”Il Giornale” krytykuje UE za reakcje na szwajcarskie referendum ws. budowy minaretów
2009-12-02 00:00:00
Mediolański dziennik „Il Giornale”, należący do rodziny premiera Silvio Berlusconiego, krytykuje otwarcie Unię Europejską za reakcje na szwajcarskie referendum w sprawie budowy nowych minaretów, zarzucając jej, że przystąpiła do niszczenia tożsamości kulturowej krajów członkowskich. Zdaniem gazety świadczy o tym niezbicie również orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, nakazujące usunięcie krzyży z włoskich szkół.
„Włochy są na pierwszej linii ognia tego ataku” - podkreśla „Il Giornale”. Gorzkie słowa padają również pod adresem Kościoła, z którego strony – jak pisze autorka artykułu Ida Magli, „nie mamy żadnej pomocy, ponieważ część duchowieństwa dała się wciągnąć w plany wzajemnej równości”.
Na zakończenie swych uwag stwierdza ona: „Kościół nie omieszkał przyłączyć się do protestu instytucji europejskich przeciwko wynikom szwajcarskiego referendum. Także w tym przypadku nie warto dyskutować, bo nikogo nie przekonamy. Jezusa obronimy sami. Obronimy katedry, dzwonnice, chorał gregoriański, freski Giotta. Nie pierwszy raz przychodzi włoskim świeckim ratować Jezusa przed błędami kleru. Postąpimy tak, jak pierwsi ludowi kaznodzieje, postąpimy tak, jak Franciszek; wyjdziemy na ulice odrzucając światowe kompromisy, by powtarzać nauczanie Jezusa: »Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie«. Czyli tylko jedno słowo”.
W innym artykule dzisiejszego wydania „Il Giornale” jednoznacznie opowiada się za rozpisaniem i we Włoszech referendum w sprawie minaretów, wyrażając przekonanie, że jego rezultat będzie taki sam, jak w Szwajcarii.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.