79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-01 00:00:00
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku dziesiątki tysięcy polskich patriotów stanęło do nierównej walki z regularnymi siłami zbrojnymi III Rzeszy Niemieckiej, wspieranym przez jednostki kolaboracyjne tworzone głównie z obywateli Związku Sowieckiego. Powstanie Warszawskie było jednym z najtragiczniejszych zrywów patriotycznych w najnowszej historii naszej Ojczyzny, które bezwzględnie zostało politycznie i militarnie rozegrane przez zbliżające się do Warszawy wojska sowieckie.

 

Powstanie Warszawskie to nie tylko największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi, ale także najdłuższe powstanie antyniemieckie w okresie II wojny światowej. Determinacja ludności Warszawy i sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego sprawiła, że warszawski zryw swoim rozmachem nie miał równych w Europie.

 

Przeciwko hitlerowskim Niemcom zorganizowano powstania jeszcze tylko w dwóch europejskich stolicach, ale walki w Paryżu trwały tylko tydzień, a w czeskiej Pradze cztery dni. Warszawiacy, mimo skierowania przeciwko nim uzbrojonych formacji lądowych i lotniczych, bronili się aż do 3 października, czyli ponad 2 miesiące.

Straty polskie szacuje się na 150 – 200 tys. zabitych cywilów oraz ok. 16 tys. poległych członków polskich organizacji wojskowych. Ponadto tysiące osób zostało rannych lub wziętych do niewoli, a stolica Polski została systemowo zniszczona i stała się jednym wielkim rumowiskiem.

 

Ocena zasadności decyzji o wybuchu powstania w Warszawie, wobec wiedzy o porażce akcji „Burza” na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej, wciąż rozpala umysły i dzieli opinię publiczną. W dniu upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd patriotom którzy chcieli zrzucić hitlerowskie jarzmo z polskiej stolicy i modlimy się o pokój duszy ofiar tego tragicznego wydarzenia.

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na nową prelekcję doskonale znanego czytelnikom PCh24.pl i widzom PCh24TV red. Pawła Chmielewskiego. Wydarzenia w Stolicy Apostolskiej i wokół niej przybierają coraz bardziej gwałtowny obrót. Nasz gość podzieli się nami wiedzą oraz sposobami interpretowania kierunku, w jakim zmierza Kościół Katolicki. Zapraszamy!
Uważny analityk sytuacji w Polsce, Europie i w świecie, autor wielu publikacji poszerzających horyzonty myślenia i spojrzenia na naszą rzeczywistość, prof. Jacek Bartyzel będzie gościem Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu już 1 grudnia. Gdy dzisiaj, pod szyldem demokracji, wprowadza się rozwiązania dalekie od mechanizmów demokratycznych, warto wysłuchać prelekcji pod tytułem „Bożek demokracji”, podczas której poznamy zależności niewidoczne w przekazie mediów głównego nurtu.
Nikt tego nie zrobi za nas, więc idziemy! W obronie normalności i podstawowych praw mieszkańców organizujemy serię protestów w centrum Krakowa – już w najbliższą środę! Tego dnia właśnie radni mają decydować o losach obywatelskiego projektu uchwały likwidującego tzw. strefę czystego transportu w Krakowie. Poniżej zamieszczamy ważne informacje organizacyjne.
Nasza Ojczyzna, wymazana z mapy Europy w czasach zaborów, wyniszczona podczas dwóch wojen światowych i boleśnie doświadczona przez dwa totalitaryzmy – niemiecki hitleryzm i sowiecki komunizm – heroicznym wysiłkiem i ofiarnością całych pokoleń zdołała w XX wieku odzyskać niepodległość i suwerenność.
We wtorek 14 listopada w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” spotkamy się z doktorem Bawerem Aondo-Akaa. Tematem spotkania, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi organizuje kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości, będzie „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.