To niewolnictwo XXI wieku! Przyjdź i posłuchaj człowieka z pierwszej linii walki z handlem ludźmi

2023-09-18 00:00:00
To niewolnictwo XXI wieku! Przyjdź i posłuchaj człowieka z pierwszej linii walki z handlem ludźmi

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie zaprasza na spotkanie podejmujące temat niezwykle ważny, a ostatnio także, za sprawą filmu „Sound of freedom”, nośny społecznie. Haniebny proceder handlu ludźmi odbywa się na masową skalę także w krajach afrykańskich. Opowie o tym wieloletnie ekspert i działacz na rzecz walki z handlem ludźmi dr Radosław Malinowski.

W XXI wieku na masową skalę krzywdzi się dzieci. Czy mamy tego świadomość?


Głośny film "Sound of freedom" (reż. Alejandro Monteverde) wywołał społeczne poruszenie, poprzez nagłośnienie tematu handlu i wykorzystywania dzieci. W filmie, który jest ekranizacją prawdziwych ludzkich dramatów i walki o ocalenie dzieci, obserwujemy głównie wydarzenia z Ameryki Łacińskiej. Niemniej jednak, haniebny proceder kwitnie także w Afryce, a łupem handlarzy ludzi padają także dorośli.

I właśnie na ten temat opowie dużo więcej gość najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. W prelekcji zatytułowanej „Handel ludźmi w Afryce” dr Radosław Malinowski naszkicuje przyczyny, przebieg i sposoby przeciwdziałania pladze porwań i handlu ludźmi , głównie z Afryki na inne kontynenty.

To, że ów problem jest globalny i masowy, wiemy już na pewno. Czy jednak mamy tego świadomość, że nawet tutaj, w Polsce, ktoś z nas mógł nieświadomie spotkać się z niewolnikiem? Jak przekonuje nasz prelegent, to wcale niewykluczone, gdyż właśnie o Europę i Azję rozszerzyła się sfera oddziaływania handlarzy ludźmi, porywanymi wcześniej w Afryce.

 

Współczesne niewolnictwo w Afryce


Jak mówi dr Malinowski, „niewolnikiem staje się osoba, którą przymusza się do pracy. Przymuszenie następuje najczęściej za pomocą narkotyków lub groźby, czy to użycia przemocy, śmierci czy też innej represji. Niewolników pozyskuje się poprzez tzw. oferty pracy”. Nasz gość zna także metody pracy porywaczy i handlarzy. „W ramach podejmowania takiej pracy, osoby te są wywożone poza ich miejsce zamieszkania. I to jest bardzo ważne, by o tym pamiętać gdyż poza swoim domem nie są w stanie nikogo prosić o pomoc. Przykładowo, Kenijczycy wywożeni do krajów arabskich nie potrafią nawet porozumieć się w miejscowym języku” - mówił niedawno na antenie Radia eM.

Dr Radosław Malinowski to współzałożyciel organizacji HAART Kenya i HAART Poland. Jego fundacja prowadzi w Kenii schronisko dla ofiar handlu ludźmi. Jest prawnikiem, wykładowcą akademickim w Tangaza University College w Nairobi, konsultantem Unii Afrykańskiej ds. bezpieczeństwa oraz współpracownikiem Unii Europejskiej w ramach projektu mającego na celu zaangażowanie sił pokojowych do zwalczania handlu ludźmi. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Kenii.

Klub „Polonia Christiana” z udziałem dra Malinowskiego już w najbliższy czwartek, 21 września 2023 r. o godz. 18:00. Tradycyjnie spotykamy się w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (w pobliżu Bazyliki Bożego Ciała). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Świętego Wawrzyńca (od strony ul. Starowiślnej) oraz Plac Wolnica (od ul. Krakowskiej). Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

Handel ludźmi w Afryce

Wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie.
Jak często praktykujący katolik zastanawia się nad losem dusz, które trafiły do czyśćca? Co możemy zrobić, by dusze bliskich trafiły do nieba? W jaki sposób o czyśćcu mówili święci i mistycy? Na te i inne pytania będzie można otrzymać odpowiedź podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie, 28 września w czwartek, o godzinie 18.00 w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6. Spotkanie z udziałem Grzegorza Felsa, autora niedawno wydanej książki pod tytułem „Ratujcie nas! Znaki z zaświatów. Święci i mistycy o duszach czyśćcowych”, będzie wyjątkową okazją do refleksji nad związkiem życia doczesnego i życia wiecznego.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z wyjątkowym gościem - prof. Jackiem Janowskim, ekspertem ds. informatyki prawniczej oraz nowych technologii gromadzenia danych i śledzenia. O architekturze procesu znanego jako Wielki Reset wysłuchają Państwo już w środę 27 września 2023 r.
Już w sobotę 16 września w Elblągu odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W bogatym programie uroczystości nie zabraknie ciekawych wydarzeń – całość zacznie się już o godz. 9 rano, a zakończy późną wieczorową porą. Nasze Stowarzyszenie jest partnerem obchodów.
Mamy dla Państwa niezwykle wartościowe spotkanie pod szyldem Klubu PCh - już w najbliższy czwartek 14 września. Psycholog Bogna Białecka przeanalizuje urastający obecnie do rangi plagi społecznej problem uzależnienia dzieci i młodzieży od elektroniki, ze szczególnym uwzględnieniem smartfonów.