Redaktor Bogdan Dobosz o podmianie narodów Europy

Czy na początku XXI wieku spodziewaliśmy się, że imię Mohammed będzie jednym z popularniejszych imion w Europie, albo że co czwarty mieszkaniec Gdańska i jeden z trzech Rzeszowa będzie Ukraińcem? O problemie migracji w Europie mówił redaktor Bogdan Dobosz w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w końcu stycznia 2023 roku.

 

- Różne warianty imienia Mohammad w 2019 roku były najczęściej nadawanym imieniem chłopcom, urodzonym w okręgu Oslo – informowała w styczniu 2020 roku „Rzeczpospolita”. Przejawów zmian demograficznych, które zaskakują Europejczyków jest jednak znacznie więcej. Migracje ekonomiczne, fale uchodźców wojennych z Azji i Afryki, często kierowanych na konkretne szlaki wiodące do bogatszych państw Starego Kontynentu, albo poszukujący pracy i spokoju uciekinierzy z Bałkanów, Kaukazu, a obecnie z Ukrainy – to rzeczywistość europejska w XXI wieku.

Czy przesiedlenia milionów ludzi między państwami są procesami wyłącznie spontanicznymi czy są w jakiejś części kierowanymi przez międzynarodowe grupy, świadomie pomagające migrantom w nielegalnym przekraczaniu granic? Do czego prowadzą procesy demograficzne, nie będące obojętnymi dla kondycji ekonomicznej i sytuacji społecznej w Europie? Te pytania powinniśmy zadawać sobie i znajomym, ponieważ nasza codzienność w coraz większym stopniu zależy od tego, co dzieje się nie tylko w Europie, ale także w świecie.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia nagrania z spotkania z redaktorem Bogdanem Doboszem w warszawskim Klubie „Polonia Christiana” w końcu stycznia br. Tytuł spotkania „Migracja w praktyce! Kto podmienia narody Europy?”.

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.