Zbudowaliśmy dwie kaplice w Sudanie Południowym

wrzesień 2019
Zbudowaliśmy dwie kaplice w Sudanie Południowym

Zbudowaliśmy dwie kaplice w Sudanie Południowym

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeprowadziło zbiórkę pieniędzy na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Dzięki temu już wiosną 2020 roku nasi katoliccy bracia z Afryki otrzymali dwa budynki sakralne, w których mogą gromadzić się na niedzielnej Mszy Świętej.

W ramach akcji „Krzyż nadzieją świata!” Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wysłało do ponad 270 tysięcy polskich domów specjalny pakiet zawierający poświęcony drewniany krzyżyk na rzemyku, na którym widnieją symbole Męki Pańskiej. Za Jego pomocą chcieliśmy uwrażliwić naszych Rodaków na los prześladowanych chrześcijan.

Każdy uczestnik kampanii otrzymał też folder „Jeżeli mnie prześladowali…”, będący cennym źródłem wiedzy na temat prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie oraz ich dyskryminacji w życiu publicznym.

Środki przekazane w ramach tej kampanii przez naszych Darczyńców zostały przeznaczone na rozpropagowanie akcji i budowę dwóch kaplic w Sudanie Południowym, gdzie ze względu na olbrzymią biedę i brak miejsca na modlitwę w czasie pory deszczowej, wierni nie mieli możliwości uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii.

Każda z kaplic ma wymiary 17 m x 7 m oraz wysokość 3 m, posiada 16 okien i 3 drzwi, wyposażona została w 20 ławek do użytku wiernych, posiada także wydzieloną zakrystię, wyposażoną w szaty i naczynia liturgiczne. Te skromne budynki pozwalają godnie odprawiać Msze Święte i nabożeństwa.

Nasza akcja cieszyła się poparciem o. Krzysztofa Zębika MCCJ, misjonarza kombonianina posługującego na co dzień w Sudanie Południowym, który 10 października 2019 roku (w dzień liturgicznego wspomnienia patrona zakonu, św. Daniela Comboniego) oraz 8 grudnia 2019 roku (w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) za wszystkich uczestników naszej kampanii odprawił Msze Święte w Yirol.

Wdzięczność za podjęcie tej inicjatywy wyrażił też Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który zachęcił do udziału w kampanii Stowarzyszenia:

Jestem wdzięczny za podjętą przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi inicjatywę niesienia pomocy chrześcijanom w Republice Sudanu Południowego. Dziękuję i proszę o włączenie się w proponowaną akcję budowy miejsc kultu w Sudanie Południowym. Wszystkich sympatyków Stowarzyszenia zapewniamy o naszej modlitwie.

Akcja była prowadzona także w internecie na stronie internetowej DlaSudanu.pl.

O historii Sudanu Południowego, kulturze zamieszkujących tam plemion, oraz o posłudze misyjnej można się dowiedzieć więcej z rozmowy z o. Krzysztofem Zębikiem MCCJ zamieszczonej na portalu PCh24.pl. Historia Sudanu to niemal 70 lat konfliktu muzułmańskiej północy z chrześcijańskim południem. Niepodległy od 2011 roku Sudan Południowy to kraj wciąż zamieszkany przez ludzi o mentalności wojennej, dla których jedyną odpowiedzią jest przemoc. Aby odmienić ich los, zanieśliśmy Chrystusa naszym braciom katolikom - zbudowaliśmy im dwie kaplice!