”The Soviet Story” - o podobieństwie dwóch totalitaryzmów

2010-02-05 00:00:00
”The Soviet Story” - o podobieństwie dwóch totalitaryzmów

Takich tłumów w sali kolumnowej byłego starostwa powiatowego w Bytomiu (obecnie filii Muzeum Górnośląskiego) dawno nie widziano. W środę, 3 lutego – z inicjatywy Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi – odbyło się inaugurujące spotkanie Klubu Polonia Christiana w Bytomiu, połączone z projekcją filmów „The Soviet Story” oraz „Fatima – orędzie tragedii czy nadziei?”. Pomimo dostawianych krzeseł, dla wielu osób zainteresowanych poznaniem przemilczanej w ogromnym stopniu prawdy na temat zbrodni komunizmu, zabrakło miejsc siedzących.

Słowo wstępne wygłosił prof. Mieczysław Ryba. Prelegent wskazał na podobieństwa między dwoma ustrojami totalitarnymi XX wieku: nazizmem i komunizmem, ze szczególnym uwypukleniem cechy wspólnej obu zbrodniczych systemów, którą była wypływająca z pogańskich źródeł, nienawiść do religii chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Prof. Ryba zwrócił również uwagę na liczne zakłamania lansowane przez środowiska lewicowe na ten temat, powodujące trudne do odwrócenia skutki w postrzeganiu historii i polityki.

Komentarzem do filmu „The Soviet Story”, wskazującym na teologiczny wymiar historii oraz nadzieję płynącą z faktu, że „Jej Niepokalane Serce w końcu zatriumfuje”, była projekcja filmu o orędziu fatimskim, poprzedzona wprowadzeniem Sławomira Skiby - redaktora naczelnego czasopisma „Polonia Christiana”.

Spotkanie, na którym przypomniano holokaust narodów świata zniewolonych przez nieludzki system komunistyczny miało wielkie znaczenie ze względu na permanentną eskalację anty-katolickiej i anty-cywilizacyjnej działalności środowisk lewicowych w Bytomiu, mających swoją przystań w jednej z miejskich galerii. Ciągle podejmowane są także próby promowania zakazanych symboli ideologii komunistycznej w czasie organizowanych przez środowiska lewackie zgromadzeń – o czym wspomniał prowadzący spotkanie Artur Paczyna, Prezes Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej.

Odnotować także należy, że spotkaniu towarzyszyło duże zainteresowanie prasy. Organizatorzy odebrali też wiele sygnałów, świadczących o poparciu podjętej przez środowiska katolickie inicjatywy.

Po spotkaniu, zebrani mogli nie tylko wymienić poglądy i podzielić się swoimi wrażeniami, ale także nabyć dwumiesięcznik „Polonia Christiana” oraz książki, kalendarze i płyty DVD o tematyce katolickiej.

Następne spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Bytomiu planowane jest na połowę kwietnia.

PiotrSkarga.pl, Artur Paczyna
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.