Sanktuarium męczeństwa św. Stanisława

Postać Stanisława ze Szczepanowa, biskupa, męczennika, świętego Kościoła Katolickiego i jednego z głównych patronów Polski, potrafiącego upominać się o przestrzeganie zasad chrześcijańskich to jedna z najważniejszych postaci polskiego średniowiecza. Zgłębiając życiorys św. Stanisława lepiej zrozumiemy dzieje naszej Ojczyzny, jej wewnętrzne problemy, z jakimi borykali się nasi przodkowie.


Będąc w Krakowie trudno ominąć sanktuarium na Skałce, położone nieopodal Wawelu. Oglądając ten filmie o krakowskim sanktuarium zadamy sobie pytania o wiele zagadnień, które nurtują chrześcijanina we współczesnym świecie. Poznając sanktuarium na krakowskiej Skałce warto przypomnieć działania różnych fałszerzy historii, którzy starali się przedstawić osobę biskupa – męczennika w niekorzystnym świetle.

Tak pisał o tym Andrzej Solak na portalu PCh24.pl: „Prawdziwy wstrząs wywołały dopiero Szkice historyczne XI wieku Tadeusza Wojciechowskiego (1904), znanego historyka galicyjskiego. Przedstawił on rozbudowaną hipotezę o spisku możnowładców przeciw królowi. Przywódcami tajnego sprzysiężenia mieli być: biskup Stanisław, brat króla Władysław Herman oraz wielmoża Sieciech. Spiskowcy pozostawali rzekomo w ścisłych kontaktach z cesarzem Henrykiem IV i księciem czeskim Wratysławem. Hipoteza wzbudziła uznanie w kręgach liberalnej, antyklerykalnej inteligencji, gdzie z czasem zyskała rangę dogmatu. Po latach natrętnie nawiązywali do niej komuniści, demaskujący „wrogie knowania Kościoła przeciw Polsce”.”

O takich knowaniach wobec krakowskiego biskupa należy pamiętać także dzisiaj, zwiedzając – osobiście lub poprzez ten film - sanktuarium na Skałce. Filmowa prezentacja kompleksu sakralnego – kościoła oraz klasztoru paulinów – to przeniesienie w czasy tworzenia się fundamentów polskiej państwowości i religijności, która przez wieki przynosiła dobre owoce w Polsce i w Europie.

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.