Z Europy i większości państw obu Ameryk przybyły do brazylijskiego Sao Paulo delegacje katolików zrzeszonych wokół rozsianych po świecie Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających setną rocznicę urodzin wielkiego obrońcy Kościoła i lidera katolickiego – prof. Plinia Corrêi de Oliveira. Uroczystościom przewodniczył JE ks. bp Eugeniusz Bartulis, ordynariusz diecezji w Szawłach na Litwie.
Uroczystości rocznicowe w mieście, w którym żył i działał założyciel TFP – autor „Rewolucji i Kontrrewolucji” – rozpoczęły się w przeddzień jego urodzin, promocją książki: „A inocência primeva e a contemplação sacra do universo”
, poświęconej myśli prof. Oliveiry. 13 grudnia, w dniu urodzin, została odprawiona Msza Święta przez ks. bp Bartulisa w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w salezjańskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym Plinio Corrêa de Oliveira przez lata codziennie słuchał Mszy Świętych. Podczas uroczystości wszystkim zgromadzonym towarzyszyła figura Matki Bożej Fatimskiej, która w 1972 roku w cudowny sposób wylała łzy w Nowym Orleanie.
W trzydniowych uroczystościach wzięli udział m.in. ks. prałat Gilles Wach, przełożony generalny Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana, ks. abp Fares Maakaroun, eparcha katolickiej wspólnoty Kościoła Melchickiego w Sao Paulo, książę Bertrand de Orleans e Bragança, książę Paul von Oldenburg, prof. Roberto de Mattei, prof. Iovanni Cantonii prezes Alleanza Cattolica z Włoch oraz delegacje z całej Brazylii, USA, Australii, Argentyny, Peru, Paragwaju, Chile, Kolumbii, Ekwadoru oraz z Europy: z Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Portugalii i Polski.
Podczas licznych spotkań i konferencji przypomniano postać niestrudzonego krzyżowca XX wieku, na którego grobie, jak zaznaczył w jednym z kazań Mons. Wach, widnieje napis doskonale streszczający całe życie tego przedstawiciela Ecclesia Militans –
Vir totus catholicus et apostolicus plene romanus. Na rozświetlonym letnim słońcem cmentarzu Pocieszenia w Sao Paulo wokół grobu profesora zebrali się wszyscy zaproszeni goście oraz towarzysze walki, aby po wspólnej modlitwie różańcowej, którą ukochał i codziennie odmawiał ten żołnierz Maryi, zabrzmiał śpiew
Credo ze słowami:
Et unam sanctam catholicam et apostolicam Ecclesiam.
Rocznicowe obchody zakończyła uroczysta sesja w sali konferencyjnej Hotelu Renaissance w Sao Paulo w której wzięło udział kilkaset osób. Podczas spotkania głos zabrał m.in. przedstawiciel polskiej delegacji Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W swoim wystąpieniu przypomniał m.in. o polskim akcencie w życiu prof. Oliveiry, a szczególnie jego zaangażowaniu w obronę praw Kościoła w czasach PRL-u, wyrażoną w bezkompromisowy sposób w kierowanym do polskich katolików opracowaniu „Wolność Kościoła w państwie komunistycznym”
. Obecność JE Ks. Bp Bartulisa z Litwy była też szczególną okazją do przypomnienia akcji TFP z 1990 roku - zebrania ponad 5 milionów podpisów pod petycją do Gorbaczowa o uznanie niepodległości Litwy.
Sławomir Skiba