79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2023-08-01 00:00:00
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku dziesiątki tysięcy polskich patriotów stanęło do nierównej walki z regularnymi siłami zbrojnymi III Rzeszy Niemieckiej, wspieranym przez jednostki kolaboracyjne tworzone głównie z obywateli Związku Sowieckiego. Powstanie Warszawskie było jednym z najtragiczniejszych zrywów patriotycznych w najnowszej historii naszej Ojczyzny, które bezwzględnie zostało politycznie i militarnie rozegrane przez zbliżające się do Warszawy wojska sowieckie.

 

Powstanie Warszawskie to nie tylko największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi, ale także najdłuższe powstanie antyniemieckie w okresie II wojny światowej. Determinacja ludności Warszawy i sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego sprawiła, że warszawski zryw swoim rozmachem nie miał równych w Europie.

 

Przeciwko hitlerowskim Niemcom zorganizowano powstania jeszcze tylko w dwóch europejskich stolicach, ale walki w Paryżu trwały tylko tydzień, a w czeskiej Pradze cztery dni. Warszawiacy, mimo skierowania przeciwko nim uzbrojonych formacji lądowych i lotniczych, bronili się aż do 3 października, czyli ponad 2 miesiące.

Straty polskie szacuje się na 150 – 200 tys. zabitych cywilów oraz ok. 16 tys. poległych członków polskich organizacji wojskowych. Ponadto tysiące osób zostało rannych lub wziętych do niewoli, a stolica Polski została systemowo zniszczona i stała się jednym wielkim rumowiskiem.

 

Ocena zasadności decyzji o wybuchu powstania w Warszawie, wobec wiedzy o porażce akcji „Burza” na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej, wciąż rozpala umysły i dzieli opinię publiczną. W dniu upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd patriotom którzy chcieli zrzucić hitlerowskie jarzmo z polskiej stolicy i modlimy się o pokój duszy ofiar tego tragicznego wydarzenia.

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.