5 marca 1940 roku bolszewicy podjęli decyzję o wydaniu na śmierć tysięcy Polaków

2025-03-05 00:00:00
5 marca 1940 roku bolszewicy podjęli decyzję o wydaniu na śmierć tysięcy Polaków

W marcu 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) zadecydowało o skazaniu na śmierć polskich jeńców więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz przetrzymywanych przez NKWD na terenie wschodnich województw II RP. Eksterminacja ponad 20 tys. Polaków rozpoczęła się w kwietniu 1940 i trwała co najmniej do maja 1940 roku.

 

W obozach dla jeńców wojennych NKWD ZSRS i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i innych. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego. (…) Będący jeńcami wojennymi, oficerowie i policjanci, przebywający w obozach, usiłują kontynuować działalność kontrrewolucyjną, prowadzą agitację antysowiecką. Wszyscy czekają tylko na wyjście na wolność, aby móc aktywnie włączyć się do walki przeciw władzy sowieckiej. Organy NKWD w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi wykryły szereg kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych. We wszystkich tych kontrrewolucyjnych organizacjach przywódczą rolę odgrywali byli oficerowie armii polskiej, byli policjanci i żandarmi  – tak pisał 5 marca 1940 roku, w notatce do Stalina, ludowy komisarz spraw wewnętrznych NKWD Ławrientij Beria.

 

Na podstawie tak sprokurowanej notatki wierchuszka władzy sowieckiej podjęła decyzję o rozstrzelaniu ponad 20 tysięcy Polaków, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Notatka przedstawiona przez szefa NKWD Ławrientija Berię stała się de facto przyjętą bez poprawek uchwałą Biura Politycznego WKP (b). Zgodnie z propozycją Berii, wyrok zbiorowego morderstwa zapadł bez jakiegokolwiek postępowania sądowego, a głównym firmującym taką decyzję był sekretarz generalny Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) Józef Stalin.

 

Pierwsze transporty polskich jeńców wyruszyły do Katynia 3 kwietnia 1940 roku, a rozstrzelania miały miejsce co najmniej do 16 maja 1940 roku. Zbrodni dokonywano nie tylko w Katyniu, ale także w Charkowie oraz w Miednoje. Około 22 tysięcy obywateli polskich, tworzących intelektualną elitę narodu oraz stanowiących trzon wojska i policji, zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD strzałem w tył głowy.

 

Wiadomość o odkryciu masowych grobów w Katyniu władze III Rzeszy Niemieckiej podały 13 kwietnia 1943 roku. Już dwa dni później Sowieckie Biuro Informacyjne próbowało zrzucić odpowiedzialność z reżimu komunistycznego na Niemców twierdząc, że polscy jeńcy wpadli w ręce niemieckich katów faszystowskich latem 1941 roku, po wycofaniu się wojsk sowieckich z rejonu Smoleńska.

We współczesnej Federacji Rosyjskiej wciąż są podejmowane próby fałszowania historii, a polskie nekropolie i miejsca pamięci o zbrodniach okresu komunistycznego Moskwa wykorzystuje jako narzędzie szantażu i wywierania presji na Polskę w relacjach międzypaństwowych.

 

piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.