Postać Stanisława ze Szczepanowa, biskupa, męczennika, świętego Kościoła Katolickiego i jednego z głównych patronów Polski, potrafiącego upominać się o przestrzeganie zasad chrześcijańskich to jedna z najważniejszych postaci polskiego średniowiecza. Zgłębiając życiorys św. Stanisława lepiej zrozumiemy dzieje naszej Ojczyzny, jej wewnętrzne problemy, z jakimi borykali się nasi przodkowie.
Będąc w Krakowie trudno ominąć sanktuarium na Skałce, położone nieopodal Wawelu. Oglądając ten filmie o krakowskim sanktuarium zadamy sobie pytania o wiele zagadnień, które nurtują chrześcijanina we współczesnym świecie. Poznając sanktuarium na krakowskiej Skałce warto przypomnieć działania różnych fałszerzy historii, którzy starali się przedstawić osobę biskupa – męczennika w niekorzystnym świetle.
Tak pisał o tym Andrzej Solak na portalu PCh24.pl: „Prawdziwy wstrząs wywołały dopiero Szkice historyczne XI wieku Tadeusza Wojciechowskiego (1904), znanego historyka galicyjskiego. Przedstawił on rozbudowaną hipotezę o spisku możnowładców przeciw królowi. Przywódcami tajnego sprzysiężenia mieli być: biskup Stanisław, brat króla Władysław Herman oraz wielmoża Sieciech. Spiskowcy pozostawali rzekomo w ścisłych kontaktach z cesarzem Henrykiem IV i księciem czeskim Wratysławem. Hipoteza wzbudziła uznanie w kręgach liberalnej, antyklerykalnej inteligencji, gdzie z czasem zyskała rangę dogmatu. Po latach natrętnie nawiązywali do niej komuniści, demaskujący „wrogie knowania Kościoła przeciw Polsce”.”
O takich knowaniach wobec krakowskiego biskupa należy pamiętać także dzisiaj, zwiedzając – osobiście lub poprzez ten film - sanktuarium na Skałce. Filmowa prezentacja kompleksu sakralnego – kościoła oraz klasztoru paulinów – to przeniesienie w czasy tworzenia się fundamentów polskiej państwowości i religijności, która przez wieki przynosiła dobre owoce w Polsce i w Europie.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy