”Klęska anglikanizmu liberalnego”
2009-10-21 00:00:00
„Napomnieniem pod adresem liberalnej agendy wspólnoty anglikańskiej” – nazwał były pastor anglikański z Nowego Jorku ks. George Rutler zapowiedziane przez Kongregację Nauki Wiary ogłoszenie konstytucji apostolskiej Benedykta XVI ustanawiającej ordynariaty personalne dla byłych anglikanów. Pozwoli ona wspólnotom anglikańskim, których członkowie chcą być przyjęci do Kościoła katolickiego, stać się jego częścią – informuje CWN.
Ks. Rutler stwierdza – w felietonie zamieszczonym w serwisie informacyjnym Catholic News Agency – że postrzega to wydarzenie, jako nie tylko „dramatyczne odrzucenie anglikanizmu liberalnego, lecz także jako absolutne odrzucenie kapłaństwa kobiet, małżeństw homoseksualnych i ogólnie zaniedbanej doktryny anglikanizmu”.
Jego zdaniem konstytucja pozwoli setkom tysięcy anglikanów pojednać się z Kościołem katolickim.
Ks. Rutler zauważa również, że wspólnota anglikańska jest „wspólnotą kościelną”, opartą na tradycji etnicznej, która zbłądziła a teraz jest proszona o powrót do jedności z papieżem, jako namiestnikiem św. Piotra.
Choć decyzja ta została przyjęta powszechnie z radością, wciąż pozostaje wiele poważnych problemów do rozwiązania, takich jak choćby problem żonatych pastorów, którzy mają się stać księżmi katolickimi. Zdaniem ks. Rutlera to, w jaki sposób ta sprawa zostanie uregulowana będzie miało istotne znaczenie dla całego świata.
Ks. Rutler podkreślił także fakt, iż media, informując o konstytucji apostolskiej pominęły istotny punkt, w którym stwierdza się, że święcenia anglikańskie są nieważne, a duchowni anglikańscy chcący zostać kapłanami katolickimi, będą musieli być wyświęceni na nowo przez biskupa katolickiego. Po święceniach przyjętych od biskupa katolickiego nie wolno im będzie się żenić. Tak samo biskupem nie będzie mógł zostać żonaty duchowny.
Nowy dokument papieski pozwoli na tworzenie specjalnych „ordynariatów osobistych”, kierowanych przez byłych pastorów anglikańskich. Konwertyci będą nadzorowani przez odpowiednich przedstawicieli Kościoła katolickiego. Ordynariaty zostaną włączone do krajowych konferencji episkopatów, lecz pozwoli się im jednocześnie zachować pewne aspekty anglikańskiej tradycji liturgicznej.
Ze względu na konieczność zachowania jednolitego modelu duszpasterstwa, konstytucja nie zezwala na święcenie byłych żonatych pastorów anglikańskich na biskupów. Pozwala jednak prowadzić oddzielne domy formacyjne, kształcące w pewnym duchu tradycji anglikańskiej.
Wkrótce po zatwierdzeniu dokumentu przez papieża ze wspólnym oświadczeniem wystąpili arcybiskup Vincent Nichols z Westminister i przełożony wspólnoty anglikańskiej, „arcybiskup” Canterbury Rowan Williams. Hierarchowie stwierdzili m.in., że konstytucja apostolska jest owocem wieloletnich rozmów ekumenicznych, bez których takie zbliżenie nie byłoby możliwe.
Źródło: CWN, CNA, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.