśniał istotę objawienia się Matki Bożej Aztekowi o imieniu Jaun Diego na wzgórzu Tepeyac w 1531 roku. Od 1999 „Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe” czczona jest jako Patronka obu Ameryk, a wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim przypada 12 grudnia.
W programie „Czas Maryi” Valdis Grinsteins odnosi się do sytuacji w kraju Azteków w czasie objawienia Matki Bożej. Chrystianizacja mieszkańców imperium, w którym w pogańskim kulcie składano ofiary z tysięcy ludzi, odmieniła ziemie dzisiejszego Meksyku, a Guadalupe jest dzisiaj największym sanktuarium maryjnym na świecie, odwiedzanym rocznie przez 12 mln wiernych.
Wzgórze, od którego rozpoczęło się nawrócenie i chrystianizacja krwawego, barbarzyńskiego imperium Azteków, leży obecnie w granicach miasta Meksyk (Mexico City). Według przekazów, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. O wyjątkowości tego obrazu świadczy przetrwanie trzęsień ziemi, pożaru kościoła, wojny domowej w Meksyku w XIX wieku i antyreligijnych reżimów, jakie rządziły tym krajem.
Dla naukowców niemożliwe do wyjaśnienia jest m.in. to, że przez pięć wieków naturalny materiał, z którego wykonany jest obraz, nie ulega zniszczeniu, temperatura płótna wynosi 36,6 stopni Celsjusza oraz to, że po odkryciu przez naukowców z NASA tętna w obrazie jego puls wynosi 115 uderzeń na minutę. Co ciekawe, wizerunek Matki Bożej z Guadalupe przedstawia ją w sukni noszonej przez kobiety na Bliskim Wschodzie, z fryzurą i ozdobami, jakich nie znali Aztekowie.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy